Plunderingen in Middelburg 1787 li Roosettes Blues en folk Beelden in Zwanenhof Zeskamp Lentefair Ondersteun een gezin Dan Stuart Bunker open Bureau Sport Inloopconcert Schrijf je vrij Biljarters ge zocht 31 WOENSDAG 10 MEI 2017 I-1! Middelburgs Luiken en van socialisten en conservati Nederland kende een onrustig jaar in 1787. Goes, Vlissingen en Mid delburg beleefden spannende tijden. De twee grootste par tijen in de Republiek, de Oran- jegezinden en de Regenten kregen er een derde beweging bij: de Patriotten. Op 29 juni 1787 begonnen de oproerige bewegingen in de Zeeuwse hoofdstad. Een luxueus inge richt schip bestemd voor per sonenvervoer, met rood-wit- blauwe statenvlag, meerde af bij de Kaai. Werknemers van de nabijgelegen Oost-Indische werf riepen de schipper toe de vlag binnen te halen en de oranje wimpel uit te steken. Op dat moment kwam dokter van der Kemp voorbij. Hij raadde de jongelui aan daar mee te stoppen. Toen dat niet gebeurde werd de proteste rende groep groter en zette men koers naar de Schuit- vlotstraat, naar het huis van graankoper Van den Berg, een ildl patriot. Daar wierpen ze de ruiten in. De volgende dag voerde de tocht naar het huis van Steveninck. Na wat ge schreeuw dreigde hij dat hij geweld met geweld zou be antwoorden. Hij liet zijn per soneel alle ramen open zet ten. Toch wierp één man een kei door een raam. De dokter beantwoordde dit met een schot in de heup van de dader. Een burgerwacht van dertien man bewaakte vervolgens het huis. 's Avonds werd een ka non geplaatst in de Sint Joris- straat met de loop gericht op het huis van de gehate Steve ninck. De dokter gaf niet op. Kogels vlogen door de kamers. Uiteindelijk vluchtte hij naar het naburige huis van de Franse onderwijzer Rabini. Plunderaars drongen onder tussen zijn huis binnen. Alles werd kort en klein geslagen. De volgende dag wapperden overal oranje vlaggen. De ba lans na een paar dagen was: vijfentwintig huizen vernield, zes doden en enkele ernstig gewonden. Op het hoofd van Steveninck kwam een belo ning van duizend gulden. Deze is nooit uitgekeerd om dat hij onopgemerkt in een schip ontkwam dat hem naar Dordrecht bracht en vervol gens naar Hamburg. Na de omwenteling in 1795 keerde hij terug naar Middelburg, waar hij plechtig werd inge haald. Met Bredero kon hij zeggen: 't Kan verkeeren.' Hui ze Leeuwenburg van Lucas van Steveninck is nooit opge bouwd. Tegenwoordig staat op hier de Doopsgezinde kerk. (Middelburgse Courant) MIDDELBURG - Een muzikaal verhaal over de liefde tussen een jonge vrouw en een char mante bugle boy. Dat verhaal brengen The Roosettes op 11 mei in poppodium de Spot in Middelburg. The Roosettes nemen bezoekers mee naar de eerste helft van de twintigste eeuw, toen films nog in zwart wit werden gemaakt en de liefde nog niet via Tinder werd gevonden. Een muzikale reis door het verleden met klassie ke liedjes als 'I wanne be like you'. De groep komt uit Mid delburg en bestaat uit acht zangeressen in jaren veertig stijl. Kaarten zijn verkrijgbaar via despot.stager.nl/web/tic- kets of aan de kassa. RITTHEM - Bij theater De Wegwijzer staan deze maand vier concerten op de agenda. Het eerste optreden is zater dag 13 mei. Die avond speelt The Watchman. De band rond de Eindhovense Ad van Meurs speelt blues, Amerikaanse folk en rock. Vrijdag 19 mei is het podium voor singer-songwri ter JW Roy en zijn band. Op zijn meest recente album, 'Dry goods groceries', keert hij te rug naar zijn roots: de Ameri cana. Een dag later komt René van Kooten spelen, samen met zijn band Shifting Day light. Voor de allerlaatste voorstelling van het seizoen, zondag 21 mei, komen de gas ten uit de Verenigde Staten: Carrie Elkin en Danny Schmidt. Meer info en tickets: theater- dewegwijzer.nl BIGGEKERKE- Kunstenaar Léon Vermunt uit het Bra bantse Halsteren houdt 20,21, 25 en 28 mei een beeldenten toonstelling in de tuin van de familie Zwaan aan de Klaas- sesweg 2 in Biggekerke. Ver munt giet beelden in brons. Dat doet hij in zijn eigen gie terij. Naast beelden zijn er ook schilderijen te zien. Vorig jaar exposeerde Vermunt al in het MTVP Museum in Domburg. M1 DOELBURG Teams uit ver schillende wijken strijden za terdag 1 juli om de eer van Middelburg. Tijdens een uit dagende zeskamp die door Stichting M800 en Vita Event wordt georganiseerd, komt het aan op een mix van sa menwerken, kracht, kennis, snelheid en sportiviteit. Teams bestaan uit 6 tot 10 deelne mers vanaf 12 jaar die uitko men voor een bepaald(e) wijk of dorp van Middelburg. De zeskamp vindt plaats tussen 13.00 en 17.00 uur op de Markt in Middelburg. Aanmelden kan via welzijnmiddelburg.nl/ zeskamp. Rommelmarkt, ringrijden, liveoptredens, ver loting, lekker eten en drinken en nog veel meer: zaterdag 13 mei, van 10.00 tot 16.00 uur is er van alles te beleven op de jaarlijkse lentefair van zorg centrum Nieuw-Sandenburgh in Veere. De optredens wor den dit jaar onder andere ver zorgd door Marijke van Peene (Zeeuwse Sien) en een coun try line dancegroep. Een leuk uitstapje voor alle inwoners van Veere en omstreken; kin deren kunnen zich uitleven op een springkussen. De op brengst van de fair gaat naar de aanschaf van een beweeg- toestel. 1IDDELB IRG Humanitas Home-Start Walcheren is op zoek naar nieuwe vrijwilligers die een dagdeel per week een gezin met jonge kinderen wil len ondersteunen. Jaarlijks worden zo'n 45 gezinnen met jonge kinderen begeleid die een steuntje in de rug nodig hebben. Vrijwilliger Jannie: "Ik kom als vrijwilliger in een ge zin met twee jonge kinderen. We doen spelletjes, gaan naar buiten en moeder kan haar verhaal aan mij vertellen. Je bouwt een band op met het gezin, en dat is erg fijn om te doen." Meer info: 0118-639311 ofhome-start.nl. LBU Dan Stuart geeft op dinsdag 23 mei om 20.00 uur een concert in de Kloveniersdoelen. Stuart is het meest bekend van de populai re altcountry/postpunk/rock- band Green On Red die hij in de jaren tachtig begon met Chuck Prophet en Chris Caca- vas en als helft van Danny 81 Dusty (met Steve Wynn). Stu art treedt in de Kloveniersdoe len op met de Italiaanse gita rist Antonio Gramentieri (Sacri Cuori). Tickets zijn verkrijgbaar bij boekhandel de Drvkkery en via drukkerijmiddelburg.nl. RITTHEM - Bunker H 502 aan het Louwerse's Wegeling in Ritthem is zaterdag 13 mei van 10.00 tot 16.00 uur open voor het publiek. Er is historisch fo tomateriaal te zien uit het ar chief van Wim de Meij. De bunker aan het Louwerse's Wegeling in Ritthem herbergt een schat aan geschiedenis. VLISSINGEN - Frank Evenblij en Erik Dijkstra brengen 'Bu reau Sport' op de planken in Vlissingen. Gasten zijn voor malig profwielrenner Johnny Hoogerland en voormalig Eu ropees kampioene judo Elisa- Onder de noemer 'Schrijfje vrij de zomer in' kunt u vijf keer op woensdagochtend meedoen met korte ontspannende schrijfoefenin gen. FOTO: PR beth Willeboordse. De voor stelling is op 12 mei om 20.15 uur in het CCXL Theater in Vlissingen. De tickets voor de voorstellingen zijn aan de kas sa's van CineCity Vlissingen en Drvkkery Middelburg verkrijg baar en op de website ccxl.nl maanden september tot en met april worden combiwed strijden gespeeld tegen ver enigingen uit andere plaatsen op Walcheren. De wedstrijden vinden doorgaans plaats op vrijdagmiddag. Meer info bij Nico But, tel. 0118-416667. MIDDELBURG Het koor De Slagsingers uit Barendrecht houdt zaterdag 13 mei om 14.30 uur een inloopconcert tijdens de Open Hofpleinkerk in Middelburg. VLISSINGEN - Biljartvereni ging Het Groene Laken zoekt biljarters die iedere dinsdag en woensdagmorgen van 8.00 tot 12.30 uur in het Theo van Doesburgcentrum in Vlissin gen komen spelen. In de VLISSINGEN - Onder de noe mer 'Schrijf je vrij de zomer in' kunt u vijf keer op woensdag ochtend meedoen met korte ontspannende schrijfoefenin gen waarin we spelen met taal, ontdekken hoe verhalen verrassen en we genieten als woorden en zinnen als vanzelf geschreven worden. Data: Woensdagochtend 10,17 en 31 mei en 7 juni en 14 juni van 10.30 uur tot 12.30 uur in Boek handel 't Spui, Oude Markt 5 in Vlissingen. Inschrijven of meer informatie via info@ schrijfaanzee.nl of 0118-851684 De plundering van het huis Leeuwenburg van dr Lucas van Steveninck in de Lange Noordstraat te Middelburg. Bron: Zeeuws Archief, ZG, ZI-lll-266

de Faam | 2017 | | pagina 31