Zeeland maakt werk van klimaatverandering Provinciale financiën blijven onder druk staan opwegnaardeomgevingswet Omgevingsvisie in de maak Start campagne 'Aandacht voor verkeer': Er gaat meer kapot dan je scherm 3rovinciewerk 1 1 li 1 7 Informatierubriek van Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Publicaties en bekendmakingen vindt I I U/ I de Provincie Zeeland Kijkdanopwww.zeeland.nl uopwww.zeeland.nl/provinciaalblad Door de ontwikkelingen rondom Thermphos blijft de begroting van de Provincie Zeeland onder druk staan. Waar de vanaf nul opgebouwde ('zerobased') begroting er op gericht was nieuwe investeringen mogelijk te maken, laat de begroting 2018 weinig ruimte zien. Voor slechts een aantal prioriteiten komt extra geld beschikbaar: het Investeringsprogramma Zeeland in Stroomversnelling en energietransitie, leefbaarheidsagenda, kwaliteitskust en vestigingsklimaat. Dat blijkt uit de provinciale begroting voor 2018. In die 'behoedzame' provinci ale begroting 2018 komt 9 miljoen euro beschikbaar voor investeringen in Zeeland, waaronder het Investeringsprogramma Zeeland in Stroomversnelling (commissie Balkenende), met het gezamenlijk onder wijscentrum (Joint Research Centre). Voor het Investeringsprogramma heeft het Rijk 25 miljoen euro beschikbaar ge steld. Voor een ander deel wordt het geld besteed aan bedrijventerreinen en infra structuur. Daarnaast komt bijna 1,9 miljoen euro extra beschikbaar voor prioriteiten ■binnen de opgaves Zichtbaar Zeeland (ves tigingsklimaat), Beleef Zeeland (kwali teitskust), Energietransitie en circulaire economie (duurzaamheid) en Aantrekkelijk Zeeland (leefbaarheid). Keuzes De Provincie moet dus scherpe keuzes maken. Dat betekent dat er minder mid delen beschikbaar zijn voor bijvoorbeeld natuurontwikkeling, mobiliteit, demogra fische ontwikkelingen, cofinanciering op Europese projecten en (groot) onderhoud van infrastructuur. Gedeputeerde Jo- Annes de Bat: "We hebben met het Rijk en Zeeland Seaports afgesproken allemaal 27,7 miljoen euro mee te betalen om Ther mphos op te lossen. Dat is voor ons een enorm bedrag. We onderzoeken moment eel met het Rijk hoe we dit kunnen betalen. Het ziet er in ieder geval naar uit dat we de motorrijtuigenbelasting niet hoeven te ver hogen. Maar het gevolg is wel dat we lang niet zoveel kunnen investeren in Zeeland als dat we zouden willen." Provinciale Staten bespreken de begroting vrijdag 10 november 2017. Ook in Zeeland ervaren we de gevolgen van klimaatverandering. Hevige buien met ondergelopen straten, langere droge periodes in de zomer en hittestress in steden, stijging van de zeewaterspiegel. Kortom: extremer weer. Deze veranderingen stellen ons voor nieuwe en andere opgaven om ons aan te passen aan de effecten van extremer weer (klimaatadaptatie). Tijdens de Roadshow Omgevingswet wisselen Zeeuwse overheden ervaringen en inzichten uit. De nieuwe wet, bundelt en vereenvoudigt de regels die over de leefomgeving gaan. Ook ademt de Omgevingswet een nieuwe manier van werken uit, waarbij Gezondheid, Milieu-en Veiligheid belangrijke omgevingsthema's zijn. Gedeputeerde Carla Schön- knecht: "Burgers of bedrijven hoeven na invoering van de wet bij de start van een project of activiteit nog maar één vergunning digitaal aan te vragen bij 1 -loket. Belangrijk, want zo neemt de toegankelijk heid en klantvriendelijkheid van overheden toe". voerina-omoevinoswet en www.riiksoverheid.nl/ onderwerpen/omaevingswet/vernieuwinq-omae- vinosrecht De Provincie is bezig met het opstellen van de omgevingsvisie. Dat doen we natuurlijk niet alleen, maar samen met omgevingspartners. Maar wat regelt een omgevingsvisie nu eigenlijk? In de visie" zeggen we iets over de toekomst van de fysieke leefomgeving in Zeeland. Daarmee bedoelen we bouwwerken, infrastructuur, watersystemen, water kwaliteit, bodem, lucht, landschappen, natuur en cultureel erfgoed. De visie gaat in op de onderlinge samenhang en wat wenselijke ontwikkelingen zijn. Meer lezen? Kijkt u dan op www.zeetand.nl/ruimte/ agenda-zeeuwse-omaevinasvisie. Zeeland valt op in Nederland en loopt voorop in de aanpak voor klimaatadaptatie. Deltacommissaris Wim Kuijken presen teerde het nieuwe Deltaprogramma aan de Tweede Kamer in Den Haag. Met daarin waterveiligheid en waterkwaliteit als vaste onderdelen. Nieuw is klimaatadaptatie. In het Deltaprogramma staat Zeeland expli ciet genoemd als voorbeeldregio en voor loper op het gebied van klimaatadaptatie in Nederland. Wat maakt ons voorloper en voorbeeldregio? Twee voorbeelden. Gedeputèerde Ben de Reu: "In project Waterdunen in West- Zeeuws Vlaanderen komen een aantal zaken samen. De dijken zijn opgehoogd om de kust te versterken tegen het water. Daarnaast is er ruimte gemaakt om het water binnen te laten voor meer unjeke zoet-zout natuur in combi natie met recreatie en het telen van zilte groenten. In de doorlaat is een getijden- turbine gehangen voor het opwekken van duurzame energie." 1700 kilometer Op Zuid-Beveland ligt het grootste binnen dijkstelsel van Noord-West Europa. Maar liefst 1700 kilometer. Sterke dijken, duinen en dammen beschermen Zeeland tegen overstromingen. In bijna alle Zeeuwse polders liggen ook lagere dijkjes: de vroe gere zeedijken die door inpoldering midden in het land zijn komen te liggen. Dit zijn de binnendijken. Als er toch een overstroming komt, kunnen deze binnendijken heel be langrijk zijn. Ze vertragen de overstroming of vormen droge vluchtwegen. Samen met andere organisaties wordt onderzocht welke binnendijken een functie bij overstromingen moeten krijgen. Meer leest u op www.zeeland.nl/water/ waterveiligheid-en-klimaat inclusief het Deltaprogramma 2018. Vorige week gaf gedeputeerde Harry van der Maas de aftrap van de Zeeuwse campagne 'Er gaat meer kapot dan je scherm' op het Scheldemond in Vlissingen. Een campagne voor en door jongeren. Finn (14 jaar) uit Vlissingen en Wessel (18 jaar) uit Middetburg zijn de gezichten van de campagne. Zij delen hun verhaal met Zeeland. Beiden kregen een ongeluk doordat ze een ander liedje op hun smartphone wilden horen terwijl ze aan het fietsen waren. Wessel: "Ik keek even op mijn telefoon, drie seconden later lag ik op de grond." Aandacht voor verkeer is een speerpunt van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid (ROVZ), omdat afleiding door smartphonegebruik een belangrijke oorzaak is van ongelukken. Na een brainstormavond en creatieve ses sie met de jongeren van JouwZeeland zijn we aan de slag gegaan met alle input. De campagne moet wat de jongeren be treft vooral aanzetten tot nadenken. Verder gaven zij aan dat de campagne lokaal herkenbaar moet zijn. En het be langrijkste onderdeel: het moeten persoon lijke, échte verhalen zijn. Het resultaat is de campagne 'Er gaat meer kapot dan je scherm'. De verhalen van Wessel en Finn zijn te zien op YouTube, Instagram, Snapchat, in de bioscoop en op posters. Kijk voor meer informatie op www.aandachtvoorverkeer.nl. Er volgen nog meer persoonlijke verhalen. Uitnodiging voor Manifestatie Aantrekkelijk Zeeland, Samen werken aan leefbaarheid Wat maakt en houdt Zeeland aantrekkelijk en leefbaar om er fijn te wonen en te werken? Wie en wat hebben we daarvoor nodig? Krimp, ontgroening en vergrijzing zetten de leefbaarheid steeds meer onder druk. Om Zeeland ook in de toekomst leefbaar te houden, moeten we nieuwe wegen bewande len en nog meer samenwerken. Wilt u een bijdrage leveren aan de leefbaarheid van Zeeland? We nodigen inwoners, organisaties, be stuurders. ondernemers en maatschappe lijke initiatiefnemers van harte uit voor de Manifestatie Aantrekkelijk Zeeland, Samen werken aan leefbaarheid op woensdag 1 no vember 2017 bij Van der Valk, Paukenweg 3, in Middelburg. De middag start om 13 uur en duurt tot uiterlijk 18 uur. Tijdens deze middag gaat het om ideeën opdoen, elkaar ontmoeten, versterken en inspireren. Leefbaarheid is een breed begrip. In workshops gaan we deze middag dieper in op een aantal onderwer pen: Bereikbaarheid, Zorg dichtbij, Cultuur, Kwaliteit ruimtelijke omgeving en Jeugd en sport. Deelname aan de manifestatie is gratis. Aanmelden en kiezen voor een workshop kan tot 20 oktober 2017 via fd9.formdesk.com/ provinciezeeland/manifestatie_leefbaarheid. Vervolgens ontvangt u meer informatie over de gekozen workshop en het programma. Voor vragen: mail ons via manifestatieleefbaarheid@zeeland.nl. Redactie: afdeling Communicatie Provincie Zeeland Opmaak: Provincie Zeeland. Fotografie: Stanowicki Fotografie. Reageren op deze uitgave van Provinciewerk? Neem dan contact op met de afdeling Commu- PfOVi nci© nicatie per telefoon 0118-63 10 50. Wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met het informatiecentrum via de e-mail infocentrum@zeeland.nl of per telefoon op 0118-63 10 11Of schrijf naar Postbus "7^^ I 1 H rl 60014330 LA Middelburg. Bezoekadres: Provinciehuis, Abdij 6,4331 BK Middelburg. De volgende Provinciewerk verschijnt 25 oktober 2017. &L w l Cl I 1 U Provinciewerk leest u ook via: www.zeeland.nl/publicaties-en-bekendmakingen/provinciewerk.

de Faam | 2017 | | pagina 12