Vlissingers lieten de fles niet staan Challenge Day i?)=™ Wensen en gebeden gaan in vervulling Winnaars fotowedstrijd Fair in de kerk 3 WOENSDAG 10 MEI 2017 NATUUR Blauwgeruite Ziel De fles is niet alleen het stadswapen wan Vlissingen. Vlissin- gen had ook een reputatie dat stedelingen er een flink drank gebruik, of liever gezegd drankmisbruik op nahielden. Overigens werd al eeuwen lang in Zeeland veel gedron ken. Het drinken van alcohol kwam omdat het drinkwater ongezond was; drank veroor zaakte minder ziektes en werd zelfs aan kinderen met de paplepel ingegoten. Jenever was zeer populair. In 1881 zei Burgemeester Tutein Nolthe- nius over het drankgebruik in Vlissingen: "Dat is enorm! In de 15 hoofdtapperijen voor den werkman wordt tezamen verbruikt 60.000 liter. Een tapper, zekere Raamsdonk, heeft vooral veel te doen; hij woont in de buurt van De Schelde (Schotsenhoek) en le vert op crediet, om aan het einde der week af te rekenen. Hij alleen al verkoopt 5600 li- CHOCOLADEMELK ZOU MENSCHEN NOG DIEPER IN DE ELLENDE HELPEN ter aan den toonbank." Naast het café van Raamsdonk was rond 1890 het proeflokaal Van Den Ouden in de Walstraat 86 de drukbezochtste werklie dencafés van de stad. De kroeg nam aan het einde van de 19de eeuw een groot deel van de vrije tijd en het arbeiders budget in beslag.' (Vlissingen, Bijzonder Wonen, uitgave ADZ 1999) Niet zelden stonden de echtgenotes hun man bij de Scheldepoort op te wachten om in ieder geval een gedeelte van het benodigde huishoud geld veilig te stellen zodat het niet op ging aan het drinkge lag. Er werd wat afgedronken; niet alleen door de arbeiders, maar ook door de schutterij en zelfs politiemannen tijdens diensturen. Het verhaal gaat dat er zelfs een illegale stokerij naast het politiebureau heeft gestaan! Eveneens dateert uit die tijd dat verteld werd dat vertegenwoordigers van jene verstokerijen zich afvroegen of in Vlissingen de straten met jenever werden geschrobd? In 1878 kwam er pas een alge mene politieverordening te gen openbare dronkenschap. Vlissingen had toen 123 huizen met een vergunning voor het schenken van sterke drank. Gemiddeld kwam dit neer op één café per 74 inwoners, ter wijl het landelijke gemiddelde één café op 83 inwoners was. In 1881 kwam er een Drankwet. Met een vergunningsstelsel, maar daarin werd geen maxi mum gesteld aan het aantal kroegen en tapperijen. Ope ningstijden van kroegen ston den ook niet vast. Om loodsen ook hun borreltje te kunnen laten drinken waren rond die periode de openingstijden van kroegen in de winter om vijf uur en in de zomer om vier uur 's morgens geopend. In 1914 had-Vlissingen nog zo'n 76 verlofhouders van sterke drank. Niet meegerekend wa ren dan nog de tientallen ille gale lokalen waar clandestien geschonken werd en de onge veer 120 kroegen waar alleen zwak-alcoholische dranken mochten worden geschonken. Honderd afleveringen van Blauwgeruite Ziel zijn gebundeld in 'Blauwgeruite Ziel' (Vlissingse Verhalen)' door Uitgeverij Den Boer-De Ruiter. Het ligt in de Zeeuwse boekhan dels en kost 15 euro. In het boek afleveringen met nieuwe feitjes en reacties, rijk geïllus treerd met foto's uit de collectie Gemeentearchief Vlissingen. Vlissingers hadden de reputatie dat stedelingen er een flink drankgebruik op na te houden. Het café De Schelde op de Schotschenhoek, gezien vanaf het Dok van Perry FOTO: Collectie Gemeentearchief Vlissingen In een gemeenteraadsverga dering in december 1919 von den enkele gemeentebestuur ders dat er meer geld beschikbaar moest worden gesteld aan de inmiddels ac tieve opgerichte drankbestrij- dersverènigingen om drank misbruik tegen te gaan. Maar dat toen nog weerstand op riep: 'De heer Van Oorschot protesteerde ernstig tegen het betoog van den heer Hillinga, die had gezegd dat chocolade melk de menschen nog dieper in de ellende zouden kunnen helpen dan de drank, omdat snoepers erger zijn dan drin kers' (Vliss. Crt. 23/12/1919) OOSTKAPELLF Na 16 weken trainen wordt de Zeeland In Beweging Challenge afgeslo ten in Oostkapelie. De Zeeland In Beweging Challenge is een beweegprogramma van de stichting Zeeland in Bewe ging. Mensen met een ver hoogd risico op Diabetes, hart en/of vaatziekten, astma en/of COPD worden uitgedaagd om door middel van bewegen een omkeer te maken in hun ge zondheidssituatie. Dit be weegprogramma, georgani seerd door huisartsen, praktijkondersteuner, fysio therapeut, diëtiste en leefstijl- Weet u nog hoe begin jaren '50 De Witte Reus bij De Schelde werd ge bouwd en jarenlang hoog boven de huizen uitstak? Dr. Nico Guns, bekend van zijn boeken over de bij De Schei- coach, is een traject van 5 maanden waarbij er elke week vanuit de huisartsenpraktijk gewandeld wordt en daarbij beweegadvies, voedingsad vies, meten, wegen en condi tie uitgebreid aan bod komen, om onze deelnemers te laten ervaren en te laten zien wat bewegen met de gezondheid en de vitaliteit kan doen. Op de Challenge Day zijn er 5 rou tes uitgezet van verschillende afstanden (3, 5 k, 12, 21 en 30 kilometer) in de prachtige om geving van Oostkapelie. Wilt u deze dag ook lekker in bewe ging zijn en met ons meewan- de gebouwde Willem Ruys van de Rotterdamsche Lloyd, heeft zich ook grondig ver diept in de geschiedenis van de bouw van de Kungsholm. Op 23 mei houdt hij daarover een lezing in de grote hal van delen? Dat kan! Inschrijven kan via www.zeelandinbewe- ging.nl. Schrijf u snel in want het aantal deelnemers is be perkt! De Stichting Zeeland in Beweging (ZIB) zet zich in om mensen met een chronische aandoening zoals COPD, ast ma, hart- en vaatziekten en suikerziekte in beweging te brengen! De ZIB Challenge is een leefstijlprogramma welke in 2016 voor het eerst is opge zet. Deze is met name gericht op het in beweging brengen van mensen met een chroni sche aandoening of een ver hoogd risico hierop. het kantoorgebouw van Da- men Schelde Naval Shipbuil ding, De Willem Ruysstraat 99 in Vlissingen. De avond gaat om 19.30 uur van start. Opgeven: scheepsbouwge- schiedenisvliss@gmail.com In en rond om de Ontmoetingskerk aan de Oosterscheldestraat 1 in Middelburg wordt za terdag 13 mei een rommel markt en lentefair gehou den. Van 9.30 tot 13.30 uur zijn er tweedehands spul len, boeken en bloemen te koop. Ook zijn er diverse kramen met lekkernijen zoals hamburgers, kazen, wijnen en streekproducten. Voor de kinderen zijn er tal van activiteiten. De op brengst gaat naar het ge meenteproject 'Samen bij Eén'. Altijd willen weten hoe je wensen en ge beden in vervulling kan laten gaan? Kom dan vrijdag 26 mei om 20.00 uur naar wijkcen trum het Palet aan de Johan van Reigersbergstraat 2 in Middelburg. In België zijn er naar aanleiding van deze le zingen al wensgroepjes en ge bedsgroepjes opgericht waar mensen regelmatig samen komen om iemand wens te laten uitkomen. De avond is vrij toegankelijk voor wie inte resse heeft. OOSTKAPELLE Op woensdag 10 mei om 13.30 uur houdt Ter ra Maris in Oostkapelie in sa menwerking met de Werk groep Geologie van het Zeeuws Genootschap een gra- tis natuurspreekuur in het museum. U kunt vragen stel len over uw natuurvondsten. VLISSINGEN - Vorige week zijn de winnaars van de foto wedstrijd 'Art! in beeld' voor scholieren en amateurfoto grafen bekend gemaakt tij dens het Bevrijdingsfestival Zeeland in Vlissingen. Uit 65 inzendingen heeft een jury 18 fotoseries gekozen. Uit deze series zijn weer vier prijswin naars gekozen en is er een pu blieksprijs. Wil van Weele mocht de prijs Amateurfoto graaf in ontvangst nemen. De prijzen leerlingen gingen naar Mariana Godeschalk, Roos Langedijk, Rozemarijn Kunst en het publiek koos voor de fotoserie van Ruben Schouw. Met het project 'Art! in beeld' werden Zeeuwse jongeren en amateurfotografen uitge daagd een fotoserie in hun eigen omgeving over Artikel 1 uit de Universele Verklaring Van De Rechten Van De Mens te maken. Fotograaf Dennis Wisse verzorgde fotografie workshops op scholen voor het voortgezet onderwijs en middelbaar beroepsonderwijs in Zeeland. Er deden 11 Zeeuw se scholen met hun leerlingen mee aan de fotowedstrijd. Op 18 mei opent Eduard Nazarski, directeur Amnesty Internatio nal Nederland, om 15.30 uur de tentoonstelling 'Art!, in beeld' in de ZB aan de Kous- teensedijk 7 in Middelburg.

de Faam | 2017 | | pagina 3