Coming Out m Day, is dat nog nodig? C 25 WOENSDAG 11 OKTOBER 2017 Rachel van Westen Coming Out Day Heeft u de regenboogvlag al zien hangen? Elk jaar, op 11 okto ber wordt er Coming Out Day gevierd. Deze dag wordt er ex- tf? aandacht gegeven aan de acceptatie van lesbiennes, ho moseksuelen, biseksuelen en transgenders (LHTB-ers). Maar, vraagt u zich misschien af, is dat nog steeds nodig anno 2017 in ons ruimdenkende landje? We schuiven aan tafel met Monique de Vriend, bestuurs lid van het LHTB Netwerk Zee land, Ditty Smit, ambassadeur Roze 50+ Zeeland, Jeffrey Wal hout, van COC Zeeland en de 19-jarige scholier Borre Bol- uijt. Zodra de urgentie van de Coming Out Day ter sprake komt, stijgt er een instem mend gemompel op. De noodzaak om de belangen van lesbiennes, homo's, transgen ders en biseksuelen onder de aandacht te brengen is er vol gens dit viertal wel degelijk. Toenemend taboe "Er heerst zelfs een toene mende taboe", benadrukt Bor re. Hij heeft het aan de lijve ondervonden, want op jonge re leeftijd werd hij enorm ge pest omdat hij openlijk durfde te zeggen dat hij homo is. "Op zich vinden mensen het prima als je homo bent, maar de boodschap is toch vooral: Houd het lekker voor jezelf. Anderen hoeven het niet te weten." Jeffrey knikt instem mend. "Ik denk dat de angst vandaag de dag veel groter is. Er is veel meer geweld aanwe zig en ik denk dat daardoor de taboe meer terugkeert." Hij is in mei van dit jaar getrouwd met zijn vriend en hoewel hij zelf nooit echt bang is ge weest, durft hij toch ook niet hand in hand te lopen met zijn man. Roze ouderen Ditty Smit is gepensioneerd arts. Als hetero heeft ze zelf nooit te maken gehad met kwetsende opmerkingen of onbegrip over haar geaard heid. "Ik heb mijn hele leven kunnen zeggen wat ik wilde, kunnen worden wat ik wilde en kunnen zijn wie ik ben, maar ik merkte wel dat vrien den om mij heen dat niet al tijd kunnen. Ooit had ik een buurman die mij uitnodigde voor een feestje", noemt ze als voorbeeld. "Een paar dagen voor het feestje kwam hij nog even naar me toe en vertelde me dat het misschien een an der feestje zou zijn dan ik ge wend was, omdat er veel mannen zouden zijn. Ik vond het vreselijk dat hij zich ge noodzaakt voelde om dit toe te lichten. Hij was bang hoe het zou vallen." Sinds twee jaar is Ditty ambassadeur Roze 50+ Zeeland en bezoekt in die functie onder andere ver pleeg- en verzorgingshuizen. Ook daar is voorlichting het hard nodig, weet ze. "Als er niet over gesproken wordt, is het er niet, lijkt de gedachte. Daarom wordt er niet over ge praat. Bewoners durven er vaak niet voor uit te komen dat ze homo of lesbisch zijn, maar ze durven ook niet te vertellen dat hun zoon een vriend heeft. Want vergis je niet, ook in verzorgingshuizen wordt soms enorm gepest. Het gebeurt echt dat ouderen worden uitgelachen, buiten gesloten of uitgemaakt wor den voor 'vies' of 'walgelijk'." Coming Out Day Het gesprek met deze vier mensen maakt wel duidelijk dat er nog veel moet gebeuren voor LHTB-ers echt geaccep teerd worden en iedereen mag zijn wie hij of zij is. De Coming Out Day op 11 oktober is een mooie aanleiding om het gesprek hierover weer eens op gang te brengen. "We moeten het echt bespreekbaar houden", benadrukt Monique de Vriend, bestuurslid van het LHTB Netwerk Zeeland. "Op Coming Out Day hopen we dat er zoveel mogelijk gemeentes de regenboogvlag hijsen. Deze staat symbool voor respect, trots en diversiteit. Naast de verschillende festiviteiten op deze dag zal het LHBT netwerk traditiegetrouw de Zeeuwse Parel uitreiken. Dit kunstwerk, gemaakt door de Zeeuwse kunstenares Betsy de Jonge, wordt overhandigd aan een persoon of organisatie die zich Zeelandbreed inzet voor de belangen of bevordering van acceptatie van de LHBT ge meenschap." Genomineerden Uit de zeven inzendingen zijn zijn drie genomineerden naar voren gekomen: Zorggroep Ter Weel, GGD jeugdverpleegkun- digen Tessa Goorsenberg en Lia van Aaken en SVRZ Ter Val- cke. De ouderenzorgorganisa tie Ter Weel heeft het afgelo pen jaar het onderwerp 'seksuele diversiteit' verschil lende keren onder de aan dacht gebracht. Veel roze ou deren in zorgcentra gaan weer Jeffrey ontdekte toen hij een jaar of 16 was dat hij jongens veel leuker vond dan meis jes. En hij moet toegeven dat hij flink werd gepest toen hij uit de kast kwam. "Maar uit eindelijk heeft het me wel veel sterker ge maakt", zegt hij. "Nu kan ik er wel om lachen wanneer mensen van die standaard vragen aan me stellen over wie het vrouwtje is in onze relatie." Tegen iedereen die hiermee te maken heeft, zou hij willen zeggen: "Zoek hulp. Je hoeft het echt niet alleen te doen." www.coczeeland.nl Monique is getrouwd met een vrouw. "Dat is niet altijd zo geweest, ik ben eerst 16 jaar getrouwd geweest met een man en pas op mijn veertigste uit de kast gekomen. Als ik aan iemand vertel dat ik met een vrouw ge trouwd ben, wordt er wel eens gezegd: 'Oh, maar dat geeft niet hoor'. Aan de ene kant moet ik er om lachen aan de andere kant vind ik het wel triest. Je krijgt toch een soort etiketje opgeplakt, je wordt echt gezien als bijzonder." www.lhbtnetwerkzeeland.nl Borre weet al heel lang dat hij homo is. "Mijn ouders hadden het allang aan zien ko men en zij hebben me altijd gesteund. Dat is zo fijn, dat scheelt echt alles." Ook hij moet toegeven dat er in het algemeen niet altijd begripvol op gereageerd werd. "Ik ben flink gepest, maar er wordt nu wel veel meer aan gedaan op scholen om het bespreekbaar te maken." Juist dat praten is zo belangrijk, vol gens Borre. "Als je vragen hebt of je zit met jezelf in de knoop, krop het niet op. Zoek ie mand waar je mee kunt praten. Zorg ervoor dat je jouw verhaal kwijt kunt." In dit rijtje zouden we bijna Ditty 'de vreem de eend in de bijt' noemen, want zij is he tero. Als ambassadeur van Roze 50+ Zeeland zet zij zich in om het welzijn van lesbische, homoseksuele, biseksuele en transgender 50-plussers verbeteren. Ze wil dit onder werp bespreekbaar te maken onder oude ren, verzorgers, vrijwilligers en anderen die te maken hebben met ouderen. Dit is hard nodig, want er wordt nog vaak gedacht: Als niet over gesproken wordt, is het er niet. www.roze50plus.nl ZEEUWSE PAREL De winnaar van de Zeeuwse Parel wordt woensdag 11 oktober bekend gemaakt tijdens een feestelijke bijeenkomst in de Raadzaal van het stadhuis in Terneuzen. De bijeenkomst start om 19.00 uur met een hapje en een drankje, ledereen is welkom. Aanmelden via zeeuwseparel@lhbtnetwerk.nl Monique de Vriend, bestuurslid van het LHTB Netwerk Zeeland (links), Ditty Smit, ambassadeur Roze 50Zeeland (rechts), Jeffrey Walhout van COC Zeeland (midden) en de 19-jarige scholier Borre Boluijt (vooraan). FOTO: Rachel van Westen terug in de kast en de zorg centra hebben onvoldoende kennis hebben om hierop in te spelen. Juist daarom heeft Ter Weel dit jaar twee keer een Tour d'Amour voor haar per soneel georganiseerd. Dit rondreizend initiatief van schrijfster Eveline van de Putte heeft als doel om kloof die ta boes en onwetendheid ver oorzaken, weg te nemen bij zowel het personeel als bij de bewoners. Tessa en Lia Tessa en Lia hebben in het af gelopen jaar flink wat werk verzet als het gaat over het onderwerp 'seksuele diversi teit' in het onderwijs. Ze heb ben vrijwel alle voortgezet onderwijsscholen in Zeeland bereikt en de meeste daarvan hebben inmiddels convenan- ten getekend. De school zegt hiermee toe om het onder werp in te bedden in het lesaanbod en te borgen op de langere termijn. SVRZ De derde genomineerde, SVRZ Ter Valcke, heeft vorig jaar op 11 oktober de regenboogvlag gehesen en ook zij hebben drie keer de Tour d'Amour ge organiseerd voor personeel en hun bewoners. Uitreiking Tijdens een feestelijke avond op woensdag 11 oktober in de Raadzaal van het stadhuis Ter- neuzen, zal een jury onder lei ding van Bertie Steur de win naar bekend maken en de Zeeuwse Parel uitreiken. lhbtnetwerkzeeland.nl Heeft u de regenboogvlaggen al zien hangenElk jaar, op 11 oktober wordt er Coming Out Day gevierd.

de Faam | 2017 | | pagina 25