I— Gouden Koets aan het volk getoond Rijtuigen geveild Meezingen met Rozenkoor Middelburg Brent de Ruiter dicht bij goud Toertocht voor singles Kleedjes- markt 5 WOENSDAG 3 MEI 2017 ht begon in dochte gustus oets is in restauratie. Na i de bevolking van Ams n 2019 weer klaar. Samer e, een geschenk van kon elmina, zijn beide rijtuig' MIDDELBURG - De varende tentoonstelling had een twee ledig doel. In de eerste plaats werd hiermee een wens ver vuld van tienduizenden Oran jefans die niet in de gelegen heid waren de Gouden Koets te zien. Daarnaast kwam de opbrengst van de toegangs kaartjes ten goede aan het na tionale Koningin Julianafonds, ter bevordering van maat schappelijk werk. Vrijdagmorgen 20 mei 1949 vertrokken twee rijtuigen van uit de Koninklijke stallen aan de Hogewal in Den Haag naar de Laakhaven. Daar lag het uit Bergen op Zoom afkomstige binnenvaartschip 'Mawa' klaar om de kostbare lading naar Middelburg te brengen. Bijzonder om te vermelden is dat het sleepschip in de Twee de Wereldoorlog door de Duitsers in beslag is genomen en voor invasiedoeleinden is verbouwd. Het schip is voor deze gele genheid aangepast met loop planken voor de bezoekers en de tentoonstellingsruimte is bekleed met vlaslinnen en elektrische verlichting. (De Stem, 17 mei). Het lukte de Duitsers tijdens de bezetting niet om het gouden pronkstuk naar Duitsland te vervoeren. Hadden ze geweten dat het bovenste deel demonteer was, dan hadden we de koets DE DUITSERS KREGEN DE GOUDEN KOETS NIET VERVOERD waarschijnlijk niet terug ge zien. Onder toezicht van de eerste stalmeester van de Koningin zijn beide rijtuigen naar de Haagse Laakhaven gereden en met grote omzichtigheid in de ruimen van het schip gebor gen. De volgende dag meerde de 'Mawa' af aan de Rouaan- sekaai. Op woensdag 25 mei opende Commissaris van de De Gouden Koets wordt ingeladen in het binnenvaartschip MAWA in de Laakhaven. FOTO: Beeldbank Den Haag. Koningin de Casembroot de tentoonstelling. Bezoekers konden om de koets lopen. Na de opening nodigde wethou der Kögeler het gezelschap uit de restauratiewerken te be zoeken. De Gouden Koets is gebouwd in Hollandse renaissancestijl en werd ontworpen en gebouwd in 1897 en 1898 door de Rijtuigenfabriek Gebr. Spijker, de latere automobielmakers. Als voorbeeld diende de kroningskoets van Karei X. SEROOSKERKE - De Landauer, een rijtuig van de 86-jarige Krijn Coppoolse, waarin Wil- lem-Alexander en Maxima in 2001 zijn rondgereden door Zierikzee, wordt door veiling huis Troostwijk geveild. De kijkdag is 26 mei in Seroosker- ke. Coppoolse handelde in koetsen, arrensleeën en rijtui gen. Ook voerde hij reparaties en onderhoud uit. Met diverse koetsen uit de veiling heeft de heer Coppoolse trouwerijen gereden en andere feestelijke gelegenheden, zoals de bin nenkomst van de nieuwe bur gemeester in Veere en de ope ning van het koetshuis van Park Welgelegen. Jan Krijn: "Een absoluut hoog tepunt vormde het rondrijden van Koning Willem-Alexander en Koningin Maxima in zijn Landauer, een mooi open rij tuig met een tweezijdig be weegbare kap tijdens hun kennismaking met de provin cie Zeeland. In een uitzending van Blauw Bloed is hier een item van gemaakt." V/erhuurd Meer dan 25 jaar heeft Krijn, samen met zijn broer Leen, rondom de feestdagen arrens leeën en rijtuigen met aankle ding verhuurd om kersttafere len in winkels, restaurants en hotels te verfraaien. Klanten en gasten konden daarmee op de foto als herinnering aan hun bezoek. Frank Adam, vei lingmeester bij Troostwijk: "De collectie biedt een mooi stukje Nederlandse geschiedenis en alle rijtuigen verkeren door het vakmanschap van de heer Coppoolse nog in prima staat." De online veiling loopt tot en met 1 juni. De bezichtiging is 26 mei van 10.00 tot 16.00 uur aan de Oostkapelseweg 83 in Serooskerke. MIDDELBURG - Tijdens Bevrijdingsdag, vrijdag 5 mei, is het Abdijplein het decor van de kinderkleed- jesmarkt. Kinderen kunnen een zakcentje verdienen met de verkoop van spul len, door een voorstelling te geven of muziek te ma ken. Deelname is voor kin deren gratis. De kinder- kleedjesmarkt wordt georganiseerd door de Stichting Evenementen Middelburg en begint om 8.00 uur en eindigt om 16.00 uur. Meer info: eve- nementenmiddelburg.nl. MIDDELBURG - Het eenmalig Meezing-Rozenkoor in Mid delburg zoekt inwoners die zaterdag 13 mei willen mee zingen aan het stadslied 'Mijn Roos Middelburg'. Het lied wordt gezongen vanwege 800-jaar stadsrechten. Het optreden met honderden mensen begint om 16.00 uur bij Speelhof Hoogerzael aan het Seispark. Voorafgaand aan het optreden voert rapper Jas per v.d. Bovenkamp zijn versie van het lied uit. Lonne van Liere draagt rozenhaiku's voor. MIDDELBURG - Slechts een spare verschil. Zo dichtbij zat de 16-jarige bowler Brent de Ruiter uit Middelburg bij goud. Brent komt dit jaar voor het eerst uit voor het Neder lands team op het EK jeugd (tot 18-jaar) in Helsinki. De eerste wedstrijddag speelde hij samen met de 16-jarige Ronan van der Loo uit Hilva- renbeek de dubbels. Samen hadden gelijk de tweede plek te pakken. Na het verslaan van de Fransen zou de finale tegen Oekraïne de uiteindelijke kleur van hun medaille bepalen. Het verschil was slechts één spare, zo dicht waren ze bij goud. Deze zilveren medaille was de eerste van het Nederlands Team dit EK. Dezelfde week hebben de meisjes Beaudine Kriele, De- nise Blankenzee, Bianca Brommer en Sharon Rietveld een bronzen plak mee naar huis genomen. Denise Blan kenzee behaalde nog een bronzen en zelfs een gouden plak in de Masters. Brent heeft in de singles een hoge score neergezet, maar kwam twee pins tekort voor een plaats op het podium. Desondanks kan Brent met zijn team terugkij ken op een succesvol eerste EK, dat sinds 2008 niet meer zoveel medailles had opgele verd voor Nederland. Brent de Ruiter werd door het bowlingvirus aangestoken door zijn ouders. De 16-jarige Middelburger ontpopte zich tot een waar talent. De HAVO- 4 leerling neemt zijn sport se rieus en steekt er veel tijd in om het hoogste doel te berei ken. Hij traint in De Kruitmo- len in Middelburg waar hij dankzij eigenaar Rens Vader gebruik mag maken van de baan voor zijn training. Hij is daar bijna dagelijks te vinden. Zijn school, het Scheldemond College, geeft Brent als topta lent de ruimte om sport en studie te combineren. Lessen en examens worden indien nodig aangepast. OOST-SOUBURG - De in Oost Souburg opgegroeide chef Joery Castel, nu wonend in Bangor Noord Ierland, is een van de chefs die mee doet aan Great British Menu. Hij is de eerste Nederlander die uitge nodigd is om een menu te maken voor Wimbledon. VLISSINGEN - Wie graag op de fiets zit en single is, kan zondag 4 juni deelnemen aan de Delta Ride for the Roses Single Ride. De toertocht spe ciaal voor singles start met een ontbijtbuffet in de machi nefabriek in Vlissingen. De toertocht is vorig jaar voor het eerst georganiseerd in samen werking met Cuisine Machine. "We willen deze kans om op Walcheren te fietsen niet aan ons voorbij laten gaan", zegt voorzitter Eddie Bogaert. De fietstocht is een week voor het driedaagse Delta Ride weekend. "Omdat veel stellen en gezinnen op eerste Pink sterdag wat gaan doen, heb ben we voor deze dag geko zen. Singles vinden het vaak leuk om juist dan iets in groepsverband te onderne men. De combinatie ontbijt buffet, fietsen en de proeverij Cuisine Machine met hapjes uit alle hoeken van de wereld zal singles extra aanspreken. We hopen er net zo'n succes van te maken als van de La- diesNightRide." De opbrengst gaat naar KWF Kankerbestrijding. Het culinai re festival Cuisine Machine begint vrijdag 2 juni en eindigt maandag 5 juni. Bezoekers krijgen snacks, hapjes, gerech ten en drankjes geserveerd.

de Faam | 2017 | | pagina 5