1 t over- 'Waar- it wilt vraag Léon ur van jusiast Samen nanier Jat we ar hoe moge- ar ook valiteit olgens ielen". :n zor- ssorti- casual le van opt u laat u Wie herinnertzich nog zaken als parfumerie Jan Laban aan de Lange Ceere, electrozaak De Lichtbron aan de Lange Noordstraat, Jantje van Alles in de Korte Noordstraat?Of De Vier Windekes, V&D en Albert Heijn in de Lange Delft? En wat dacht u van Garage Louisse bij de Koestraat dat nu een gezondheidscentrum is. De binnenstad zal altijd in beweging blijven. Nog even naar het verborgen winkelcentrum uit de ja ren '80, de Geere Passage. Veel nieuwe winkels en zelfs een pand waar verschillende starters een eigen flexplek hebben. Middelburg leeft. Middelburg heeft het. gen en via de Nieuwe Burg ontstond bovendien een fraai uitzicht op de Lange Jan, maar veel meer is er niet. Vanaf 196Z zit elektronicazaak Minet in Middelburg. In 1986 na men de beide zoons de winkel in de Segeerstraat over. Rob Minet: "Het contact met de mensen, de vaste klanten, is het leukste. Of het een familiezaak blijft? Er zijn vijf kan didaten, dus de kans is groot dat mijn broer en ik de zaak zullen overdragen." De binnenstad van Middelburg ligt tussen de bolwerken en het Kanaal door Walcheren. Hij heeft een oppervlakte vroeger veel smaller was. Verspreid door de binnenstad vormen delen van die gevel nu het kunstwerk De Explosie van kunstenaar Ko de Jonge. Lopen we naar de Markt richting Pottenmarkt, dan zat daar sinds 1972 Chinees-Indisch restaurant Au Paradis Chinois. Daarvoor had drankenhandel Verdonk er zijn zaak. Een eindje verderop, op de hoek van de Hoogstraat en Gravenstraat stond sinds 1947 een café, onder verschil lende namen. De laatste naam dateert van 2012 en het pand is ook het geboortehuis van Isaak Beeckman, een natuurkundige, ingenieur en meteoroloog uit de 17e eeuw. Hij installeerde als eerste in de wereld een weerstation. Wie herinnert zich nog Trefcenter, het zelfbedieningswa renhuis aan de Pottenbakkerssingel. Later werd het over genomen en heette het achtereenvolgens Maxis, Konmar en tegenwoordig is het Albert Heijn, die in het begin van de 20ste eeuw in de Lange Delft een klein winkeltje had. Jonge ondernemers doen het de laatste jaren goed. Overal in de stad zie je kleine winkeltjes verschijnen. Tijdens Mid delburg 800 komen ze met bijzondere producten. Peter Hendrickx (Jamin) nam nog niet zo lang geleden de zaak over en is enthousiast. Binnenkort brengt hij een eigen ijs je op de markt. Frans Schik van bloemenzaak Pluk verhuist dit jaar naar een andere plek. Behalve bloemen verkoopt hij ook speciale Middelburg 800 kaarten. We lopen er kriskras doorheen. Het kernwinkelgebied ligt tussen de Dam en de Kloveniersdoelen. De bestrating is tien jaar geleden vernieuwd. Nieuwe afvalbakken op de Nieuwe Burg, in de Lange Delft en Lange Viele en design lichtmasten op de Markt. Tijdens de werkzaamheden op de Markt kwamen grafkelders bloot en restanten van de Noordmonsterkerk. van 284 voetbalvelden, waarvan maar liefst 36 velden 'wa ter' zijn. Er wonen ongeveer 6.700 mensen in 4.220 huis houdens. Meer dan de helft daarvan bestaat uit een een persoonshuishouden. Mevrouw Diesch (90) woont al tientallen jaren boven haar winkeltje met Zeeuwse babbelaars en andere souvenirs. Zij heeft de Markt door de jaren heen zien veranderen. Wie kent nog drankenhandel Denevers aan de Lange Delft of drogisterij De Ster op de Vlasmarkt? De sigarenzaak van Diesch is een paar jaar geleden omgetoverd in Ro buust, een winkel met speciale koffiesoorten, drank en ook klassieke vinyl pick-upplaten. Eigenaar StefFen Brinkhaus hoopt er nog jaren te zitten. Wie goed de gevels van woningen bekijkt, ziet dat het vroeger veelal winkels waren. In de voormalige slagerij in de Lange Noordstraat woont nu een componist en de fysiopraktijk in de Korte Noordstraat was vroeger een bak kerij. Of loop eens via de Lange Delft, de Dam over, de Mol straat in naar de Pijpstraat. Een prachtig straatje, waar de tijd stilgestaan lijkt te hebben. Het straatje was niet voor niets een aantal keren filmdecor. Aan de gevels kun je zien dat het vroeger bedrijfjes waren. Waar ooit de majestueu ze gevel van de Provinci ale Bibliotheek in de Lan ge Delft stond, ligt nu een natuurstenen over blijfsel in de bestrating. Precies op de plek waar vroeger de voorgevels stonden. Daaruit is te lezen dat de winkelstraat Veel herbouwpanden van Middelburg zijn vandaag de dag nog altijd herkenbaar aan de gevelsteen met een gesty- leerde adelaar. Deze stelt de Middelburgse adelaar voor, oprijzend uit de vlammen, met het jaartal 1940, het jaar van de stadsbrand die een groot deel van de binnenstad verwoeste. Het gemeentebestuur bepaalde dat zoveel mo gelijk gebouwen in dezelfde bouwstijl dienden te worden herbouwd. Een eigen Middelburgse bouwstijl werd echter niet gehaald, zoals architect Verhagen al in 1942 toe moest geven. Ook van de 'zichtlijnen' die hij wilde realiseren is niet veel te bespeuren: vanaf de verlegde ingang van de Lange Delft werd een beter zicht op het stadhuis verkre-

de Faam | 2017 | | pagina 21