De Oosterschelde in het zonnetje WWI 17 WOENSDAG 30 AUGUSTUS 2017 Carrie Frederiks Nationaal Park Oosterschelde houdt van 2 tot en met 9 september alweer de editie van de Oosterscheldeweek. Beleef, voel, ruik en proef het grootste Nationaal Park van Nederland. De hele week bruist het er van de activiteiten... leder jaar is één van de zeven gemeentes die rondom het Nationaal Park Oosterschelde liggen, gastgemeente. Dit jaar is dat Noord-Beveland. Traditiegetrouw is daar ook de ludieke openingshandeling waar over het algemeen veel Oosterscheldewater aan te pas komt en de burgemeester het vege lijf niet droog houdt. "Volgend jaar is de tiende editie en dan moet de opening een echte klapper wórden," verheugt Wilco Jacobusse zich alvast op het spetterende vooruitzicht. Wilco Jacobusse, hierboven op de foto, is coördinator commu nicatie en educatie van Nationaal Park Oosterschelde en één van de drijvende krachten achter de Oosterscheldeweek. Hij laat zijn licht over het evenement schijnen. GOES - "Er worden op en rondom de hele Oosterschelde activiteiten gehouden maar nu ligt het zwaartepunt op Noord-Beveland," legt hij uit. "Zo zijn er bijvoorbeeld de hele week activiteiten bij de inlagen en is er een vogelex pert aanwezig in de vogelob servatiehut bij de Keihoogte. Daar wordt woensdag 6 sep tember ook een workshop vo gelfotografie verzorgd door natuurfotograaf Chiel Jaco busse van Het Zeeuwse Land schap." Voor degenen die ge ïnteresseerd zijn in zeewieren is Wordt wakker met Wild Wier erg leuk. Deze buiten dijkse activiteit begint om 8.00 uur bij het Dijkwachters- huisje aan de Keihoogteweg in Wissenkerke. Bijzonder is ook de wandeling waarbij men op zoek gaat naar zeldza me vloedmerkplanten als gele hoornpapaver, strandbiet (de voorvader van onze suiker biet) en zeevenkel. Jacobusse: "Ook tijdens de openingsdag wordt er gewandeld.Vorigjaar zijn we begonnen met de NP Oosterschelde Wandeltocht. Met ruim tweehonderd deel nemers was het een groot succes. Op de vier mooie wan delroutes langs de Ooster schelde kom je onderweg ver schillende belevingspunten tegen en loop je over boeren landpaden en door inlagen waar je normaal niet mag ko men. Ondertussen zijn Pim Schen kelaars, Anton van der Weele en Irma Bolijn aangeschoven. Zij vertellen over de activitei ten rondom de Keltisch-Ro- meinse Nehalenniatempel. "De aanleiding om samen met andere vrijwilligers een hele week activiteiten te houden, is omdat de originele tempel in De Oosterschelde ligt. Slechts enkele honderden meters van de nieuwe tempel worden na melijk sinds 1970 resten opge vist en opgedoken van een aanzienlijk Nehalennia-heilig- dom. De vondst van de tempel geldt als de grootste archeolo gische vondst van Zeeland," leggen zij uit. "Tijdens deze week is de link met de Ooster schelde heel duidelijk. We be lichten alle facetten die met de tempel en de godin te maken hebben. Dan moet je denken aan de cultuurhistorische rondleidingen en originele filmbeelden van de Tempel- resten in de Oosterschelde, maar er zijn ook activiteiten met een spirituele lading. Er komen allerlei kunstenaars die zich hebben laten inspireren door Nehalennia en die de hele week workshops geven. Yvon Lievense gaat bijvoor beeld de rugschild van een zeekat (sepia) met een mesje besnijden. Verder is er dans, zang, informatie en zijn er le zingen, zandsculpturen, le vende Romeinen en culinaire zaligheden. Conny Schoenma kers van Zeeroop ontwikkelt speciaal voor ons een drankje. Nehalennia's Belofte, met in grediënten die langs de Oos terschelde voorkomen. Ook is er een speciale hondendag omdat de beschermvrouwe van de Oosterschelde,zich al tijd liet vergezellen van een hond. We sluiten de week af met het Nehalennia's oogst feest. Bovenstaande is slechts een greep uit alle activiteiten wantje kunt ook mee snorke len, natuurvaren, kajakken of sleepnetvissen. Voor het cojnplete programma zie www. ontdekdeoosterschelde.nl Ook op culinair gebied valt veel te beleven: zo is er een streekproductenmarkt in Yerseke en deelnemers kunnen op diverse locaties genieten van Zeeuwse Zilte Zaligheden of meedoen aan een proeverij van Zeeuwse oesters. Pim Schenkel en Irma Bolijn bij de Nehalenniatempel. FOTO'S: CARRIE FREDERIKS

de Faam | 2017 | | pagina 17