De enge foto van een aardige tante Hoe is het met je? wmm- Hond zoekt vrouw en villa om te bewaken Extra podia voor koren Avondje in de boeken 5 WOENSDAG 24 MEI 2017 Blauwgeruite Ziel angst? Blauwgeruite Ziel is een persoonlijk verhaal over lie. Een aardige, corpulente tante, waar ik in het even absoluut geen angst voor had. Maar die foto kam er. Als ik die zag, gingen de rillingen door mijn igen waren altijd op mij gericht. Maar vanwaar die VLISSINGEN In een fotoal bum met familiefoto's kwam ik de foto weer tegen. De be ruchte foto van Tante Sienie. Het was de foto die mij als kind van een jaar of zes, zeven angst inboezemde. Sientje, zoals zij in werkelijkheid heet te, was de enige jongere zus van mijn vader. Ze werd in 1920 op de Koudenhoek 42 in Vlissingen geboren. Haar foto hing in een lijst aan de muur in de slaapkamer van mijn ou ders in de Kasteelstraat, waar ik opgroeide. Ogen In mijn jeugdjaren kwam het VANUIT ALLE HOEKEN STAARDE [TANTE SIENIE MIJ AAN nogal eens voor dat ik vanwe ge familiebezoek of logees in de kamer van mijn ouders moest slapen. En als ik dan in mijn slaapzak de slaap pro beerde te vatten, werd ik ge confronteerd met die foto van Sien, die mij vanuit alle hoe ken aanstaarde. Want waar ik ook lag in de kamer, de ogen van Tante Sienie waren altijd op mij gericht. Dit effect heeft bijvoorbeeld ook het schilderij van de Mona Lisa en aan dit knappe staaltje van gezichts bedrog wordt de term 'Trom- pe-l'oeir gegeven. Het bete kent letterlijk 'bedrieg het oog'. Een techniek die al door de Romeinen werd gebruikt. Rillingen Hoe dan ook, het bezorgde mij rillingen en mijn moeder wist het inmiddels, als ik in mijn ouders slaapkamer de nacht moest doorbrengen moest de foto van de muur en uit de ka mer. Er werd thuis wat lache rig overgedaan:"Waarom ben je daar nu zo bang voor; het is gewoon Tante Sienie in vroe gere jaren?" Op die manier werd ik keer op keer weer ge rustgesteld. En inderdaad, Tante Sienie of Sientje was een hele aardige, wat corpu lente tante, waar ik in het da gelijkse leven absoluut geen angst voor had of bang voor was. Maar die foto. Die foto. Angst Het was zelfs zo erg dat wan neer ik op een druilerige zon dagmiddag oude foto's be keek, die in een oude schoenendoos lagen opgebor gen, mij de angst ook bekroop. Want ik wist immers dat ik ergens in die doos ook diezelf de foto zou tegenkomen. Met angst en beven draaide ik elke foto behoedzaam om, om de confrontatie niet aan te hoe ven gaan. Maar vanwaar nu eigenlijk die angst voor die foto? Was het de bril van Tante Siene, of het haar? Of de mij altijd aanstarende ogen? De 'angstaanjagende' Tante Sienie. Dit is de 150ste en laatste aflevering van de rubriek 'Blauwgeruite Ziel' in De Faam. Sinds 1 juli 2014 verschijnt deze wekelijks. Honderd verhalen zijn inmiddels gebundeld in 'Blauwgeruite Ziel' (Vlissingse Verhalen) door Uitgeverij Den Boer-De Ruiter. Het ligt in de Zeeuwse boekhandels en kost 15 euro. In het boek afleveringen met nieuwe feitjes en reacties, rijk geïllustreerd met foto's uit de collectie Gemeentearchief Vlissingen. MIDDELBURG - Hoe gaat het met je? Dat is de kernvraag in het onderzoek naar werken, wonen en beleving onder 50.000 inwoners van Zeeland. Afgelopen zaterdag startte voor de derde keer in 12 jaar (eens in de vier jaar) het on derzoek 'Staat van Zeeland'. Met een vragenlijst wordt aan 50.000 inwoners van 16 jaar en ouder gevraagd hoe ze le ven, wonen en werken, hoe het met hen gaat en hoe te vreden of ontevreden ze zijn. De vragen gaan bijvoorbeeld over de buurt, de woning, vrijetijdsbesteding, werk, na- - Op 27 mei ft er een fietstocht voor de Vleeshal Vrienden langs een aantal kunstwerken in de openbare ruimte. De start is aan de Vleeshal Markt, bij de fontein van llya Emilia Ka- tuur en gezondheid. De ant woorden leveren waardevolle informatie op, tot op het ni veau van wijken en dorpen voor Provincie, gemeenten en organisaties. De ervaringen en meningen van de inwoners worden benut als input voor hun toekomstplannen. 50.000 inwoners van Zeeland hebben een vragenlijst thuis gestuurd gekregen. De vra genlijst kan zowel op papier (terugsturen is gratis) als via internet worden ingevuld. De inwoners die een vragenlijst krijgen zijn willekeurig gese lecteerd, dus er kunnen ook bakov, daarna gaat de tocht langs 5 werken die geplaatst zijn voor het project Kunst in de wijken. Dit zijn Huizen in Sint Laiirens van Lara Almar- cegui, Quintet van Maze de Boer, You Mean So Much To Of zag ik op de foto het portret van een heel andere vrouw dan die ik kende? De tante kwam regelmatig met haar man en hun zoon vanuit Delft en later vanuit Schiedam, waar het gezin later woonde, naar Vlissingen en bleef dan een paar dagen logeren. Dat was altijd heel gezellig. Vooral omdat hun zoon, mijn neef, even oud was als ik en we het goed met elkaar konden vin den. De foto heeft tegenwoor dig een prominente plaats in mijn fotoalbum. Tante Sienie overleed na een slopende ziekte op 49-jarige leeftijd op Bevrijdingsdag 5 mei 1969. twee vragenlijsten in een ge zin of huishouden terechtko men. Zelf vragen om de vra genlijst in te vullen is niet mogelijk. ZB| Planbureau en Bibliotheek van Zeeland voert het onderzoek uit in opdracht van de Provincie en in samen werking met de Zeeuwse ge meenten. De vragen worden anoniem verwerkt. Onder de deelnemers worden 25 VW-bonnen van 50 euro ver loot. In juni nog een reminder voor de mensen die het zijn vergeten in te vullen en op te sturen. In de zomer worden de gegevens verwerkt. Me van Hendrik-Jan Hunne man, De Moeders van Kla- renbeek van Birthe Leemeijer en De Ontknopping van Ate liervan Lieshout. Aanmelden via vrienden@vleeshal.nl o.v.v. Vrienden Fietstocht. MIDDELBURG - Stichting Literaire Activiteiten Zeel and (SLAZ) houdt op dins dag 30 mei een literaire avond met schrijvers Anne- lies Verbeke, Alex Boogers en Marcel Möring in de Kloveniersdoelen. Verbeke is onder andere auteur van de boeken Dertig Dagen en Vissen Redden. Boogers is schrijver van de roman Het waanzinnige van sneeuw en Marcel Möring schreef onder meer Mendels erfe nis (Geertjan Lubberhui- zenprijs). Kaarten verkrijg baar bij de Drukkerij. Op maandag 5 juni houdt Campina Boerderijdagen. Meer dan 60 melkveehouders in Nederland openen de deu ren van hun boerderij voor publiek. De boerderij van fa milie Marinissen op Krabben- eiland 1 in Biggekerke is van 10.00 tot 16.00 geopend. VLISSINGEN - Max is een ge castreerde anatolische herder van 3 jaar oud. Max is een hond die graag buiten in de tuin is. Hij is waaks en laat niet zomaar iemand binnen. Dit ras is zelfstandig en heeft een hekel aan commando's en iets MIDDELBURG - Dit jaar zal koorfestival Middelburg VOL- koren naast de binnenlocaties niet alleen podia hebben op het Abdijplein en de Markt, maar met sponsoring van di verse horecaondernemers zul len er nu ook op Plein 1940 en op het Damplein podia staan. "Zo kunnen wij ons festival nog een stapje dichter bij de mensen brengen, en kan de horeca nog meer profiteren van het talrijke publiek dat in dat weekend in de stad is", al dus Moritz Benschop. Hij is nu vijfjaar actief in de organisatie van het koorfestival en behar tigt onder andere de PR. "Ik heb het festival de laatste ja- 'moeten'. Max is dol op vrou wen en zoekt dus een bazin die hem zijn vrijstaande huisje kan geven met tuin die goed omheind is. Als hij de baas eenmaal kent gaat hij voor hem of haar door het vuur. www.dierenasielwalcheren.nl ren zien uitgroeien tot een pu bliekstrekker van formaat. Wilden we vroeger alleen maar groeien en meer koren aantrekken, nu kiezen we be wust voor kwaliteit boven kwantiteit. We plaatsen zo veel mogelijk akoestische pia no's op de locaties en enkele kleinere en onhandige locaties gebruiken we niet meer. Daar bij nu dus twee mooie extra podia op perfecte plaatsen in de stad." Het koorfestival wordt gehouden in het Pinks terweekend, zaterdag 3 en zondag 4 juni. Alle informatie is te vinden op de website www.middelburg- Volkoren.nl.

de Faam | 2017 | | pagina 5