Oostkerk: Godshuis van Nieuwe Stad Keramieklessen voor volwassenen in Atelier Laan van London Jubileum Van Eijkeren Dancemasters 13 WOENSDAG 4 OKTOBER 2017 ZAKEN ZIJN ZAKEN CURSUS Middelburgse luiken Afgelopen juli was het 350 jaar geleden dat de Oostkerk in Middelburg als eerste kerk voor de Protestanten werd inge wijd. Er is dan twintig jaar aan gewerkt. Wie waren de bouw meesters en wat wordt de toekomst van de het belangrijkste barokmonument van Middelburg? MIDDELBURG - De Oostkerk wordt beschouwd als het hoogtepunt van de classicisti sche bouwstijl in Nederland. De kerk is daarom bijzonder, aangezien het gebouw al die tijd praktisch onbeschadigd bleef. Tijdens de stadsbrand van 17 mei 1940 sneuvelde wat glas. Sinds de inwijding van 1667, zijn het orgel (1782) en nieuwe glas-in-loodramen erbij gekomen. Tot op de dag van vandaag is de Oostkerk een studieobject voor archi tecten en studenten. In de 16e eeuw scheidden de Protestanten zich af van de Rooms-katholieke Kerk omdat zij niet tevreden waren met de gebruiken van de kerk. De nieuwe godsdienst vraagt om gebouwen, godshuizen. In 1647 wordt begonnen met de bouw. Middelburg breidt uit en de kerk komt te staan in de Nieuwe Stad. Vier van Neder lands beroemdste bouw meesters leveren de eerste ontwerpschetsen. Bartholo- meus Drijfhout stelt met Pie- ter Post het eerste plan op. Drijfhout overlijdt in 1649; er is dan niet veel meer te zien dan de fundamenten. De plannen blijven steken. Middelburg worstelt: moet het een kruis kerk worden of een achtkant? Drijfhout wilde een achtkant. Arend van 's Gravensande, neemt de taak van Drijfhout over. In 1657 wordt hij stad stimmerman zodat hij de werkzaamheden van dichtbij kan volgen. Hij overlijdt in 1662 en de kerk is nog steeds OOSTKERK IS ER GEKOMEN DANKZIJ BIER EN WIJN niet klaar. Louis Jolijt maakt het project af. Een volgend discussiepunt was: moet de kerk een toren krijgen of een lantaarn? De twee mannen die de kerk voltooiden, Pieter Post en 's Gravesandes' broer Pieter Aaronsz Noorwits, kie zen voor de lantaarn. Begin juli 1667 wordt de Oostkerk Helen Nijkamp: "Mensen hebben 1 daarbij een handje helpen." men. Helen Nijkamp: "Eigen lijk wilde ik altijd mijn eigen theeservies maken. Mijn lera res zei: "Helen, dat is wel leuk maar weet hoe moeilijk die techniek is?" Ik begon met een vaas te maken en kwam zo doende in aanraking met de vele vormen van keramiek. Daar wilde ik wat meer van weten. Vooral van de oude technieken want keramiek is zo oud als de mensheid zelf In 2003 begon ik aan de oplei ding Keramiek aan de Stedelij ke Academie voor Schone Kunsten Sint Niklaas bij do cente Lut Aerts. Ik verdiepte mijn kennis van de materie klei, leerde ontwerpen, schet sen en maquettes maken en reflecteren op mijn eigen werk." Mensen hebben vaak vaal zelf creatieve ideeën en ik kan zelf ideeën. Helen is daarbij de helpende hand. De kennisma kingscursus en de volledige cursus worden gegeven op maandagmiddag, dinsdag ochtend en donderdagoch tend. Onder begeleiding van Helen wordt kennisgemaakt met diverse soorten klei en verschillende handvorm-, kleur- en decoratietechnieken. In kleine groepen wordt indi viduele aandacht gegeven, de ideeën worden besproken en er wordt een stappenplan ge maakt. De cursusbedragen zijn inclusief materiaal, gla zuur en stookkosten. Informa tie en inschrijven via: Atelier Laan van London, Laan van London 6, Middelburg, tel. 06 51333889, www.atelier- laanvanlondon.nl feestelijk ingewijd. De kerk is gerestaureerd in ig66-'68 en 1995"'97- De kerk is er gekomen dankzij bier en wijn. De bouw van de Oostkerk werd gefinancierd door belastingen op drank. De Middelburgers kwamen ech ter in opstand omdat ze meer belasting moesten betalen. De bouw is een tijd gestaakt om dat de belasting werd inge trokken. Later werd de belas ting weer ingevoerd en kon de bouw van de kerk (16647-1667) worden afgemaakt. Wonin gen met dezelfde bouwstijl zijn in Vlissingen het Lampsinshuis aan de Nieu- wendijk en huize 's Hertogen bosch aan de Vlasmarkt in Middelburg. Nog dit jaar ho pen de Provincie Zeeland, de gemeente Middelburg en de Vereniging Hendrik de Keyzer een plan te presenteren om de Oostkerk op een niet religieu ze manier te exploiteren. Laura en Freddie van Eijkeen: "Iedereen is van hartewelkom op ons feest voor zaterdag 14 oktober." FOTO: LEON JANSSENS Van Eijkeren Dancemasters is al vijftien jaar een begrip in Middel burg en omstreken. Het jubi leum deze maand wordt op zaterdag 14 oktober samen met leerlingen en oud-leer lingen uitgebreid en uitbun dig gevierd. "Zodat er een soort reünie ontstaat", laat eigenaar Freddie van Eijke ren weten, "We hebben alle mensen die hier ooit dansles kregen, en waarvan het adres bekend is, aangeschre ven. ledereen die dit leest en zin heeft is van harte wel kom vanaf 20.30 uur voor een hapje en een drankje en natuurlijk om een dansje maken." Indertijd moest de dansschool van Janvier bij het NS-station in Middel burg weg. Freddie kreeg van Janvier de gelegenheid om zelfstandig verder te gaan. Hij werkte al 27 jaar bij Jan vier: "Ik heb daar het vak ge leerd. De locatie op de Wa- lensingel kwam beschikbaar daar konden wij vijftien jaar geleden in oktober openen. Na twee jaar werd de naast gelegen ruimte erbij getrok ken. Wij blijven bij en volgen de nieuwste danstrends op de voet. Het stijldansen van vroeger blijft populair en is een goede basis om te dan sen. De manier van lesgeven is wel veranderd, we lopen nu makkelijker door de stof heen. Moderne dansen zoals salsa, bellydance, zumba en zumbagold, breakdance, hip hop, streethdance, Lindy Hop en Moderne Dans zijn populair. Breakdance kan al vanaf 6 jaar en dat geldt ook voor hiphop. Mijn vrouw Laura wil bij voldoende be langstelling weer draag-en- dans geven voor moeders met baby's vanaf zes weken. Allemaal trends waar Van Eijkeren Dancemasters in mee gaat." Van Eijkeren Dancemasters, Walensingèl 63 a. Middel burg, 0118-638370, www. vaneijkeren.nl fcb: van eijke ren dancemasters; freddie van eijkeren MIDDELBURG - Wil je kennis maken met keramiek of je vaardigheden verder ontwik kelen? Atelier Laan van Lon don verzorgt cursussen voor zowel beginnende als gevor derde keramisten. Begin sep tember opende Helen Nij kamp Atelier Laan van London en geeft keramieklessen voor volwassenen. Nu is er een korte kennismakingscursus van drie lessen. "In drie lessen ontwerp en maak je je eigen vaas", zegt Helen, "Een volle dige cursus is dertien lessen plus een dagdeel Raku stoken. Raku stoken is spelen met de natuur, elementen als lucht en vuur. Dit wordt gedaan in een ton met zaagsel of houtsnip pers. Het uiteindelijke effect is dan dat de glazuur gaat cra- queleren." Zo maak je onder begeleiding-van een ervaren keramiste kennis met de di verse soorten kleitechnieken en verschillende handvorm-, kleur- en decoratietechnieken. Of specialiseer je verder in waar je gebleven was. In klei ne groepen krijg je individuele aandacht: samen worden je ideeën besproken en maken een stappenplan om deze te realiseren. Atelier Laan van London biedt een gemoedelij ke sfeer, is licht en ruim, en is zo uitgerust dat je creativiteit optimaal tot uiting kan ko- We schrijven het jaar 1965: Gezicht op de Oostkerk te Middelburg staande aan het einde van de toen nog ZEEUWS ARCHIEF. HTAM-B-.1044 aangenaam autovrije Breestraat. BRON:

de Faam | 2017 | | pagina 13