Vissers houden Oosterschelde loodvrij wooNBsquare woon square Compleet interieur Club grafit Sportvisser Ton de Jonge is een fervent voorstander van loodvrij vissen. FOTO: CARRIE FREDERIKS Nationaal Park Oosterschelde is een schitterend natuurge bied waar watersporters, natuurliefhebbers, zwemmers en duikers van genieten, ledereen probeert met zijn activiteiten de belasting van de natuur zo laag mogelijk te houden. Sport- visserij Nederland zet samen met partners een programma op om loodgebruik terug te dringen. COLIJNSPLAAT Tijdens de Oosterscheldeweek houdt Modified Materials, met fi nanciële ondersteuning van de gemeente Noord Beveland, een demonstratie loodvrij vis sen. Ook wordt er op rond vaartboten informatie over loodvervangers gegeven én is er een actie met duikers. "Lood heeft twee problemen," begint Jos Lobée van Modified Mate rials zijn uitleg. "Het is schade lijk voor het milieu en de sportvissers vergiftigen zich zelf, hun familie en hun om geving. Vooral als een sport visser zelf lood giet, en dat gebeurt in Zeeland heel veel, is dat levensgevaarlijk met name voor vrouwen die nog zwanger willen worden en voor kinderen." Uit het verhaal van Lobee blijkt dat bij dit gie ten loodrook ontstaat dat mi nuscuul kleine, onzichtbare, deeltjes lood bevat. "Die deel tjes zweven in de lucht en val len later op de tafef en de grond. Als kleine kinderen rondkruipen krijgen ze dat lood aan hun vochtige hand jes. Kleintjes stoppen die vaak in hun mond en zo krijgen ze het binnen," aldus Lobee. "Er zijn maar hele kleine hoeveel heden lood nodig om schade aan te richten. Het gaat dan om levenslang IQ-verlies en hersenschade. Op internet is daarover genoeg te vinden. Kijk maar eens op YouTube naar The Silent Menace: Lead poisoning in Lancaster County. Maar ondanks campagnes en waarschuwingen dat vislood verwoestend is voor de ge zondheid, omarmen veel sportvissers het nog steeds." En dan speelt er ook nog een milieuaspect. Per jaar wordt er in Nederland in zout water zo'n 470.000 kilo lood ver speeld. Als een lijn breekt ligt het lood voor de eeuwigheid in het water en dat komt een keer vrij. In de Oosterschelde verdwijnt naar schatting 100.000 kilo lood per jaar en dat komt via het plankton in o.a. onze mosselen. "Van mosselen is bekend dat ze lood dat in het water zit tot tweeduizend keer kunnen concentreren. Vervolgens eten wij die weer op, dus zeker voor de Oosterschelde zie ik relevantie," verklaart Lobee bevlogen. De demonstratie wedstrijd loodvrij vissen is op zaterdag 2 september van 14.00 tot 16.00 uur aan de Kuupjesweg in Colijnsplaat. Deelname is gratis, loodvrije visgewichten worden ter plaatse uitgereikt. Aanmel- den:loodvrij.vissen@gmail. com. Voor het uitgebreide ar tikel: www.de-bevelander.nl DOLLE DAGEN Ook los leverbaar en in verschillende maten en kleuren! 1 LGEN TV/Audio/HIFI- Dressoir Eetkamertafel 4 Eetkamerstoelen Salontafel 3+2 zits/hoekbankstel Normaal ,2999T- 9.30-21.00 uur Koopavond 9.30-21.00 uur Koopavond 9.30-21.00 uur Koopavond 9.30-21.00 uur Koopavond 9.30-21.00 uur Koopavond 9.30-17.00 uur ALTIJD GESLOTEN als contrastbiezen welke terugkomen op de arm, de rug r en combinatie naar keuze. Normaal 4449rr Bergen op zoom Eindhoven Heerten Middelburg Nieuwegein Oosterhout Ose Wassenaarstraat 45 Centrum stad W. van Konijnenburglaan td - Woonboulevard De Kade In de Cramer 76 Woonboulevard Heerten Mortiereboulevard 12 - Woonboulevard De Mortiere Oe Liesbosch 70 - A12 afslag 1B, hd. terrein Uesboscb Benetocweg 3 - A27 afslag 17, naest McDonalds Frarrtenweg 21 Woonboulevard Oss-Oost Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag www.woonsquare.nl

de Faam | 2017 | | pagina 13