'Er is altijd wel wat moois te zien' m IS m - 7 WOENSDAG 5 JULI 2017 Anneke Flikweert Vier prachtige Zeeuwse tuinen Prachtige borders, een groentetuin, een vijver met water loop. Zoveel mensen, zoveel tuinwensen. En wat is er nu leu ker dan in de vakantie langsgaan bij open tuinen of bezoek- tuinen en daar heerlijk rondkijken om inspiratie op te doen. Bij de meeste tuinen is er dan ook nog de mogelijkheid na te genieten van al dat moois op een terrasje, onder het genot van koffie of thee en zelfgebakken lekkers. zentuin. Ze doen het namelijk bijna overal, mits ze goed ver zorgd worden. Rozen zijn dan zo ongeveer de enige tuin planten die meer dan zes maanden bloemen geven. Ag nes, Belle Amour, Boule de Neige; de rozen hebben de prachtigste namen. De meeste rozensoorten zijn uit voorraad leverbaar, of kunnen na de eerstvolgende oogst geleverd worden. Rozen blijven natuur lijk een natuurproduct, dus kan het voorkomen dat ze door omstandigheden niet le verbaar zijn. In de warme maanden zijn de rozen alleen in pot te verkrijgen, in de kou de maanden als kale wortel rozen. De rozen kunnen ook het hele jaar op bestelling ver zonden worden. De Zeeuwse Rozentuin is het hele jaar geo pend op dinsdag tot en met zaterdag, van 10.00 uur tot 17.00 uur. 't Hofje In Biggekerke, even boven Vlissingen, ligt 't Hofje, een landelijke tuin met borders op kleur in een vloeiende belij ning. Er is een cottagetuin, een dahliatuin en een groentetuin, maar ook een weiland met dieren. Elke donderdag is 't Hofje te bezoeken, maar het is voor groepen of eventueel in dividueel ook mogelijk om een afspraak te maken, behal ve op zondag. "In het voorjaar is onze tuin prachtig, met al die bloembollen," vertelt Joke Cijsouw. "Maar nu is de tuin op z'n top, met rozen en al de vaste planten die opgekomen zijn. En dat gaat zo de hele zo mer door." Op donderdag kun nen de bezoekers genieten van de lekkere taarten die Joke bakt en in de leuke zitjes is het echt genieten. Joke; "Kinderen zijn ook van harte welkom; voor hen is er een schommel en een trampoline." Behalve ND - De Praettuin, even buiten Serooskerke op Schou- wen-Duiveland, biedt meer dan 1000 verschillende vaste en eenjarige planten, struiken en bomen om van te genieten. De groentetuin is voorzien van een kweekkas en een bessen- kooi. In de paardenstal kan er, bij de houtkachel, koffie of thee worden gedronken. Ook zijn er zaden en planten uit de tuin te koop. Inmiddels heb; ben Hester en Peter Praet al een aantal open tuinendagen achter de rug en ze vinden het altijd weer leuk om over hun tuin te vertellen. "Het is eigen lijk andersom begonnen," ver telt Hester Praet. "Wij waren hele dagen met onze tuin be zig en we kregen de vraag van mensen of ze een kijkje moch ten nemen. Het leuke is datje een geïnteresseerd gezelschap binnenkrijgt; het zijn immers altijd mensen die óók geïnte resseerd zijn in tuinen en als je dezelfde interesses deelt, krijg je de mooiste gesprekken. Toch hebben de echte 'freaks' niet zoveel tijd; die zijn im mers altijd met hun eigen tuin in de weer, net als wij! Toch zijn wij zelf ook lid van een tuindub en als er tuinbezoe- ken elders zijn, gaan wij ook mee. Het is immers een hobby en dat moet zo blijven." In de maand juli is vooral het ge deelte van de tuin rondom de vijver een aanrader. De bam boe staat in volle bloei en er zijn dahlia's en de nabloei van rozen. Hester Praet; "Maar er is altijd wel wat te zien hier." De Zeeuwse Rozentuin De Zeeuwse Rozentuin, in Kats is een gespecialiseerde kwekerij met de grootste sor tering rozen en clematis van Nederland en ver daar buiten. Eigenlijk zijn rozen én clematis heel gemakkelijke planten, vinden ze bij De Zeeuwse Ro- De Praettuin, even buiten Serooskerke op Schouwen-Duiveland, biedt meer dan 1000 verschillende vaste en eenjarige planten, struiken en bomen om van te genieten. FOTO: PR Als hobbyist clematiskwekerij heeft 't Kasje van Basje geen vaste openingstijden. FOTO: PR de tuin is er ook een leuk win keltje met brocante en nieu we, stoere landelijke spulle tjes voor huis en tuin te vinden aan de Noordweg in Biggeker ke. Joke; "Het is eigenlijk één geheel. Er komen hier vaak groepen kijken naar onze tuin, maar winkelen in stijl vinden de bezoekers dan ook leuk. We hebben bij Interieur 't Hofje meubels, decoratie, gor dijnen, tafellinnen, tuinmeu bilair en verf" Tijdens Kunst aan de Kust, op donderdag 17, vrijdag 18 en zaterdag 19 au gustus, zijn er ook verschillen de soorten kunst te bewonde ren in de tuin. 't Kasje van Basje Het begon het met pergola's die hij wilde laten begroeien. Inmiddels is de hobby van Bas Verbeek uit Ovezande enigs zins uit de hand gelopen en heeft hij een heuse clematis kwekerij. In zijn tuin heeft hij zo'n 250 -300 clematissen aangeplant, waarvan méér dan 150 verschillende, waar onder zowel cultivars als bota nische clematissen: niet in de handel verkrijgbare soorten. Als hobbyist clematiskwekerij heeft 't Kasje van Basje geen vaste openingstijden en geen clematis verzendservice. "Doorgaans zijn we aanwezig en beschikbaar voor informa tieverstrekking, tuinbezichti- ging en verkoop," meldt Bas Verbeek. "Maar als mensen zekerheid willen, kunnen ze het best vooraf even bellen." Bezoekers kunnen een af spraak maken voor een ander half uur durende rondleiding, individueel of in een groep. Bas geeft dan graag uitleg over aanplant, snoei, combi naties met andere struiken en bomen en alles wat een cle matisliefhebber wil weten. Ook is het mogelijk de tuin individueel te bezoeken, met een clematis beplantingsplan, om zo in eigen tempo de ver schillende clematissen in bloei bekijken en/of fotograferen. Elk jaargetijde staan er weer andere in bloei, ook in de win terperiode. "De clematis is een bosplant, dus het is belangrijk dat de planten licht vochtig staan," geeft Bas Verbeek ons alvast een tip. "Vroeger zeiden ze datje een dakpan boven de wortels moest leggen, als be scherming tegen de hitte van de zon. Je kunt er beter wor teldoek bovenop leggen of maagdenpalm planten." Sommige tuinen zijn op vaste dagen geopend, andere tuinen zijn alleen op afspraak te bezichtigen. Het is dus zaak van te voren uit te zoeken wanneer u welkom bent, via de website, of van te voren te bellen, om teleurstellingen te voorkomen. De drie eerstgenoemde tuinen zijn op vaste dagen geopend én op afspraak, 't Kasje van Basje is alleen op afspraak te bezoeken. In Biggekerke ligt de prachtige landelijke tuin 't Hofje, van Henk en Joke Cijsouw. Op donderdag van 10.00 uur tot 16.00 uur zijn bezoekers hier van harte welkom en op af spraak. Gasten kunnen genieten van koffie en thee met huisgemaakte taart, zowel bui ten in de tuin als binnen in de serre. Ook is er een leuke interieurwinkel, met een ruime keuze in robuust brocante en nieuw, voor interieur of tuin. Tuin 't Hofje, Noordweg 4, 4373 SM Biggekerke. Kijk voor meer infor matie ook eens op de website van 't Hofje, via www.tuin'thofje.nl De Praettuin in Serooskerke, Schou wen-Duiveland, is verdeeld in verschillende niveaus. In deze grote, landschappelijk aan gelegde tuin van 1,25 ha worden de hoogte verschillen opgevangen door stapelmuur tjes. Traptreden en hellende paden verbinden de verschillende niveaus. Een beekloop kabbelt via een waterval van de bóventuin naar de ondertuin en mondt daar uit in een grote vijver. Er is een varen- en hostatuin, een bamboetuin en er zijn krui den, rozen en veel grassen aangeplant. Ook zijn er meer dan 50 soorten hortensia's. De kleinschalige en hobbygerichte clematis kwekerij 't Kasje van Basje, van Bas Verbeek, is te vinden in Ovezande, ten oosten van Vlissingen. In de tuin, omringd door boom gaarden, zijn meer dan 250 clematissen te bewonderen, in combinatie met andere struiken en bomen en zodoende staat er al tijd wel een verscheidenheid in bloei. Er zijn geen vaste openingstijden, maar een rond leiding of eigen route volgen kan op af spraak. 't Kasje van Basje, Calagneweg 2, 4441 SM Ovezande, 0113 - 655611 www.de- matis-kasjevanbasje.com Op het terras van de Zeeuwse Rozentuin in Kats is het goed toeven. Midden in het Zeeuwse polderlandschap ligt deze fraaie landschapstuin van 5 hectare, op 9 kilome ter ten noorden van Goes. Er zijn meer dan 1000 soorten rozen te bewonderen, naast meer dan 120 clematissoorten. De planten kunnen ook gekocht worden. Entree tuin: €5,00 p.p. Kaartje het hele seizoen geldig. Groepen vanaf 10 personen €3,50 p.p. De kwekerij, ontvangstgebouw met horeca en kinderen gratis. Grote parkeerplaats (gratis). www.zeeuwserozentuin.nl

de Faam | 2017 | | pagina 7