Het is weer kermistijd in Zeeland O1 Sportvisserloop langs zee en havens in Yerseke 3 WOENSDAG 5 JULI 2017 Spanning en vertier "De kermis is er, kom we gaan." "Vet man ik wil in de termi nator. Je weet wel, datje de hele tijd zo heen en weer wordt geschud." "Ja, en daarna in de hangglider lekker op zijn kop hangen. O, en ook nog een poosje rondknallen in de botsau to's of een rondje in de achtbaan." De jeugd legt, nog net als vroeger, vaak een jaar lang een deel van het (zak)geld opzij. En dan ineens is het zover... ZEELAND - Gillen, spanning en vertier. Herrie, bonka- bonka-muziek en knipperen de lichten. Jaarlijks strijken er in Zeeland tijdens het zomerseizoen vele kermissen neer. Hun attracties toveren binnensteden, dorps kernen, parkeer- of haventer reinen om tot één groot mo- VAN HEINDE EN VERRE KWAMEN MENSEN OM ERBIJ TE KUNNEN ZIJN biel pretpark. Vaak volgt er nog een daverende afsluiting met vuurwerk. In de week van de kermis is alles nét even an ders. Jong en oud De kermis is er voor jong en oud. De meeste bezoekers zijn uitgelaten. Ze lopen rond en smullen van de lekkernijen, beproeven hun geluk bij de kermisspelen en genieten van de dynamiek van de attracties. Peuters kunnen eendjes van gen, touwtje trekken, minis- cooter rijden of natuurlijk in de draaimolen. Bloedstollende attracties Voor oudere durfals zijn er bloedstollende kermisattrac ties als the rocket (een soort grote opgevoerde, heftige, spectaculaire schommel die ook nog eens kan draaien en over de kop kan), het reuzen rad of de booster maxxx (ja, met drie keer een x) waarmee je in no time zestig meter bo ven de kermis zit. Degenen die liever wat minder emotie wil len, of die hun vriendin defini tief willen veroveren met een imposant knuffelbeest, kun nen een gokje wagen met grijpkranen, jackpot of pusher. Geen geluk? Dan kan er altijd nog met een superzoete sui kerspin of een reuze suiker hart de sier worden gemaakt. Vroeger Hoe oud zou het fenomeen 'kermis' eigenlijk zijn? De ker- I i m, Vind je de attracties een beetje te eng? Dan zijn er altijd nog de heerlijke suikerspinnen om van te genieten. Foto: Carrie Frederiks mis bestaat al heel lang. On geveer duizend jaar geleden hielden de mensen kerkmis sen. Dat waren feestelijke ge beurtenissen. Van heinde en ver kwamen de mensen om erbij te kunnen zijn. Bij een feest hoort lekker eten en drinken. Dus waren er kraam pjes waar de mensen na de In veel dorpen en steden is het in de maanden juli en augustus kermis. Alle kermissen in Zeeland zijn te vinden op www.kermisdata.nl/index.php?Provincie=Zeeland. mis allerlei lekkers konden ko pen. Al die bezoekers moesten ook vermaakt worden. Voor het amusement zorgden goo chelaars, artiesten en dieren temmers. De activiteiten rondom de kerkmissen gingen steeds meer op jaarmarkten lijken. Sommigen zien de oor sprong van de kermis in de kerkmissen; anderen in deze jaarmarkten die vroeger vaak werden gehouden ter gele genheid van de wijdingsdag van de patroonheilige van een Als de kermis in het dorp was, dan was het een paar dagen even anders. Dan lieten de mensen hun dagelijkse beslom meringen even voor wat ze waren en gingen ze feest vieren. En dat is nog steeds zo. Alleen zijn de attracties van tegenwoordig natuurlijk wel veel sneller dan vroeger. plaats. Het is bekend dat de Romeinen al voor Christus de in onze streken wonende stammen toestemming gaven om een soort jaarmarkt te houden. Dus waarschijnlijk is het fenomeen kermis nog veel ouder. Die jaarmarkten had den het karakter van de ker missen van nu. Ze brachten een sfeer van rondtrekkende mensen die spanning en sen satie aan de broek hadden hangen. Maar ook feest en vertier. Op woensdagavond 12 juli wordt voor de zevende achtereen volgende maal in Yerseke de Spjptvisserloop gehouden. De wegwedstrijd over 10 kilometer Slaakt deel uit van de jaar lijkse serie Zeeuwse stratenloper». De deelnemers acteren op hetzelfde (gecertificeerde) parcours, dat officieel uitgemeten is door de AtletiekUnie. De wedstrijd in Yerseke heeft dit jaar een uitbreiding gekregen: er is ook een 6,6 km-loop inge steld. Overigens is de wedstrijd in Yerseke dit jaar géén Zeeuws Kampioenschap, zoals vorig jaar. YERSEKE - De loop gaat over drie rondjes van ieder 3,3 kilo meter lang. Hij begint bij ca fé-brasserie De Sportvisser, gaat rond de vissershaven, rondt dan het beeld van de Mosselman, en komt langs de buitenzijde van de Ooster- schelde terug naar het dorp. Ook de finish is bij De Sport visser. De honderd meter om de 10 km vol te maken, wordt in het begin geëffectueerd door 100 m vóór de finishlijn te starten. De wedstrijd in Yerseke, op het altijd schitterende parcours, heeft dit jaar een uitbreiding gekregen: er is nu ook een 6,6 kilometerloop. De organisato ren hopen met deze toevoe ging nieuwe deelnemers te trekken. "De 6,6 kilometer is vooral bedoeld voor mensen, die twijfelen of zij een 10 kilo meter wel aankunnen", aldus de wedstrijdleiding. Overigens staat ook de gebruikelijk kids run van anderhalve kilometer op het programma. Zeeuwse zomeravondserie De serie van de traditionele Zeeuwse woensdag- avond-stratenlopen in juli en augustus telt deze zomer vijf wedstrijden: achtereenvol gens in Zoutelande, Yerseke, Westkapelle, Haamstede en Vlissingen. Om in het eind klassement te komen, moeten volwassenen vier van de vijf wedstrijden uitlopen. Voor de jeugd zijn drie van de vijf wedstrijden voldoende. De deelnemers krijgen een vast startnummer, dat ze bij elke wedstrijd moeten dragen. AV'56 De organisatie van de Sport visserloop in Yerseke is in han den van atletiekvereniging AV'56 uit Goes. Sponsors zijn café-brasserie De Sportvisser en groenvoorziening Terra, beide te Yerseke. Wedstrijdlei der is Johan Stokman, scheids rechter is Paul Pieters. De dweilband 't Mö Art van de De Sportvissersloop gaat over drie rondjes van ieder 3,3 kilometer lang. FOTO: HUIB BOOGERT plaatselijke muziekvereniging Mozart zal bij start en finish het publiek bezighouden met passend vrolijke klanken. Alle detailinformatie op COLOFON DE FAAM Advertentieverkoop en media-advies advertising.zeeiand@ persgroep.nl Linda Heikoop T 06-205 414 55 Sarah van de Kop T 06-466 058 37 Lisetta de Witte T 06-514 023 85 Familieberichten E familieberichten@persgroep.nl T (088)-013 99 99 Zelf een familiebericht opgeven kan via familieberichtenonline.nl Rubrieksadvertenties M-üetkMC 4- STUVC» T (088) 013 99 99 www.de-faam.nl/service T 088-0561595 Edisonweg 37E 4382 NV Vlissingen Redactie Frank Husslage (eindredacteur) Conny den Heijer Gerard van der Hoeven Mark Lobbezoo Theo Rietveld Izaak Verkeste (fotograaf) Persberichten E redactie.faam@ persgroep.nl T (088) 013 09 20 Redactiechef Dennis Rijsbergen Tessa van Waarde geplaatst in gedrukte als digitale uit gaven van Persgroep Nederland bv Druk De Persgroep Nederland Volg ons ook op: www.de-faam.nl Facebook/DeFaam Walcheren www.persgroep.nl/adverteren Aangeboden kopij kan zowel worden

de Faam | 2017 | | pagina 3