Het Zeeuwse boek bezig aan opmars 23 WOENSDAG 11 OKTOBER 2017 Zeeuwse Boekenprijs 2017 Het gaat goed met het Zeeuwse boek. Dat mag je concluderen aan de vooravond van de uitreiking van de Zeeuwse Boeken prijs 2017. Het jaarlijkse aanbod van Zeeuwse boeken is groot. Op velerlei terreinen, romans, fotoboeken, biografieën, kunstboeken, geschiedenis, poëzie en maritiem erfgoed ver schijnen jaarlijks tientallen boeken. MIDDELBURG Voor de Zeeuwse boekenprijs 2017 werden 76 boeken aange meld. Daarvan zijn er tien ge selecteerd door een vakjury, waarvan er op 12 oktober vijf boeken verschijnen op de shortlist. Jurysecretaris van de Stichting Zeeuwse Boeken prijs Anya Marinissen heeft zelf geen stemrecht, maar leidt de vakjury tot een beslis sing tijdens een diner. "Dat gaat er serieus en soms heftig aan toe. Mijn taak is de over de tafel rollebollende juryle den te bewegen tot een een sluidend oordeel te komen," lacht ze. De prijsuitreiking valt samen met de Week van het Zeeuwse Boek. "Natuurlijk dient het voor promotie van het Zeeuwse boek, het is de enige regionale boekenprijs in ons land en heeft daardoor een landelijke uitstraling." Kritiek Desondanks was er de afgelo pen jaren ook weieens kritiek op deze 'wedstrijd'. Criticasters verweten dat de ZBP elitair was, het vaak ging door ap pels met peren te vergelijken en er boeken op de lijst kwa men die nauwelijks een Zeeuwse binding zouden heb ben. Marinissen: "We hebben dat imago enigszins aange past. Maar vergeet niet, we willen graag een groot aanbod onder de loep nemen. In prin cipe kan iedereen zijn of haar boek aanbieden. Dan krijg je af en toe boeken van een jubi leum van een dorpsvereni ging, evenals literaire werken. Dat is nu eenmaal het brede aanbod. Tevens hebben wij als bibliotheek ook een taak als opslag van ons totale cultureel erfgoed. Daar horen ook die boeken bij. Verder hebben we de statuten voor dit jaar enigs zins aangepast, omdat wij als zelfstandige Stichting Zeeuw se Boekenprijs voor het eerst dit jaar de prijs organiseren." Vanaf de start van de Boeken prijs in 2003 was het Zeeuws Tijdschrift de organisator. Vo rig jaar waren er twee win naars van de juryprijs, Chris de Stoop met 'Dit is mijn hof' en Arjen Fortuin met zijn biogra fie over uitgever Van Oorschot. Toptien De Zeeuwse auteur Joep Bremmers staat in de top tien van de eerste selectie met zijn verzamelde gedichten van Hans Verhagen. "Dat is toch een eervolle nominatie en elke promotie voor het boek is meegenomen." Hij vertelt trots te zijn dat zijn boek met poëzie staat tussen een sterke lijst van medeconcurrenten voor de juryprijs. "Het is een sterke brede lijst, met ook plaats voor poëzie van een man die met zijn poëzie ook al een prijs won, de P.C. Hooft- prijs." Over de kritiek zegt hij: "Het is een brede selectie. Misschien zou men het aan bod in categorieën kunnen opdelen. Maar zo'n lijst met verscheidenheid is ook wel weer spannend." De winnen de auteur ontvangt duizend euro en een herinneringste geltje met een Zeeuws Meisje met een gouden boekje in de hand, naar een ontwerp van Eva Crebolder. Publieksprijs Zeeuwen kunnen op alle 76 ingezonden boeken stemmen voor de publieksprijs via de PZC-website. Dat kan vanaf 11 oktober via www.pzc.nl/pu- blieksprijs. Anya Marinissen: "Daaruit rolt vaak een hele an dere winnaar." Vorig jaar won 'De Tuinen van Ginder'(van Rieks Veenker en Coen Hame link). Boeken worden in eerste instantie aangeleverd door uitgeverijen, maar een nieu we trend is dat veel (Zeeuwse) auteurs hun boeken in eigen FREEK Volgens Anne de Jager eigenaresse van Boekhandel De Vries in Zierikzee, is met name de Week van het Zeeuwse Boek een stimulans voor vele Zeeuwen om een Zeeuws boek aan te schaffen. In haar winkel aan het Havenplein merkt zij duidelijk een verschil in verkoop ten tijde van die Zeeuw se boekweek, begin november. "Dat heeft ook te maken dat er een speciaal geschenk wordt uitgegeven. Dit jaar is dat 'Ben ik een Zeeuw?' van Freek de Jonge. ORIGINEEL EN UNIEK In Goes is de gespecialiseerde boekhandel en uitgeverij Het Paard van Troje actief om rond de verschijning van Zeeuwse boeken activiteiten te promoten. Zo hield eigenaar Anthoni Fierloos onlangs de boekpresenta tie van 'Broeder, schrijf toch eens' van Rinus Spruijt in de voormalige lagere school in Nieuwdorp: "Signeren op locatie. Dat is ori gineel en uniek. Dat soort dingen past bij onze winkel. En wij specialiseren ook door adviezen en deskundigheid." (FOTO: Het Paard van Troje) STRALEND MIDDELPUNT Margreet de Haan is uitgeroepen tot Boek verkoopster van het Jaar en stralend mid delpunt van Boekhandel 't Spui in Vlissin- gen. Ze vertelt vol trots het belang van het Zeeuwse Boek. "Entertainment, boekpre sentaties en auteurs die bij ons over de vloer komen. Daarin zijn we onderscheidend. Dat soort dingen doen ze niet bij een webwin kel. Zeeuwse boeken zorgt voor contact met je 'roots'. Wij zijn gespecialiseerd in Zeelan- dica en Vlissingers zijn loyaal aan hun stad en willen er alles over weten en lezen." SPECIAALZAKEN Gespecialiseerde Zeeuwse boekhandels zo als De Drukkery (Middelburg), 't Spui (Vlis- singen), De Koperen Tuin en Het Paard van Troje (Goes) en Boekhandel De Vries (Zierik zee) hebben allen een ruime afdeling inge richt voor het Zeeuwse Boek. Boekpresenta ties met de auteur, activiteiten rondom een titel en de mogelijkheden tot het geven van lezingen zorgt voor een band tussen lezer en schrijver. Daarmee kunnen de Zeeuwse boekhandels zich onderscheiden. or inzage boeken Zeeuwse Boekenprijs 2017 De leestafel van de Zeeuwse Bibliotheek met de genomineerde Zeeuwse boeken FOTO: ZB/Planbureau .onglist Anya Marinissen (rechts) jurylid van de Stichting Zeeuwse Boekenprijs FOTO: ZB/Planbureau beheer uitgeven. Volgens An thoni Fierloos van Het Paard van Troje in Goes en naast boekverkoper ook uitgever van diverse Zeeuwse titels heeft dat vooral te maken dat uitgeverijen kritischer zijn ge worden over de kwaliteit van het Zeeuwse boek en het uit geven van Zeeuwse boeken een dure zaak is. "Het afzetge bied voor deze boeken is be trekkelijk klein, maar de druk kosten zijn hoog. Als uitgever moetje ook zorg besteden aan de uitvoering, vormgeving, papiersoort van het boek. Dat wil wil de consument. Dus als uitgever moetje aan die kwa liteiten voldoen en wordt er relatief gezien weinig aan Zeeuwse boeken verdiend." Een goede zaak is overigens dat via verschillende subsidie fondsen een beroep kan wor den gedaan voor een uitgave. Zeeuws Fierloos: "Als je van een Zeeuwse titel er duizend ver koopt mag je al in je handen klappen." Een gunstige uit zondering is het stripboek 'Zeeland in Strip' van Danker Jan Oreel, dat Fierloos uitgaf en waarvan er maar liefst 23.000 exemplaren over de toonbank gingen. Zeeuwse uitgeverijen zoals Den Boer- De Ruijter, de Drukkery en Het Paard van Troje leveren jaar lijks aan de Boekenprijs enkele van hun titels voor deelname. Auteurs die in eigen beheer hun werk uitbrengen kijken vaak de kat uit de boom of zijn minder geïnteresseerd in deelname. Vlissinger Jo de Ridder die in eigen beheer 'Vlissingen Plankenstad' uit bracht, doet niet mee aan de wedstrijd: "Ik heb mijn boek helemaal zelf uitgegeven in een bepaalde oplage. Alles is bijna verkocht". Die verkoop gaat vrijwel uitsluitend bij boekhandels die het Zeeuwse boek omarmen, zoals De Drukkery in Middelburg, Boekhandel 't Spui in Vlissin gen, De Koperen Tuin en Het Paard van Troje in Goes en Boekhandel De Vries in Zierik zee. Prijsuitreiking Zaterdag 4 november wordt in de Zeeuwse Bibliotheek de winnaar bekendgemaakt van de Zeeuwse Boekenprijs 2017. Tevens worden dan accolades uitgereikt in diverse categorie- en, zoals beste debuut, beste jeugdboek et cetera. VAKJURY 15£J De jury bestaat dit jaar uit Commissaris van de Koning, Han Polman (voorzitter), ZB-direc- teur Perry Moree, Arjen Fortuin (winnaar 2016), Kathrin Ginsberg (directeur Centrum Beeldende Kunst) en PZC-joumalist Jan van Damme.

de Faam | 2017 | | pagina 23