Jonge veteranen zijn er vaker bij Kids tegen kanker Verlegen Syphon zoekt een rustig huis Handwerk Happening 2Q23I5323EEH Grote markt bij Seolto 5 WOENSDAG 14 JUNI 2017 Zeeuwse Veteranendag "Ik kom sinds 4 jaar op de Veteranendag en heb gediend in Irak", stelt B. Beenakker. "Ik mis het vele contact met mijn maten en daarom geniet ik van dit samenzijn", verduidelijkt de Zeeuw. Afgelopen zaterdag is de Veteranendag gehouden in het Middelburgse Statencomplex en op het Abdijplein. Ook generaal Van Sprang was erbij en raakte in gesprek met verschillende oudgedienden. Zo raakte hij in een goed ge sprek met John Kouters van de algemene vereniging voor personeel van de Koninklijke Marine (AVOM). MIDDELBURG - Beenakker is een van de jonge veteranen die in Middelburg hun ge zicht laten zien. Er zijn er nog veel meer die trouw terugko men. De Veteranendag is een eerbetoon aan Nederlandse veteranen waarbij erkenning en waardering voor hen cen traal staat. Voorzitter van de Zeeuwse Veteranendag drs. I. Duine: "Het aantal jonge ve teranen neemt toe. Vorig jaar was nog 70 procent oud-ve teraan en inmiddels is dat oog 53 procent. Toch nog 'EEN KORT LONTJE KAN EEN NIEUWE OORLOG meer dan het landelijk ge middelde. De Zeeuwen zijn misschien krasser." De Zeeuwse commissaris van de Koning Han Polman toonde zijn respect aan de aanwezige veteranen en onderstreepte het nu van het treffen in de Zeeuwse hoofdstad: "Wat je meegemaakt en gevoeld hebt, moetje kunnen delen." A. Jacobse en A. Maljaars za ten bij hetzelfde onderdeel en werden samen uitgezonden naar Nieuw-Guinea. Daar voelden ze de dreiging. Den ken ze na over tegenwoordi ge oorlogsdreigingen? Jacob se: "Wij weten niet wat er in Noord-Korea gaat gebeuren. Een kort lontje kan een nieu we wereldoorlog veroorza ken. En wat betreft I.S zal dat vooral plaatselijk zijn. Ze heb ben geen grote wapens, wel bomgordels. Op drukke plaat sen maken ze zoveel mogelijk slachtoffers." Even later zegt hij: "Wij waren eigenlijk nog kinderen toen wij daar naar toe gingen. Jaren later reali seerden we ons pas wat er werkelijk aan de hand was." Maljaars: "Hoe jonger je bent, hoe minder je erover na denkt." De Zeeuwse vetera nen praten over allerlei za ken. Over vroeger en over de situaties van vandaag de dag. D. Uyl: "De veteranen dag is belangrijk, wantje ziet gelijk gestemden. Wij houden als groep contact met elkaar." Iets verderop zit C. Botbijl: "Af en toe denk ik terug aan mijn tijd in Nieuw-Guinea. Het doet mij goed om er hier bij te zijn. Ik zie veel van mijn oude ka meraden terug." Sommige van de aanwezigen worstelen zelfs met wat ze mee maak ten. Smoorenburg: "Dat komt 's nachts terug. Vooral op be paalde dagen in het jaar. Zo als 16 juni. Jaren geleden werd ik op die dag het hospi taal ingeschoten. Eerst bij el- Veteranen Sinds 1940 heeft Nederland ruim 650.000 veteranen ingezet tijdens drie oorlogen en bijna honderd vredesmissies. Nederland heeft momenteel ongeveer 115.250 veteranen. Iets meer dan de helft van hen heeft in de jaren 1979-heden deelgenomen aan één of meerdere vredesmissies in internationaal verband. John Kouters van de AVOM verrast Brigade Generaal der Mariniers F. van Spang met een cadeau. Vlissingse wethouder Albert Vader kijkt geïnteresseerd toe. kaar geveegd en vervolgens opgelapt. Ook ben ik een paar keer op een trekbom gereden. Wat die herinneringen betreft is er geen goede begeleiding, vind ik. Omdat ik alleen staand ben, is er geen luiste rend oor. Geen vrouw naast mij, die kan zeggen dat ik be ter weer kan gaan slapen. Ook mijn kinderen begrijpen het niet. Die zijn van een late re generatie. En gaan anders met gevoelens om. Naast met elkaar in gesprek gaan, namen de veteranen ook deel aan onder andere een parade en défilé. Er waren diverse oude legervoertuigen om de VLISSINGEN - Komende vrij dag 16 juni houdt Archipel school Frans Naerebout aan de Grote Markt in Vlissingen een actiedag voor KIKA. De leerlingenraad wil als goede doel KIKA ondersteunen. Met het opgehaalde geld sponsort de school vijfmannen die eind juni de Giro di Kika zullen gaan fietsen. Zij, en de hele school, zijn er trots op zich als team in te kunnen zetten voor de Giro di KiKa. Het doel van KiKa om de overlevingskans van kinde ren met kanker van 75 naar 95 procent te krijgen en de be handeling pijnvrijer te maken - Tijdens de Groei en Bloei dagen is de siertuin 't Puntje van Piet en Matty Schout op Ritthem open voor bezichtiging. Deze open tuin dagen zijn op vrijdag 16 juni en zaterdag 17 juni van 10.00 is een geweldig doel. Wij kun nen ons gelukkig alleen maar voorstellen hoe verschrikkelijk het moet zijn je eigen kind te zien lijden aan een vreselijke ziekte. Elke extra procent kans op overleving is daarom van een onbeschrijfelijk belang, voor het kind en voor de ou ders. 's Ochtends rennen alle kinde ren een sponsorloop rondom de school. Hieraan zullen ook ouders mee lopen en zijn sup porters van harte welkom. Tussen 10.00 en 12.00 uur worden in de groepen gastles sen gegeven door de deelne- tot 17.00 en zondag 19 juni van 13.00 tot 17.00 uur. Speci aal op zaterdag is er een de monstratie glaskralen maken door Cora van der Peijl. De tuin kent verschillend onder delen, zo is er een waterput, mers aan de Giro di Kika en door Liv, een groep 8 meisje, dat komt vertellen over het hebben en genezen van kan ker. 's Middags zijn er vanaf 13.00 uur tot 15.00 uur allerlei activiteiten op het school plein. Er is een kleedjesmarkt en er worden lekkere dingen verkocht door kinderen, er staat een kraam van de stich ting Kika die de bekende Ki- ka-beren zal verkopen én er zal gefietst worden op het plein. Ouders, collega's en be langstellenden zullen gaan spinnen samen met drie deel nemers aan de Giro di Kika. - Op zaterdag 17 juni van 10.00 tot 14.30 uur houdt korfbalvereni ging Seolto een grote,rom- melmarkt op Sportpark Bo- nedijke in Vlissingen. Er staan ongeveer veertig kramen met onder anderen boeken, kleding, huishou delijke artikelen, speel goed, electra en kleinmeu- belen. Het opbod van waardevolle spullen start om 10.30 uur. Er zijn hapjes en drankjes verkrijgbaar. VLISSINGEN - Syphon kwam samen met haar zusje bij het asiel binnen. Haar zusje is al geplaatst maar helaas zit syp hon nog steeds in het dierena siel. Ze is verlegen maar als ze eenmaal gewend is, blijkt ze erg aanhankelijk. Wij zoeken voor Syphon een rustig huisje waar geen andere dieren zijn en geen kinderen. Bent u op zoek naar een rustig mooi poesje, kom dan eens kennis maken met Syphon. Meer info op www.dierena- sieiwalcheren.nl. een rozentuin, een 35 meter lange bonte border een groente en fruit tuin en een speciale kruidentuin. De sier tuin is aan de Rammekens- weg 6 in Ritthem. www.t-puntje.nl. VLISSINGEN - Balletschool isabelle Zwaan houdt zater dag 17 juni van 10.00 tot 12.00 uur open lessen in de ballet zaal in de Kenau Hasselaar straat 557. Er zijn korte de monstraties van de leerlingen van de Balletschool, www. balletschoolisabellezwaan.nl. MIDDELBURG - Hoe vertaalt traditioneel ambacht zich naar de toekomst? En welke rol speelt het museum van nu hierin? Op vrijdag 30 juni gaat het Zeeuws Museum graag met u op zoek naar antwoor den op deze vragen en delen wij de ervaringen die zijn op gedaan in het meerjarige pro ject 'Handwerk'. Tijdens een interactief och tendprogramma - onder lei ding van Andrea van Pol - gaan hedendaagse ambachtslieden en professio nals uit de culturele sector met elkaar in gesprek en be lichten uiteenlopende presen taties het belang van ver nieuwd ambacht. Het middagprogramma stelt u zelf samen met een workshop of rondleiding naar keuze of simpelweg door de daad bij het woord te voegen in onze Handwerkplaats. Het evenement is op vrijdag 30 juni van 10.00 tot 16.00 uur in het Zeeuws Museum in Middelburg. Deelname kost 20 euro, dit is inclusief lunch. Participanten zijn onder ande ren modeontwerper Antoine Peters, scheepstimmerman Cees Droste en designer Chris- tien Meindertsma. Inschrijving via secretariaat@ zeeuwsmuseum.nl o.v.v. Handwerk Happening.

de Faam | 2017 | | pagina 5