Zuivering Ritthem wordt energiefabriek tW^&Mvrien Selfies als onderdeel van kunstwerkmanifestatie Fagade ,T -rocM -HIM gespcrc TRöep 3 WOENSDAG 26 JULI 2017 De rioolwaterzuivering in Ritthem wordt energiefabriek. Om dit te bereiken worden er nieuwe tanks, gebouwen en opslaginstallaties bijgebouwd. Gelijktijdig wordt er groot onderhoud gepleegd. Foto: Conny den Heijer Waterschap Schefdestromen is bezig met de ombouw van de rioolwaterzuivering Wal cheren in Ritthem tot ener giefabriek. Ritthem - De rioolwaterzuive ring in Ritthem mag zich begin 2018 energiefabriek noemen. Normaal gesproken is voor het zuiveren van afvalwater ener gie nodig maar na de ombouw levert het zuiveringsproces juist energie op. Naar ver wachting wordt er 35% meer energie opgewekt dan dat de zuivering zelf nodig heeft. Die 35% wordt teruggeleverd aan het net en is voldoende om zo'n 380 huishoudens in hun energiebehoeftes te voorzien. Energieneutraal De zuivering wordt momen teel al voor 90% van energie voorzien door vergisting van slib. Het biogas dat ontstaat wordt omgezet in warmte en elektriciteit. Met het bouwen van de energiefabriek komt het resultaat uit op 135% en is de rioolwaterzuivering ener gieneutraal. Bacterieel proces Een proces dat minder zuur stof gebruikt en daardoor ook minder energie, is het inzetten van het anammoxproces. Het is de naam voor een in Delft ontwikkelde technologie voor stikstofverwijdering uit afval water met de anammox, een bacterie. Dat is een ingewik keld scheikundig verhaal maar werpt zijn vruchten af. Slib Per dag wordt er een vracht wagen met slib, dat overblijft na de zuivering, naar de SNB, de Slibverwerking Noord Bra bant in Moerdijk gebracht. Uit het slib wordt onder andere biobrandstof voor voertuigen gemaakt. Ook het verbran dingsproces bij SNB is kli maatneutraal en goedkoper dan wanneer er nog stoffen gescheiden moeten worden. Jaarlijks wordt er in Ritthem 15 miljard liter rioolwater ver werkt, dat daarna weer schoon de natuur in gaat. De zuivering, heeft in 2004 al eens een ombouw en grote onderhoudsbeurt gehad. Tij dens de verbouwing blijft de zuivering in bedrijf en zal er geen overlast zijn voor de in woners van Walcheren. De to tale kosten van de verbouwing komen uit op bijna 10 miljoen euro. Dit bedrag hoopt het Waterschap Scheldestromen in tijd van acht jaar terugver diend te hebben. Duurzaamheid Het is technisch gezien al mo gelijk om fosfaten uit het ri oolwater te halen door deze te binden tot struviet, een soort kunstmestkorrel. Dan zou af val uiteindelijk bruikbaar wor den als grondstof. Een grond- stoffenfabriek is nog prematuur en mist op dit mo ment afnemers van de te win nen producten. Helaas is onze wetgeving ook nog niet zo ver maar het waterschap blijft in zetten op duurzaamheid en milieu. Het Contemporary Art Festival Facade in Middelburg is dit jaar verbonden met het Jubileumjaar Middelburg 800. Ook De Faam springt er op in, want in ^menwerking met het Centrum Beel-dende Kunst (CBK) wordt een actie onderno men om de kunst-manifestatie en Middelburgers tot elkaar te laten komen door middel van een selfieactie. MIDDELBURG - Door de hele stad zijn 17 kunstwerken en installaties geplaatst in het ka der van Facade 2017. Zo'n vijf tien internationaal werkende kunstenaars uit Nederland, België, Duitsland en het Ver enigd Koninkrijk hebben spe ciale installaties gemaakt die qua afstand en ontwerp zo uiteen liggen dat een wandel route is uitgestippeld. Een uit gebreide brochure die het CBK heeft uitgegeven geeft de rou te aan, met achtergrondinfor matie over de betreffende kunstenaar en kost twee 2 euro. Het thema bij alle kunst objecten is de mens achter de faqade. Coördinator Beeldende Kunst Thom Schaar: "De kunstenaars hebben op basis van een wan deling door de stad en de ver halen en geschiedenis over de stad hun eigen interpretatie gekozen voor hun werk. Ook de locatie mochten zij zelf be palen. Dat leverde deze route op met een veelzijdigheid aan kunst. Je kunt die objecten na tuurlijk in een ruimte expose ren, maar wat is er mooier dan die verspreid door de stad te plaatsen zodat iedereen ze kan zien. Dat maakt de drem pel lager en bovendien von den wij het in het kader van Middelburg 800 belangrijk de Middelburgers te betrekken in het project. Zo bepaalde de kunstenaars de plekken, maar vormt de mens bij het kunst werk de facade. Als je dat vastlegt op een selfie maak je zelf onderdeel uit van het pro ject." De Faam zal tijdens het festi val (14 juli - 5 november) sel fies plaatsen, ledereen kan een selfie maken bij een zelf gekozen kunstwerk. Schaar: "In 2012 ging Facade over de stad als masker. Het motto is 'Face your Freedom'. Kan een mens eigenlijk wel zonder fagade?, was de vraag die we de kunstenaar voorlegden en waarop zij konden reflecteren. Dus nu staat de mens centraal, die de vrijheid en de neiging heeft om zich af en toe te ver schuilen achter een masker. De selfies bij een van de zelf gekozen werken zijn een bij zondere aanvulling". CBK-coordinator Thom Schaar met zijn 'selfies' (Fotcr. CBK) Zie voor meer informatie over dit project facebook. com/CBKZeeland/ Selfies kunnen ge-e-maild worden naar info@cbkzeel- and.nl COLOFON E FAAM Advertentieverkoop en media-ad vu- 'SSfa, advertising.zeeland@ tJHI persgroep.nl Linda Heikoop T 06-205 414 55 Sarah van de Kop T 06-466 058 37 Familieberichten E fomilieberichten@persgroep.nl T (088)-013 99 99 Zelf een familiebericht opgeven kan via familieberichtenonline.nl Ru b r i eksad'vertent ies E advertising.sales@persgroep.nl T (088) 013 99 99 www.de-faam.nl/service T 088-0561595 Edisonweg 37E 4382 NV Vlissingen Redactie Frank Husslage (eindredacteur) Conny den Heijer Gerard van der Hoeven Mark Lobbezoo Theo Rietveld Izaak Verkeste (fotograaf) Persberichten E redact ie. faam persgroep.nl T (088) 013 09 20 Redactiechef Dennis Rijsbergen geplaatst in gedrukte als digitale uit gaven van Persgroep Nederland bv Druk De Persgroep Nederland Facebook/DeFaam Walcheren Tessa van Waarde www.persgroep.nl/adverteren Aangeboden kopij kan zowel worden

de Faam | 2017 | | pagina 3