100% Wonen Bouwbedrijven volop aan de slag met nieuwe projecten Lekker fleurige kleuren in een fraai klassiek jaren 30-huis Is rentevast ook riskant? 17 WOENSDAG 11 OKTOBER 2017 Het gaat een stuk beter met de economie en dus ook met de bouw. Bouwbedrijven- en aannemers haken daarop in en krijgen weer volop opdrachten. Een goede ontwikkeling voor gespecialiseerde arbeidskrachten in de bouw en nieuwe uit dagingen voor aannemers en bouwbedrijven. Ook in Zeeland! Zeeuwse bouwbedrijven zijn volop be zig met nieuwe projecten. Zo als Bouwbedrijf De Delta, ac tief in Zuidwest Nederland en gevestigd in Middelburg. Ar nold van Kuijk, projectleider/ ontwikkelaar van De Delta: "Wij zijn actief in een groot gebied. Zeg maar alles ten zui den van Rotterdam tot aan België. Er staan diverse projec ten op stapel, maar vol trots is Van Kuijk op het bouwproject Felixkade in Kamperland: Vlakbij de jachthaven bouwen we 28 luxe villa's aan vier in- steekhavens." Op een histori sche plaats, want het bouw project is genoemd naar de vernietigende overstroming die het gebied teisterde ty- dens de Sint-Felixvloed in 1530. De zeven rijen luxe wo ningen die er worden ge bouwd komen pal aan het Veerse Meer en biedt in de toekomst na oplevering in .2018 de bewoner uitzicht op de stad Veere. Deze maand beginnen de civiele werk zaamheden. Van Kuijk: "De villa's zijn door een architect ontworpen. De koper koopt een kavel en kiest uit de basis types de favoriete woning. Het gaat een stuk beter met de economie en dus ook met de bouw. Artists impression van het project Felixkade in Kamperland FOTO: Bouwbedrijf De Delta Het gaat weer goed in de bouw. De vraag op de huizenmarkt zit weer op het hoogtepunt van voor de crisis. Bouwbedrijven kunnen hierop verder bouwen. FOTO: Fraanje B.V. Alle types verschillen van el kaar, maar komen qua stijl overeen. Strak en modern." Hans Boogert directeur van Bouwbedrijf Boogert in Oos- terland attendeert ons op het project Duinoord in de duinen van Haamstede. Boogert is een familiebedrijf dat al 125 jaar bestaat en hun werkge bied hebben in Zuid- Holland en Zeeland. Boogert: "Al sinds 2006 ligt er een ontwerpplan op de tekentafel voor het voormalig verzorgingshuis Duinoord. De ouderenvoorzie ning voldeed niet meer aan de huidige wensen. De crisis gooide roet in het eten, maar nu kunnen we de bouwplan nen doorzetten. De bedoeling is om in plaats van één groot gebouw een 'dorp' te creëren met (patio)woningen, appar tementen en zorgwoningen. Er komen 24 appartementen in de koopsfeer voor zowel ouderen, jongeren en starters en 20 patio's voor de senioren. Duurzaamheid en energie neutraal zijn sleutelwoorden van alle in dit artikel genoem de Zeeuwse bouwbedrijven. Martijn van Sabben is alge meen directeur van Aanne mingsbedrijf Fraanje, geves tigd in 's Heer-Arendskerke. Ook hij vyijst ons op een pro ject waarbij sociale woning bouw hoge prioriteit heeft: "In Goes zijn wij bezig met Hof Den Berg, de oude vestiging van Huize Den Berg. In op dracht van Stichting Zuidwes ter worden er 22 zorgunits ge bouwd. RWS wil tevens 24 nieuwe appartementen en enkele bestaande woningen verbouwen. In november wordt al een gedeelte van Hof Den Berg opgeleverd." Ook hier ontstaat weer een meng vorm van particuliere bewo ners, starters en cliënten uit de zorginstelling. Kleur. In het huis van Lenie Dokman en Ronald de Roij voeren geel, blauw en rood de boventoon. Ze raken er niet op uitge keken. "SufFe kleuren gaan juist vervelen." VLISSINGEN - De kamer en suite bleef intact. In de voor- en de achterkamer is de origi nele schouw nog te vinden. In de wijk waar Lenie en Ro nald wonen staan allerlei wo ningtypes die allemaal zijn ontworpen door de architect P.J. van Meurs. Het huis van Lenie en Ronald stamt offici eel uit 1941. "Wij hebben be grepen dat de bouw al in 1939 klaar was, maar dat de ople vering werd vertraagd door een probleem met het dak", vertelt Lenie. Toen ze het huis in 1993 koch ten, was het er niet best aan toe, maar praktisch alle origi nele details zaten er nog in. "Het glas in lood, de stalen ko zijnen en de en suite deuren; de ziel was er nog", aldus Le- Het stel legde een nieuwe parketvloer en ging in het huis wonen. In de twee jaar die volgden, pakten ze de manke menten aan. Toen ontstond ook het idee om in huis pri maire kleuren te gebruiken. "Wij houden allebei van kunststroming De Stijl, be kend van kunstenaar Piet Mondriaan en ontwerper Ger- rit Rietveld. Zij gebruikten eenvoudige, strakke vormen en de primaire kleuren rood, geel en blauw", zegt Lenie. Lenie en Ronald voerden hun kleurkeuze consequent door en maakten de met spachtel- putz afgewerkte wanden geel. De nieuwe keuken werd blauW met geel. De losse ap paraten op het aanrecht, zoals de waterkoker, zijn rood. Het toilet en de badkamer zijn be tegeld met rode, blauwe en gele tegeltjes. "We hebben wel wit sanitair geplaatst. Mochten we het huis ooit verkopen aan men sen met een andere smaak, dan hoeven zij alleen maar de tegels te vervangen", zegt Ro nald, die ook nog even wijst op hun auto's voor de deur: die zijn rood en geel. Na al die ja ren zijn ze nog niet uitgekeken op hun kleurrijke inrichting. "De meeste mensen hebben een heel voorzichtig interieur, maar suffe kleuren gaan juist eerder vervelen", vindt Lenie. Het huis is bij het opknappen zo veel mogelijk in zijn waarde gelaten. Toen de stalen kozij nen moesten worden vervan gen, kwamen er aluminium kozijnen met kunststof aan de binnenkant. "Zeker niet de goedkoopste oplossing, maar "De meeste mensen hebben een heel voorzichtig interieur, maar suffe kleuren gaan juist eerder vervelen." ze zijn bijna niet van de origi nele kozijnen te onderschei den", zegt Ronald. Het oude glas in lood in de bovenlichten is tussen dubbel glas ge plaatst. IN ZIJN WAARDE Het loont om bij verbouwing een huis te benaderen vanuit de oorspronkelijke bouwfilosofie. Hiermee breken, breekt je op bij de latere verkoop. VLISSINGEN - Zeeuwse ko pers kiezen steeds vaker voor een langere rentevas te periode. Landelijke cij fers uit de Hypotheek Index wijzen uit dat in het afge lopen kwartaal de voorkeur voor een rentevaste perio de van dertig jaar bijna is verdubbeld ten opzichte van een jaar eerder. Eén op de vijf huizenkopers kiest voor een rentevaste perio de van dertig jaar. Ook in Goes wint een langere ren tevaste periode snel aan populariteit. De Hypothe- ker benadrukt echter dat er ook nadelen aan kleven. Zo maken huizenkopers lang niet altijd de rentevaste pe riode vol, met als risico dat zij jarenlang een te hoge rente betalen. Naar schat ting wordt slechts vijf pro cent van de hypotheken meeverhuisd naar een nieuwe woning. Met name door de lage rente en de kleine verschillen tussen de rentevaste periodes kiezen huizenkopers kwartaal op kwartaal massaal voor een langere rentevaste periode. Met een lange rentevaste periode zijn huizenkopers verzekerd van stabiele maandlasten gedurende de hele looptijd van de hypo theek. Zo is in het derde kwartaal opnieuw sprake van een sterke stijging bij de rentevaste periode van dertig jaar (+99 procent) in vergelijking met het derde kwartaal in 2016. Bij star ters is er sprake van een stijging van 97 procent, bij doorstromers zelfs 104 pro cent. De rentevaste periode van tien jaar verliest juist snel terrein (-18 procent). Dit is opvallend, omdat voorheen juist vaak werd gekozen voor deze rente vaste periode. Ook de ren tevaste periode van twintig jaar is minder in trek en laat een daling zien van 8 procent. Dit is nog wel steeds de meest gekozen rentevaste periode. "Een rentevaste periode van tien jaar is goedkoper dan een langere vaste rente. Wie kiest voor langdurige ren tezekerheid accepteert dus dat dit extra kosten met zich meebrengt. Over de vraag of dit echt de beste keuze is, is het belangrijk om je van tevoren goed te laten voorlichten. Zo zorgje" ervoor dat je de voor- en nadelen van een langere rentevaste periode goed tegen elkaar kunt afwe gen", vertelt André Kuypers van De Hypotheker in Goes. "Veel huizenkopers kiezen voor een lange vaste rente, omdat zij verwachten dat de rente aan het einde van de rentevaste periode stijgt. Kies je voor een peri ode van tien jaar, dan kun je het verschil in maandlas ten gebruiken om extra af te lossen op de hypotheek".

de Faam | 2017 | | pagina 17