Ondernemen in Middelburg vanaf deftomeinse tijd tot heden Geboorte van een handelsstad 16e en 17e eeuw 20ste eeuw 18e en 19e eeuw 21ste eeuw inan- isten. vend Don Foto: Wikimedia r I Dit jaar is het 800 jaar geleden dat Middelburg stadsrechten kreeg.Ook voori2i7 woonden er echter al mensen en werd er handel gedreven. Middelburg staat nu in de top vijf van beste Nederlandse middelgrote winkelstedenHoe was dit vroeger? Een korte wandeling door de geschiedenis. Donderdag marktdag is voor iedere Middelburger een be grip. Aan het begin van de 20ste eeuw zag de markt er anders uit: op de markt geen rijen met kramen maar een plein waar hier en daar kra men bij elkaar stonden. Elke waar had zijn eigen plek: groente op de Groenmarkt, vis op de Vismarkt en var kens op de Varkensmarkt bijvoorbeeld. Een overdekte koophal (beurs) was er al in de 16e eeuw. Denk maar aan de Vleeshal, waar eind 19e eeuw nog vlees aan haken aan het plafond hing. Sinds de twee de helft van die eeuw concen treerde de ambulante handel zich op de markt en die maakt tot op de dag van vandaag nadrukkelijk deel uit van het stadsleven. Veel winkels en grootwinkelbedrijven maak ten de stad compleet. Een groot deel van de stad ging in 1940, bij het begin van de Tweede Wereldoorlog, in vlammen op. Nog tijdens de oorlog werd begonnen met de wederopbouw. Het huidige kernwinkelgebied met nieuwe bestrating dateert van de laat ste twintig jaar. In 1921 kwamen de eerste stadsuitbreidingen tot stand met de bouw van de wijk Nieuw-Middelburg. Meer uit breiding volgde buiten de sin gels met Park van Nieuwen- hoven en Park de Griffioen. Het na-oorlogse woningtekort werd opgelost met het bouwen van de wijken 't Zand I en II en de middenstandswijk Grif- beter bereikbaar. Middelburg profiteerde hiervan en de Lan ge Delft groeide uit tot een echte winkelpromenade voor het dagjespubliek. En ook de industrie ontwik kelde zich: bedrijven verruil den de binnenstad voor het industrieterrein Arnestein. Het Amerikaanse chemiecon cern Hercules vestigde zich als één van de eersten in 1965. fioen. De vraag naar woon ruimte bleef stijgen. Nieuwe wijken ontstonden: Stromen- wijk, Griffioen II, Plan Zuid Dauwendaele en de Magis- traatwijk. In de jaren tachtig volgden de wijken Reijersho- ve, Edelstenenbuurt en Eras- muswijk. In de jaren negentig volgden in het noorden van de stad de Veerse Poort en het Prooijenspark. Met de komst van de A58 werd Walcheren Middelburg koos als één van de weinige Zeeuwse steden tijdens de Tachtig jarige Oorlog (1568-1648) de kant van de Spanjaar den. Na een lang beleg door de geuzen, sloot de stad zich in 1574 aan bij de Prins van Oranje. Tot eind 16e eeuw was Mid delburg de grootste koop- liedenstad van de Noor delijke Nederlanden. Zelfs de Staten-Generaal van de Republiek kwam hier tot 1585 bijeen. Daar na werd Den Haag de vergaderplaats. Middel burg had in die tijd meer inwoners dan Utrecht en Den Haag en had, op Amsterdam na, de groot ste haven. De Verenigde Oost-Indische compag nie (VOC), één van de eerste multinationals ooit, opgericht in 1602, had ook een Kamer in Middelburg en zorgde voor veel welvaart. De monumentale huizen aan de Dam, Rouaanse Kaai herinneren daaraan. Aan de Kousteensedijk, nu de Provinciale Bibliotheek, lag vroeger de VOC-werf, waar ruim 300 houten schepen de helling afliepen. Daarbij moet ook niet vergeten worden, dat de stad in de 17e en 18e eeuw een belangrijke rol in de slavenhandel speelde. Sinds 2005 herinnert het Slavernijmonument op de Balans, ons aan deze donkere tijd. De nieuwste uitbreidin gen vonden in de 21ste eeuw plaats: de aanleg van Mortiere woonboule vard en het bedrijvenpark Mortiere II. Het Zeeuws Evenementen Podium (ZEP) is nog in ontwik keling. De meest recen te woonwijken zijn De Mortiere en Rittenburg. Tegenwoordig speelt het kanaal nog een belang rijke rol in de beroeps- en pleziervaart. Middelburg telde in 1700 ongeveer 30.000 inwoners. Honderd jaar later daalde dit naar 20.000. De welvaart nam af en de dominantie die de Republiek op handelsgebied had, verplaatste zich naar En geland. Nadat de Republiek drie Engelse oorlogen op zee had gewonnen, ondernamen de Engelsen tijdens de Vierde Engelse oorlog een strafexpe ditie naar de Republiek. Een onrustige tijd volgde met de komst van de Fransen onder leiding van keizer Napoleon. De verzanding van het Sloe en het kanaal van Welzinge (dat aansloot op het oude Haven kanaal) zorgde ervoor dat in 1817 een nieuw kanaal in ge bruik werd genomen. Van dit kanaal werd een groot deel ge bruikt voor de aanleg van het Kanaal door Walcheren (geo pend in 1873). Daarvoor moest wel een deel van de oude stadwal worden afgebroken. FotoZeeuws ArchiefZl'tll_0326~9 De aanleg zorgde voor econo- misch herstel van de stad. Het kanaal werd gegraven ter compensatie van de afsluiting van het Sloe voor de spoorlijn Roosendaal-Vlissingen. Het was allesbehalve een gunsti ge tijd. De overzeese handel lag stil en de bedrijven waren voornamelijk ambachtelijk. In 1808 telde de stad zo'n zestig kleine bedrijfjes. Vanaf 1876 sprak men van fabrieken die voor de plaatselijke markt werkten. Aan het einde van de 19e eeuw telde de stad 31 stoommachines en werkten er 587 arbeiders in verschillende fabrieken. De industrialisatie werd ingezet en er kwamen steeds meer fabrieken. Mid delburg zat weer in de lift. Scheepswerven vestigden zich en in 1876 werd het Prins Hendrikdok geopend. Door de opening van het kanaal en de spoorlijn kwam er meer bedrijvigheid. Vitrite werd opgericht in 1889. Het bedrijf aan de Maisbaai was lange tijd de grootste fabriek van Middelburg. Vanaf de jaren zeventig van de vorige eeuw werd het bedrijf verplaatst van het centrum van de stad naar het nieuwe bedrijventer rein Arnestein. Philips nam het bedrijf in het begin van de 20ste eeuw over waarna het onderdeel werd van Philips Lighting. (Lumineds Nether lands B.V.) Ooit werkten er zo>n x.ooo mensen. Anno 2017 is het bedrijf sterk geautoma tiseerd en telt het nog zo>n 150 werknemers. Wie door de stad wandelt ziet nog menig voormalig bedrijf je wat nu,een woonhuis is. Sommige bedrijven begonnen ook met een winkel naast het bedrijf, bijvoorbeeld de piano winkel van Mes. Sinds de Romeinse tijd moe ten er op het grondgebied van de huidige gemeente Middelburg activiteiten zijn geweest. Opgravingen in de wijk Mortiere laten Romeinse vondsten zien. De ligging van Middelburg en de nabijheid van water zijn ingrediënten voor een ideale vestigings plaats. Aan het eind van de 9e eeuw bouwden bewoners een ringwalburg. Op de huidige plattegrond is die nog zicht baar. Middelburg ontwikkelde zich tot bestuurlijk- en religi eus centrum. Ook op handels gebied bleef de stad niet ach ter. Nadat stadsrechten zijn verleend, ontwikkelde de stad zich verder op economisch ge bied; gilden kwamen op en er werden pakhuizen gebouwd. Een handelsstadwas geboren.

de Faam | 2017 | | pagina 19