Arnestein, Mortiere en ZEP EP Middelburg breidt uit met SNUFFELMARKTEN ROMMELMARKT 2» Drankenhandel Verdonk Mortiere I en ZEP Mortiere II- Begin jaren '60 van de vorige eeuw besluit de yjll gemeenteraad een nieuw industrie- en bedrijventerrein aan te leggen. Tussen de A58 langs het voormalige havenkanaalArnestein. later kwam Arnestein t en in het begin van deze eeuw werd de woonwijken bedrijventerrein Mortiere aangelegd. Bijna gelijktijdig werd de woonboulevard aan de andere kant van de toegangsweg in fases gebouwd. Hercules en Vitrite Het waren niet de minste bedrijven die zich op Arnestein vestigden. Het Amerikaanse che mieconcern Hercules was in 1965 één van de eersten. Het bedrijf heet vanaf 2001 Eastman en vernieuwt zichzelf regelmatig met nieuwe platforms en fabrieken. Dezer dagen werken er 250 mensen bij het bedrijf. Vitrite en Middel burg horen als een Siamese tweeling bij elkaar. Het begon allemaal in 1887, toen een paar in woners van het Armen iaans Schuitvlot een gloeilampenfabriekje oprichtten. Ze kochten lampvoeten in Engeland, bij de Brit Mace. Drie jaar later stichtte hij The Vitrite Works in Mid delburg, een bedrijfje wat drie jaar later failliet ging en door Boudewijnse en vrienden werd opgekocht. Ze begonnen met de fabricage van enkel lampvoeten. In 1913 was de helft van de verkochte fittingen afkomstig uit Middelburg. Tijdens het negentigjarig bestaan van Vitrite kende het bedrijf uiteraard pieken en dalen. De opkomst van elektrische verlichting in de jaren twintig zorgde voor hoge productiecijfers. Er waren ook mindere tijden, zoals in de cri sisjaren dertig met weinig afzet, het stadsbom- bardement van 1940 en de inundatie in 1944. Het bedrijf moest in de jaren tachtig verhuizen, omdat het op de Maïsbaai niet kon uitbreiden. Dit ondanks het invoeren van een vol continu dienst. De eerste nieuwbouw vond plaats in 1973, de tweede in 1985. De laatste uitbreiding kostte 55 miljoen gulden. De opening werd groots ge vierd in aanwezigheid van de toenmalige pre- mier Lubbers, Philipspresident Dekker en de oude Frits Philips zelf. Uiteindelijk betekende de verhuizing weinig winst. De Philipsdirectie vond al vanaf de jaren zeventig dat Nederland te duur werd ais vestigingsland. Steeds meer onderdelen vertrokken naar het buitenland. Het bedrijf maakt nog steeds onderdeel uit van de Philips Lighting Group onder de naam Lu- mineds Netherlands B.V. "Burgemeester opent in 1968 De Dranken centrale Zeeland op Middelburgse nieuwe industrieterrein Arnestein", kopt de PZC op 16 mei. Vader en zoon Verdonk waren één van de eersten die vanuit de binnenstad een nieuwe, grotere, vestiging bouwden aan de Grenadier- weg op het nieuwe Arnestein. Tegenwoordig heeft Roompot onder de naam Trade Trust Centre aldaar een showroom en webshop met zomermeubelen. Verdonk Drankencentrale is opgegaan in World of Drinks, welke op het be drijventerrein Vrijburgh is gevestigd. In Mortiere zijn twee deelgebieden geschikt voor de vestiging van bedrijven. Het noorde lijk gebied grenst aan de Schroeweg en Mor tiereboulevard en de zuidelijke deelgebieden, die tussen het Zeeuwse Evenementen Podi um (ZEP) en de woonwijk Mortiere liggen en worden ontsloten via de Mortiereboulevard. Mortiere I is 20 hectare groot. Tuincentrum GroenRijk bestaat in september 12,5 jaar en is vanaf het begin van de ontwikkeling in 2004 ge vestigd aan de Woonboulevard. Het is de groot ste winkel van Middelburg, waar tuincentrum, woonwinkel, dierenwinkel, bloemenwinkel en horeca één geheel vormen. Mede eigenaar Gil bert Geldof: "In 2004 waren we met de Praxis en MediaMarkt de eersten op de woonboule vard. De eerste kennismaking met de eigenaar van MediaMarkt herinner ik me nog goed. Hij zei: Ik wed dat jij twintig procent meer omzet draait, omdat ik jouw buurman ben; de man nen komen bij mij voor elektronica en de vrou wen kopen planten. En dat is uitgekomen." De woonboulevard is inmiddels volgebouwd en kent een zeer divers winkelaanbod op het gebied van wonen. In het midden staat horeca- gebouw Het Hoofdkantoor. Woningwinkel Leen Bakker zit er vanaf het begin. Ooit begon oprichter Leen Bakker met een eigen woonwin kel. Zijn zonen hebben het overgenomen en het bedrijf telt inmiddels ruim honderd filialen over heel Nederland en maakt deel uit van de Blokkerholding. Maar wat heeft meubel Groe nendijk uit Vlissingen met Leen Bakker? Hoofd afdeling gordijnen en bijna 25 jaar in dienst, Nicolette: "Ik werkte zeven jaar bij Groenendijk toen Leen Bakker ons in 1992 overnam. Tijdens de overname zat ik ook aan tafel bij Leen en Arie Bakker. Op de Woonboulevard Mortiere zit ik nu negen jaar. Ik wil de klant het maximale bie den voor de prijs die ze ervoör over hebben." Even verderop trekt het ZEP de aandacht. Hier startte in 2003 de bouw van de bekende gele evenementengebouwen. Miniatuur Walche ren verhuisde vanaf het Molenwater en keerde terug op ZEP onder de naam Mini Mundi. Het Nationaal Voetbal Museum dat hier ooit was, is inmiddels naar Roosendaal vertrokken. Daar voor in de plaats is er-nu de multifunctionele Studio58, geschikt voor concerten, voorstellin gen en bedrijfsevenementen. Sinds een paar jaar is er ook een vestiging van Hotel Van der Valk. Rondom het centraal gelegen parkeerter rein vind je nu horeca, detailhandel en een ves tiging van ROC Zeeland met de afdeling Hore ca, Voeding en Toerisme. Mortiere II is een strook met bedrijfsverzamelgebouwen ter hoogte van de rotonde, gele gen aan de Fagotweg en Klari- netweg. De bedrijfsgebouwen hebben een kantoorachtige uitstraling. De Stichting Ar duin, die geestelijke gezondheidszorg biedt, is bezig met het verbeteren van drie onder delen: de kwaliteit van de zorg, vakmanschap van medewerkers en het op orde brengen van de financiën. Eind 2016 verhuisden alle kantoorfuncties naar de Segeerssingel in Middelburg. Begin dit jaar verhuisden naai atelier Knipoog en Atelier V naar het Bedrij vencentrum van Arduin. Directeur Rijk: "Op deze locatie maken de cliënten handmatig unieke artikelen. Het mooie van dit concept is, dat we onderdeel van het bedrijventerrein zijn. De stap naar werk bij andere bedrijven is daardoor letterlijk klein en kan verantwoord gemaakt worden." Ook hier, op het nieuwste bedrijventerrein, geldt dat Middelburg één en al bedrijvigheid is, in de breedste zin van het woord. Op de Markt in Middelburg 20 mei, 24 juni, 8 juli, 29 juli 12 aug., 16 sept., 30 sept., 21 okt Op de Vismarkt in Middelburg Elke eerste zaterdag van de maand Voor inschrijvingen of info tel. 0118-624736 SCHETSMARKTEN@ZEELANDNET.NL I1SNUFFELMARKT MIDDELBURG [BARENDRECTCOMPL. [hass KASSE* pAMERAutN iVVF RCUtpp Uw woning Verkopen, Taxeren of hulp nodig bij het Zoeken van een woning? Bel of mail voor een vrijblijvend advies 06-46204519 info@sonjaboogaard.nl www.sonjaboogaard.nl

de Faam | 2017 | | pagina 25