Eilandhoppen met Zeeuwse pontjes 10 WOENSDAG 31 MEI 2017 Soms mogen de kinderen, als een FOTO: CARRIE FREDERIKS langs het water en dat is best leuk," vindt hij. "Of de men sen komen voor het strandje bij paviljoen De Meerkoet. Er gaan dus niet alleen maar fietsers naar de overkant." Haringvliet Expeditie Natuurlijk mag de Waterbus Haringvliet Expeditie niet on vermeld blijven. Die vaart vanaf zaterdag 3 juni tussen Middelharnis, Stellendam, Hellevoetsluis, Spijkenisse, Tiengemeten, Willemstad en Oud-Beijerland. In juni en heuse kapitein, ook een stukjevaren. september vaart de Waterbus Haringvliet Expeditie alleen tijdens de weekenden en in de zo meivakantie we ken zes dagen per week. Meerdaags Tijdens het voor- en nasei zoen zijn niet alle Zeeuwse pontjes in de vaart. Ook gaan ze niet allemaal iedere dag. Het is dus zaak om van te vo ren goed na te gaan of de pontjes wel varen op de ge plande dag of het gewenste tijdstip. Voor een interessante tocht kunnen fietsers gebruik maken van bestaande routes, zoals de Veerse Meerroute, die bij het VVV verkrijgbaar zijn. Aan de hand van het fiets route netwerk kan na tuurlijk ook zelf een route worden uitgestippeld tussen de vertrekpunten van de pontjes. Er kunnen zelfs meerdaagse tochten worden gemaakt. Gids Handig hulpmiddel daarbij is 'De gids van de Zeeuwse pontjes'. Deze bevat allerlei informatie zoals de vaartij- den, prijzen en contactgege vens. De gids is binnenkort verkrijgbaar bij alle WV's in het Deltagebied en vaak ook op de pontjes zelf. Informatie over de Zeeuwse pontjes is ook te vinden op de website: www.vvvzeeland.nl/nl/zien- en-doen/fietsen/zeeuw- se-pontjes VW Zeeland app De nieuwe VVV Zeeland app (downloaden via Google Play of via de App store) kan ook een handige informatiebron zijn. Hierin staan allerlei ge gevens over de Zeeuwse pontjes maar bijvoorbeeld ook over wandel- en fiets routes, overnachtingen en over wat er allemaal te zien en te doen is in de verschil lende Zeeuwse regio's. MET DE FIETS VAN EILAND NAAR EILAND Zeeland is bij uitstek geschikt om per fiets te verkennen. Sinds enkele jaren varen in Zeeland meer dan 15 veerpontjes voor fietsers en voetgangers.De routes die met behulp van deze pontjes kunnen worden afgelegd, laten de prachtige omgeving zien. Verken de Zeeuwse regio's Veel toeristen ontdekken Zeeland per fiets ofte voet maar de ultieme Zeelandbeleving is pas compleet als een deel van het traject over water gaat. VLISSINGEN - Vroeger ver bonden meer dan honderd veerdiensten de eilanden met elkaar of met het vaste land. Tijdens de zomermaanden herleven oude tijden en va ren toeristische veerdiensten langs historische trajecten en nieuwe verbindingen. Inschepen Fietsers en wandelaars kun nen weer inschepen. Ditmaal om hun rondje Veerse Meer, Grevelingen of Oosterschelde in te korten öf om dat ene leuke plaatsje of natuurge bied te bezoeken en te ont dekken wat voor interessants dit voor hen in petto heeft. De pontjes zelf zijn eigentijd se cultuurhistorische' monu menten. Een aantal van deze boten dateert uit het begin van de twintigste eeuw en deden vroeger dienst als veerboot of vrachtschip. De vele veerpontjes die Zeeland rijk is maken een fietstocht of wandeling een stuk makkelij ker, en vooral ook veel leuker. Ms. Hoop De Ms. Hoop is een van de schepen die als pontje vaart. In 2015 zijn John en Tonny ge stopt met de sportvisserij. Tonny: "En daarna zijn we In het voorjaar gaan varen voor de 'grijze golf.' Als het een bé- tje redelijk weer is maken de oudere echtparen uit Zeeland graag een ommetje op de fiets en wij vinden het werk heel leuk om te doen.Wij doen dat veer al 21 jaar en ik heb er nooit spijt van gehad dat we het schip 's zomers drie maanden gebruikten om het fiets-voetveer te onder houden. Het werk is relaxed, je komt met veel mensen in aanraking en iedereen is in vakantiestemming." Oude vrienden Dat het heen-en-weertje al voor het zomerseizoen in de vaart is, is niet onopgemerkt gebleven want er wordt gre tig gebruik gemaakt. Het oversteekvolkje dat zich op deze mooie zomerse dag tot een overtocht laat verleiden, is heel divers: een paar dames op leeftijd met een elektri sche fiets; een jongen uit de buurt die het liefst 's woens dags zijn rondje fietst omdat het pontje dan minder druk is; een oma die, voordat haar kleinkinderen komen loge ren, alvast gaat kijken wat voor leuks er aan de overkant te doen is; een groepje Frans talige Belgen én een echtpaar uit het zuiden des lands dat ieder jaar wel een keertje meevaart. Die laatsten wor den direct herkend en als oude vrienden begroet. John en Tonny Beeke hebben per soonlijke aandacht sowieso hoog in het vaandel staan. Portemonnee Op de valreep komen er nog een paar dames aan. "Ik neem hem voor u mee hoor mevrouw, roept Johnny te gen een van hen. "Het zit al lemaal bij de prijs inbegre pen." De sfeer zit er meteen goed in en lachend staat de vrouw haar fiets af. "Mag ik u een kaartje geven?" vraagt Tonny aan een man die van het weidse uitzicht staat te genieten maar na haar vraag een tikkeltje verbaasd opkijkt. "0, dan moet ik zeker naar de vrouw? zegt ze begrijpend. "Die heeft de portemonnee, dat is altijd zo," en lachend voegt de daad bij het woord. Wandelen De Ms. Hoop wordt door veel mensen gebruiken om de Veerse Meer-route te fietsen maar wat er de laatste jaren volgens John Beeke ook veel wordt gedaan is dat de men sen van Kortgene naar de Zandkreeksluis wandelen, vandaar richting Wolphaarts dijk lopen en dan met het pontje weer terug gaan. "Je loopt dan dertien kilometer Het fiets- voetveer van de familie Beeke is ieder jaar al vroeg in de vaart. FOTO: CARRIE FREDERIKS De Stad Veere II verzorgt in 15 minuten de overtocht tussen Veere en Kamperland oude veersteiger. Het schip biedt plaats aan maximaal 80 personen. Het veer vaart In mei, juni en september op dinsdag, woensdag, donderdag, zaterdag en zon dag. In juli en augustus maakt het dage lijks de overtocht en vaart tussen fiets- knooppunt 36 en knooppunt 1. www. rondje-pontje.nl Een van de andere Zeeuwse pontjes is de Diana Alfïna. Die maakt tussen 1 juli en 31 augustus de oversteek tussen Anna Jacoba- polder en Zijpe. Vader Koos en .zoon Eric Moerland hebben het pontje in het leven geroepen omdat hun hotelgasten graag naar de overkant wilden. Dat kan natuurlijk ook via de Philipsdam. Dat is een heel eind fietsen. "Maar het pontje kwam er ook om Sint Philipsland en Anna Jacobapolder op de kaart te zetten. Rust en ruimte. Dat is de kracht van het gebied." aldus Eric Moerland. www.hoteloosterschelde.nl De Ms. Hoop van Johnny en Tonny Beeke onderhoudt de oude veerdienst tussen Wolphaartsdijk en Kortgene, die tot 1961 gevaren werd door de provinciale stoom boot diensten. De Ms. Hoop vaart het fietsveervan 15 april tot en met 24 septem ber. Tot 3 juni wordt er elke dinsdag, woensdag, donderdag, zaterdag en zon dag gevaren; tussen 3 juni en 3 september brengen zij de fietsers en voetgangers da gelijks van Kortgene naar Wolphaartsdijk en visa versa; daarna alleen op zaterdag en zondag www.hoopsportvisserijfietsveer.nl De Ms. Sunbear is in 1928 gebouwd om de veerdienst tussen de Duitse Waddenei landen te onderhouden. Rond 1986 is het schip verbouwd en geschikt gemaakt voor onder meer rondvaarten en de sportvisse rij. Tussen 3 juli en 25 augustus doet de Sunbear dienst als fiets- en voetveer. Het pontje vaart dan van maandag tot en met vrijdag tussen Yerseke, Gorishoek en Wemeldinge. Een overtocht duurt onge veer 45 minuten, www.vwzeeland.nl

de Faam | 2017 | | pagina 10