n n 13 oktober Wereld Trombose Dag Geen échte steunkousen, maar een vrolijk paar sokken voor iedereen. Met uw aankoop steunt u het tromboseonderzoek. TRSSMBOSESTICHTING 16 WOENSDAG 11 OKTOBER 2017 BUSREIS: 2 DAAGSE VANAF 65,- TROMBOSESTICHTING Tijdens deze reis brengen we een bezoek aan twee top kerstmarkten in Duitsland! Op de internationale kerst markt in Essen treft u ver schillende geschenken uit de hele wereld, zoals sculp turen uit Afrika, kunsthand werk uit Rusland en kerst geschenken uit Amerika. Düsseldorf verandert in de kerstperiode in een winter- paradijs vol gezellige kerst kraampjes met unieke kerstgeschenken en over heerlijke lekkernijen. Met maar liefst zes verschil lende kerstmarkten is dit één van de grootste kerst markten in Europa! Inbegrepen: - i hotelovernachting in een 2-persoonskamer - i maal ontbijtbuffet - Vervoer per Tourist Class touringcar Hotel Ibis Essen Hauptbahnhof: Het pas gerenoveerde Ibis Essen ligt in het centrum, vlak bij het station en be schikt over een bar en lift. Het hotel heeft moderne en comfortabele kamers welke allen zijn voorzien van een eigen douche, toilet en air conditioning. Vertrekdata en prijzen: 1 december: 65,- 2 december: 69,- 15 december: 69,- 16 december: 69,- Informatie en reserveren: www.effeweg.nl of telefoon 088-1030800. Fouten voorbehouden. Exd. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Link: reiskatern.nl/deweek- krant/EFFWi70i Prof. dr. Sven van IJzendoorn, hoogleraar Celbiologie in het UMC Groningen, onderzoekt of de bloedstolling bij men sen met' erfelijke trombofilie weer in balans kan komen. De Trombosestichting steunt het onderzoek via de verkoop van de 'Steun'kous. Stolling van het bloed is een natuurlijk proces dat wonden -herstelt en ons beschermt te gen bloedverlies. Maar het proces van stolling moet zelf ook worden gestopt, want anders ontstaan stolsels in de bloedvaten. Stolling wordt van nature gestopt door an- tistollingstoffen in het bloed. Maar sommige mensen mis sen deze stoffen, vertelt Van IJzendoorn. "Dat komt door aangeboren veranderingen in hun DNA, oftewel mutaties. Daardoor verloopt de aan maak van antistollingsstoffen niet goed. Deze ziekte heet erfelijke trombofilie. Bij de meeste patiënten komt de ziekte tot uiting na bijvoor beeld een operatie of een zwangerschap." Juiste evenwicht houden Erfelijke trombofilie treft elk jaar ongeveer 120.000 men sen. Zij worden behandeld met injecties met antistol- lingsmiddelen. Maar het risi co daarbij is dat de patiënten te veel antistolling binnen krijgen, met kans op sponta ne bloedingen. "Het is lastig om het juiste evenwicht te houden", stelt Van IJzen doorn. Er zijn inmiddels geneesmid delen in ontwikkeling die de gevolgen van de DNA-muta- ties kunnen onderdrukken. Van IJzendoorn doet onder zoek met die middelen, die geschikt zouden zijn voor on geveer 10 procent van alle pa tiënten met erfelijke trombo filie. "Deze mensen zouden zelf weer antistollingsstoffen kunnen aanmaken." Van IJzendoorn wil eerst tes ten of dat Werkt bij patiënten. Daarvoor heeft hij cellen no dig van de lever. Maar die kun je niet zo maar uit de pa tiënt halen. Hij heeft daarom een ingenieuze techniek ont wikkeld om lichaamscellen in het laboratorium te kweken en daar levercellen van te maken. "We kunnen een stukje mini-leverweefsel van een patiënt laten groeien. Dat kunnen we blootstellen aan de geneesmiddelen en on derzoeken hoe de levercellen van de patiënt er op reage ren. Als de reactie positief is, kunnen we het geneesmid del aan die patiënt geven." Van IJzendoorn is hoopvol dat dit werkt en dat patiën ten weer antistollingsstoffen gaan aanmaken. "De kwali teit van leven van de patiënt zal dan erg toenemen." Crowdfunding Niet alleen het onderzoek zelf is bijzonder, maar ook de manier waarop de Trombo sestichting er geld voor wil inzamelen. Dat gebeurt na melijk met crowdfunding, via de verkoop van de Steunkou- sen: de sokken die vandaag op Wereld Trombose Dag worden gepresenteerd. De opbrengst van de verkoop van deze Steunkous gaat naar het onderzoek van Van IJzendoorn. Hij is daar erg blij mee: "Elke vorm van finan ciering van wetenschappelijk onderzoek juich ik toe. Die financiering staat de laatste jaren onder druk, onder meer vanwege bezuinigingen. On derzoekers hebben een aan tal vaste bronnen waar zij fi nanciële steun kunnen halen, zoals de overheid en de Euro pese Unie. Maar ook fond senwervende organisaties zoals de Trombosestichting. Crowdfunding is een moder ne manier om geld in te za melen. Ik vind dat erg span nend want voor mij is het de eerste keer dat mijn onder zoek op deze manier wordt gesteund. Wetenschappelijk onderzoek is heel duur, en elke bijdrage daarvoor is wel kom!" 1 q ik bestel de leukste steunkousen ooit en steun U Cl daarmee levensreddend tromboseonderzoek. AffTWOORDfORMUUER/ SEPAMACHTIGING SVP IN BL0KLETTERS INVULLEN paar aokkan maat 35-38 i 110 (aantal invullen) totaal e paar sokken maat 38-42 i 10 (aantal Invullen) totaal paar jokken maat 43-45 a 110 (aantal Invullen) totaal verzendfcoatan t subtotaal C Ja, ik «teun met een extra gift van C15, C 25 of een ander bedrag totaal e Persoonlijke gegevens □de heer mevrouw postcode telefoonnummer plaats handtekening datum Stuur deze eenmalige SEPA-machtiging/bestelbon in een gesloten envelop naar Trombosestichting Nederland, Antwoordnummer 16130,5280 VJ Boxtel. Een postzegel is niet nodig. Door ondertekening van deze bon geeft o toestemming aan: Trombosestichting om een eenmalige incasso-opdracht te sturen naar uw bank om het hiernaast genoemde totaalbedrag van uw rekening af te schrijven wegens uw steun. Uw bank om eenmalig een bedrag van uw rekening af te schrijven overeenkomstig de opdracht van Trombosestichting. Ais u het met eens bent met deze afschrijving kunt u deze laten terugboeken. Neem hiervoor binnen acht weken na afschrijving contact op met uw bank. Vraag uw bank naar de voorwaarden. Incasssol Trombosestichting Nederland Oobbeweg la, 2254 A6 Voorschoten ID NL50ZZZ411509330000 Kenmerk machtiging Uw machtiging krijgt een uniek mandaatnummer, dat kunt u terugvinden op uw bankafschrift bij de eerste afschrijving. niet verplicht

de Faam | 2017 | | pagina 16