100% Mobiel I Nooit meer verdwalen met een TomTom voor de fiets Speel deze zomer mee met het Tour Wielerspel van de PZC tb Verdubbeling elektro auto Automotions servicepunt Speed e-bike op de weg Meeste slachtoffers Zeeuwen snelst op de fiets 25 WOENSDAG 28 JUNI 2017 Je kunt het zo gek niet beden ken. Fabrikanten hebben voor iedere sport wel een speciale navigatiecomputer. Van speci fieke wandelnavigatie tot ap paraten voor op de racefiets en mountainbike. Met zo'n kastje op je stuur kun je routes plannen, volgen en opnemen en de fietscomputers geven je tijdens en na afloop van de rit informatie over snelheid, hartslag en het aantal trapom- wentelingen. Hoe meer op ties, hoe duurder. Bedragen van 400 euro zijn geen uitzon dering. Maar het kan goedko per. Johan Hendrikse uit Noordwelle is een fervent mountainbiker. Ook pakt hij regelmatig de racefiets. Jaar lijks trapt hij een slordige vijf tienduizend kilometer weg. Terwijl fietsnavigatie de laat ste jaren sterk in populariteit toeneemt, experimenteerde Johan vijftien jaar geleden al met gps op de fiets. "Het aan bod is enorm gegroeid. Daar om is het belangrijk dat je goed weet waarvoor je de na vigatie wilt gebruiken." Hen drikse waarschuwt dat het uitstippelen van een route Johan Hendrikse, in het midden,heeft al vijftien jaar ervaring met fietsnavigatie. Hij zweert bij zijn Garmin. best wat tijd kost. "Veel men sen met fietsnavigatie benut ten nog niet de helft van de mogelijkheden. Dat is zonde." Juist voor wie regelmatig met de fiets naar onbekend terrein gaat is fietsnavigatie een uit komst, zegt Johan. "Je hebt grofweg twee systemen: fiets computers met kaartweergave en zonder. Die laatste werken met een stippellijn en pijltjes. Je ziet dus geen kaart voor je. Deze modellen zijn goedkoper, maar ook minder gebruiks vriendelijk. Een navigatie met kaart heeft de voorkeur. Dan zie je precies waar je op dat moment bent. Je volgt een ge kleurde lijn op een kaart." Groot verschil met navigatie in de auto is dat een fietscompu ter niet tegen je praat, maar met piepjes aangeeft of je moet afslaan. Johan vertrekt binnenkort naar Kreta, waar hij wil gaan fietsen. "Voor het uitstippelen van een route heb je simpel weg drie opties: je maakt zelf een route met de bijgeleverde software, je downloadt van internet een kant-en-klare route of je drukt op de knop 'surprise me'. In dat laatste ge val zet het apparaat zelf een route uit. Gevaar is dan wel dat je soms met je racefiets over onverharde paden wordt gestuurd." Populaire merken onder de fietsnavigatie zijn: Garmin, Mio Cycle en Wahoo. "Wil je enkel navigeren dan moet je rekenen op gemiddeld 250 euro. Een alles-in-een com puter waarmee je ook je trai ningsdoeleinden kunt analy seren kost gemiddeld 400 euro. Het is dus goed om voor af te bepalen waarvoor je de fietscomputer gaat gebruiken. Zelf heb ik meerdere appara ten. Op de racefiets en zeker op de mountainbike gebruik in een Garmin Edge Explore 1000." FEITEN Routes worden opgeslagen in GPX-formaat. Dit is een universeel formaat dat bijna alle fietsnavigatiesys- temen en fiets-apps kunnen lezen. Fietsroutes downloa den: johanmtb.nl en gpstracks.nl en nederlandfietsland.nl. Na de historische prestatie van Tom Dumoulin in de Giro d' talia, richt de aandacht zich in de maand juli volledig op d Tour de France. Het Nederlandse wielrennen zit - na een flir ke dip en negatieve perikelen - in een lift met vele etappezc ges en enkele weken terug zelfs een geweldige eindzege De PZC geeft de kans om de Tour de France nóg meer te beleven en de spanning op te voeren. De vertrouwde 'Lezer stour' is terug! De Tour de France zonder wie lerspel is als een zomerzonder zonneschijn. Via de PZC kun nen lezers en onlinebezoekers een eigen tourteam samen stellen en iedere etappe pun ten scoren. Van alle renners die op zaterdag 1 juli in het Duitse Düsseldorf van start gaan, kiezen deelnemers twintig favorieten. Dit zijn sprinters, klimmers, tijdrijders of klassementsrenners. Een mix van de juiste renners, geeft u kans op een zo hoog mogelijke score. Met uw eigen tourploeg is het mogelijk om hoge ogen te gooien tijdens de etappes, maar ook in een eindklassement. Wissels Nieuw dit jaar is de mogelijk heid om gedurende de Tour de France twee wissels toe te passen. Is een renner al vroeg in de Tour gevallen of blijkt hij niet over goede benen te be schikken, dan kunt u hem rui len voor iemand die wél in vorm is. In de laatste week is het niet meer mogelijk om transfers toe te passen; u bent overge leverd aan de prestaties van de renners in de allesbeslis- sende en zware laatste Tour week! De fanatieke wielervol- gers hebben hun lijstje waarmee ze hopen te scoren al met potlood ingevuld. Prijzen Maar ook deelnemers die minder goed op de hoogte zijn van de prestaties en het wiel rennen dit jaar, kunnen ge makkelijk en gratis meespelen en maken kans op mooie prij zen. Ook kan de hulp worden inge roepen van experts, die een advies geven over wat we kunnen gaan verwachten en op wie we moeten letten. Extra leuk is de mogelijkheid om subleagues aan te maken en zo tegen familie, vrienden of collega's te 'strijden'. Wie is de grootste tourkenner binnen uw eigen kring, maar misschien zelfs van heel de PZC! De uitslagen komen dagelijks Wie de grootste tourkenner? Speel mee en maak kans op grote prijzen. Foto: PR terug op de website van uw krant, maar ook in de papieren versie van de Stentor. Kortom, het belooft een mooie en spannende Tour de France te worden. Geïnspireerd door het succes van Dumoulin en KUS] de andere Nederlandse renners maken we ons op voor een spetterende (lezers)tour. Speel gratis mee en ga snel naar pzc.nl/wielerspel ywN Het aantal elektrische auto's in Zeel and is in twee jaar tijd meer dan verdubbeld. Uit cijfers van de Rijksdienst voor On dernemend Nederland blijkt dat in Zeeland de tel ler op ruim 200 elektrische auto's staat. Begin 2015 wa ren dat er nog 89. Flevo land is de provincie met de meeste elektrische auto's. Mi DO Garagebe drijf Automotions opent in Middelburg een nieuw ser vicepunt. Vanaf 7 juli kun nen bezitters van een Opel of Peugeot de auto aan de Klarinetweg 4 inleveren voor service, klein onder houd en schadeherstel. Denk aan het bijvullen van vloeistoffen, lampjes ver vangen en bandreparatie. Tegelijkertijd sluit de huidi ge vestiging van Automoti ons in Vlissingen. Voor groot onderhoud is Auto motions in Goes het adres. Speed pe- delecs of speed e-bikes, elektrische fietsen die snel heden halen tot 45 kilome ter per uur, worden vanaf 1 juli beschouwd als brom fiets en mogen niet meer op het fietspad rijden. De bestuurders moeten net als een bromfiets op de weg rijden. MIDDELBURG - Zeeland telde de afjgelopen vijfjaar 112 verkeersdoden. Alleen de provincie Drenthe scoort hoger met 154 verkeersdo den. In Utrecht en Zuid-Holland is het aantal verkeersdoden, in relatie tot de gereden kilometers, het laagst. MIDDELBURG Zeeuwse wielrenners die gebruik maken van de fietsapp Strava registreren de snel ste gemiddelde snelheid: 25,9 kilometer per uur. Lim burgers rijden per keer de langste afstand: 53 kilome ter. Gemiddeld rijden fana tieke fietsers per rit een af stand van 50,9 kilometer. De fietsapp registreert naast snelheid ook hartslag en trapomwentelingen.

de Faam | 2017 | | pagina 23