a™ Durf te vragen: hoe gaat het online? L 19 WOENSDAG 18 OKTOBER 2017 Zeeland in de greep van loverboys VLISSINGEN - Naar schatting zijn in ons land jaarlijks tussen de 1000 en 6000 mensen slachtoffer van loverboys. Zij worden geconfronteerd met geweld en chantage. De da ders zijn vaak ongrijpbaar om dat die hun slachtoffers meestal direct via social media benaderen. Er rust een taboe op het onderwerp want 'wie trapt daar nu nog in tegen woordig, er wordt genoeg voor gewaarschuwd'. Maar het gebeurt, veel vaker dan ie dereen denkt. Daarom moet er maar eens goed met elkaar over gesproken worden. Zeker ook in Zeeland want onze pro vincie valt door zijn grensposi- tie onder een groter risicoge bied. Uitbuiting Het lijkt allemaal zo leuk, ie mand die echt interesse in jou heeft. Een onbekende die ver trouwd overkomt via internet. Iemand die je kennis laat ma ken met een wereld die (nog) niet de jouwe is en dat alle maal terwijl jij vervreemdt van je omgeving. Iemand die door middel van verleiding, loze beloften, chantage en soms direct veel geweld, probeert meisjes in de prostitutie te krijgen. Totdatje beseft dat jij degene bent die hem zijn geld oplevert. En erger nog: het be sef dat je er niet meer vanaf kan... Dan volgt de wanhoop en de schaamte want ..wie ge looft je verhaal, wie kan je helpen en waar ben je veilig? Sociale media WATCH Nederland stopt seks-uitbuiting van minderja rigen. Daarvoor hebben zij een meldpunt geopend en werken zij in Zeeland samen met de politie. Indigo, Kwetsbaar On line, Intervence, Fier, Terre des Hommes, de GGD en de Zeeuwse gemeenten. Samen slaan zij de handen ineen want loverboyproblematiek neemt hand over hand toe. Daarbij spelen social media als Facebook, Snapchat, Twitter en Instagram een grote rol. De snelheid waarmee een af spraak gemaakt wordt com penseert vaak de afstand die een loverboy moet afleggen om bij zijn slachtoffer te ko men. Maar, een afspraak 's morgens via internet van Friesland tot Limburg ge maakt, geeft de loverboy ruim de tijd om 's middags zijn slachtoffer al in te zetten in de prostitutie. Schrijnend zijn de verhalen van de gevallen die bekend zijn bij de politie en hulpin stanties en zij zijn nog maar het topje van de ijsberg. Het aantal slachtoffers neemt jaarlijks toe in Zeeland. Zo is er het verhaal van een meisje van 15 jaar die in tijd van drie weken 80 klanten moest 'af werken' zonder dat er ooit ie mand om haar ID had ge vraagd. Of over meisjes die tot een kwetsbare doelgroep be horen, in een instelling wo nen, licht verstandelijk be perkt zijn en worden uitgebuit. Om de rillingen van te krijgen. Er mee stoppen is heel erg moeilijk omdat de meisjes, maar ook jongens, vaak ge makkelijk te chanteren zijn. Het meest bizarre is dat er weinig of geen meldingen ko men vanuit de instellingen waar de groep laatstgenoem dejongeren veelal verblijven. Alertheid Oplettende burgers kunnen een melding maken van zaken Je valt ten prooi aan een loverboy en komt in de prostitutie terecht. Hoe kom je hier ooit wet Uitstapprogramma voor Prostituees (RUPS) Foto: Conny den Heijer uitGGD Zeeland helpt je met hun Regionaal S W^TCH NEDERLAND »«njABtSEN Watch Nederland stopt seksuitbuiting van minderjarigen. Foto: Conny den Heijer die hen eigenaardig voorko men. Zo werden er laatst meerdere mannen regelmatig gespot in auto's op verschil lende parkeerplaatsen in het Zeeuwse, waarbij de autora men beslagen waren en meis jes werden 'geruild' van de ene naar de andere auto. Het hoeft niets te betekenen maar als er zo'n melding gedaan wordt kan de politie de nodige aandacht aan zo'n melding besteden. Zij zullen dan ui terst voorzichtig maar doortastend te werk gaan om dit aan te pakken. Deze mel ding heeft geleid tot aanhou dingvan de verdachten. Ben je niet zo van 'het blauw' omdat je misschien ooit zelf met de politie te maken hebt gehad, meldt het dan bij WATCH Ne derland. Enkele jaren geleden werden meisjes door ronselaars, de tegenwoordige loverboys, in de eigen buurt gezocht. In deze tijd van digitalisering is alles met een muisklik binnen handbereik. De maatschappij is verruwd, de ondergrens van seksuitbuiting ligt op dit mo ment op 11 jaar. Seksuitbuiting is booming business en strekt tot ver over de Zeeuwse grens. Daarom moeten we samen een barrière opwerpen tegen loverboypraktijken. Want het zal jouw kind maar zijn die het overkomt... Lef Heb daarom eens het lef om aan een jongere te vragen hoe het gaat op school, thuis én online. Deel je zorgen met een professional als je het niet vertrouwd. Loverboypraktij ken nemen een vlucht want de daders gebruiken vaak meerdere profielen op social media. Hun ronseltrucs zijn legio en de slachtoffergetallen van gisteren zijn vandaag al weer achterhaald. Het mag niet zo zijn dat een minderja rige alleen maar leeft om te voorzien in de behoeftes van anderen. Kinderen willen wel praten, als je de juiste vragen maar stelt. Meer informatie om hulp te krijgen of een mel ding te doen: https://watchnederland.nl https://www.rups.nu/nl ht tps://www.fier.nl http://www.veiligheids- huiszeeland.nl Preventief wordt gewerkt met voorlichtingscampagnes over loverboys op scholen maar er wordt meer gedaan. Zo worden er lokadvertenties en een virtueel meisje ingezet op social media. In Zeeland hebben WATCH, GGD, Fier, Intervence, Indigo, politie Zeeland/Midden-Brabant, het Veiligheidshuis en de gemeenten de handen ineen geslagen in de strijd tegen loverboys, om nog erger te voorkomen. Om kindermisbruikers te ontmaskeren is 'Sweetie', een virtueel minderjarige Filipijn- se meisje, ingezet door Terre des Hommes. Zij bestaat dus niet echt maar heeft wel een profiel aangemaakt op social media. Op deze manier maakt ze contact met potentië le klanten. WATCH confronteert misbruikers met wat zij doen en voeren zo een succesvol ontmoedigingsbeleid. Het werkt want de cijfers gaan omlaag. Maar nog steeds zijn wereldwijd zo'n 750.000 mannen per dag actief online voor webcamseks met minder jarigen. Foto: Conny den Heijer Burgemeester Bas van den Tillaar is voorzit ter van 'Kwetsbaar online', een initiatief van Indigo. Zij maken zich hard voor de online veiligheid van alle jongeren in Zeeland. "On line contacten leggen is gemakkelijk en snel", zegt van den Tillaar, "In 3 jaar tijd heb ben we meer dan 250 meldingen gekregen van loverboypraktijken. Het leidt tot ver vreemding van de eigen omgeving, ge dwongen seks, chantage en prostitutie. Jon geren zijn kwetsbaar, we moeten de krachten bundelen en dit gezamenlijk en stevig aanpakken." Foto: Conny den Heijer In de regio Zeeland/Midden-Brabant zijn zo'n 400 prostituees tegen hun zin actief. Zij zijn slachtoffer van loverboys, mensenhan del, zijn verslaafd of hebben schulden. Regi onaal Uitstapprogramma voor Prostituees RUPS van de GGD kan hen helpen uit de prostitutie te stappen en te werken aan een nieuwe toekomst. Samen met gemeenten, WATCH Nederland en andere betrokken hulpverleners. "Er heerst een groot taboe op jeugdprostitutie." zegt Leonie Ernst van de GGD. "Maar jongeren en hun ouders staan er niet alleen voor." Foto: Conny den Heijer Ron Amperse, mensenhandelspecialist bij Politie Zeeland/Midden-Brabant, vertelt praktijkverhalen van loverboy-slachtoffers tijdens een presentatie in het MuZEEum over loverboys in Zeeland. Omdat Zeeland een grenspositie heeft worden meisjes ook regelmatig richting België gestuurd. "Als de burger oplettend is, kan er ingegrepen wor den. De politie is gebonden aan protocollen, wij mogen niet zomaar observeren. WATCH mag dat wel en daar zijn we blij mee. We moeten loverboys vóór blijven om dit te stoppen." Foto: Conny den Heijer

de Faam | 2017 | | pagina 19