Roddels kostten Johannes klandizie Minder drinken Knipje is een rustige kat met personeel Lezing Heieen Dupuis Jazzdance en streetdance 5 WOENSDAG 5 APRIL 2017 Blauwgeruite Ziel We schrijven januari 1822. In de Wagenaarstraat in Vlissingen woonde en werkte destijds Johannes Heulman, een 59-jarige schoenlapper. De Wagenaarstraat was een florerende Vlis- singse winkelstraat met veel winkels en bedrijvigheid en ver gelijkbaar met de Walstraat die aan de straat grensde. Vlissingen Wagenaarstraat VLISSINGEN - De straat waar van nog slechts een klein ge deelte bestaat, kwam en komt uit aan de Peperdijk en kruist aan de Vlamingstraat en Klei ne Kerkstraat. De straat verloor zijn oude glorie nadat een groot gedeelte werd gesloopt ten faveure voor uitbreiding van De Schelde in de jaren twintig van de vorige eeuw. Een merkwaardig voorval deed zich voor in 1822 toen de Middelburgsche Courant meldde: 'Dat de beschuldiging van tooverij en zwarte kunst in vorige eeuwen duizende onschuldigen op brandstapels en schavotten heeft doen om komen, is eene waarheid wel ke tot oneer der menschheid, door de geschiedenis volledig bewezen is en door niemand betwijfeld wordt. Maar zou men willen gelooven, dat in onze verlichte dagen, in ons eigen vaderland, zulk een dwaze aantijging nog bij velen geloof vindt?' En dit is toch op dit oogenblik en niet ver van hier het geval.' (Midd. Crt. 1/1/1822). Een 11-jarige Vlis- singse knul was zogenaamd het slachtoffer geworden van praktijken die te maken had met magie en hekserij en had daarover zijn beklag gedaan. Wat er precies was voorgeval len wordt uit het krantenarti kel niet duidelijk, maar men schreef: 'Zekere Abraham van der Wouw, oud elf jaren, heeft eensklaps voorgewend, dat hij door Maria Schietekatte, huis vrouw van Jan Heuleman (sic), schoenlapper, mede te Vlis singen woonachtig, be- tooverd was, en dat door mid del van de zwarte kunst, Het is bij onderzoek gebleken, dat de ondeugende jongen zelve diegeen was, die de ge-: waande tooverij uitvoerde, en Maria Schietekatte heeft daar van een authentiek bewijs in handen!' Maar ondanks die bekentenis leed het echtpaar onder roddel en achterklap, zo bleek. 'Zoude men gelooven, dat dit bespottelijk voorgeven zoo veel ingang bij velen vond dat Jan Heuleman (sic) en zij ne vrouw, de verregaandste onaangenaamheden hebben moeten ondervinden, dat den man bijna al het werk, 't welk hij onder handen had, is afge haald, en hij nu van zijne kost winning, genoegzaam ten eenenmale beroofd is!' Kennelijk was in het roddelcir cuit de naam van de schoen lapper besmet en kreeg hij geen klandizie meer. De krant nam het vervolgens op voor het berooide echtpaar: 'Doch ook dit schijnt den bevooroor- deelden hoop niet te kunnen overtuigen, de man is en blijft zonder werk. En zijne gezond heid lijdt onder dien onver- De Wagenaarstraat, ooit een florerende Vlissingse winkelstraat circa 1902. Foto: Collectie Gemeentearchief Vlissingen dienden ramp. Wij bidden daarom het verlichte gedeelte van Vlissings ingezetenen, om den van werk beroofden man, weder eenigmate aan den gang te helpen en hem daar door het verlies te vergoeden, 't welk de domheid en bijge- loovigheid van anderen, hem heeft veroorzaakt.' Of deze steunbetuiging van de krant effect had op het bla zoen van het getergde echt paar weten we niet. Wel kwam ik er achter dat de schoenlapper Johannes Heul man drie jaar later op 24 mei 1825 op 61-jarige leeftijd over leed. MIDDELBU«; - Het aantal jongvolwassenen dat binge drinkt is afgenomen tussen 2012 en 2016: van 56% naar 51%. Dat blijkt uit de Zeeuwse Jeugdmonitor die afgelopen jaar voor de vierde maal is ge houden onder 21-23-jarigen. Ondanks deze afname blijft de helft van de jongvolwassenen (51%) aan binge drinken doen. 14% van de 21-23-jarigen geeft aan helemaal geen alcohol te drinken. Zeeuwse jongvol wassen die wel alcohol drin ken doen meestal ook aan binge drinken; oftewel zij drinken minimaal vijf glazen - Woensdag 19 april 19.30 uur is Cafe de Con current de locatie van een voorronde van het Open Ne derlands Kampioenschap Po ker. Verspreid over heel Ne derland worden er 125 alcohol of meer tijdens één gelegenheid. Regio Zwaar binge drinken komt op Schouwen-Duiveland minder vaak voor dan in de rest van Zeeland. In de gemeente Vee- re komt dit dan weer vaker voor dan in de andere Zeeuw se gemeenten. Een duidelijke verklaring voor het verschil tussen de gemeente Veere en de rest van Zeeland is volgens Mischa Laeven van het College Zorg en Welzijn (CZW) moei lijk te geven. "Het is bij ons bekend dat er in sommige ge- voorrondes gespeeld met als doel het halen van de lande lijke finale. De speellocatie wordt omgetoverd tot een ware pokerroom en de deel nemers gaan spelen om de beste pokerspeler van de ge meente te worden. De win naar van de voorronde mag dan een jaar lang de titel 'Amateur Poker Kampioen van de gemeente Vlissingen' dragen. Inschrijven kan via www.onkpoker.nl. meenten meer alcohol wordt gedronken. Wij hebben het idee dat jongeren in die ge meenten meer thuis mogen indrinken of dat zij in zoge naamde hokken of keten in drinken. Hard bewijs hebben we daar echter niet voor." Ver der zijn jongvolwassen man nen zwaardere drinkers dan jongvolwassen vrouwen. Ook leidt uitgaan en het besteden van meer tijd bij vrienden thuis tot meer alcoholgebruik. Zo doet 87% van de 21-23-jari- gen die meer dan vijf uur per week uitgaan aan binge drin ken. Boek Honderd afleveringen van Blauwgeruite Ziel zijn gebundeld in 'Blauwgeruite Ziel' (Vlissingse Verhalen)' door Uitgeverij Den Boer-De Ruiter. Het ligt in de Zeeuwse boekhan dels en kost 15 euro. In het boek afleveringen met nieuwe feitjes en reacties, rijk geïllus treerd met foto's uit de collectie Gemeentearchief Vlissingen. - Bijna veer tig dansgroepen hebben zich aangemeld voor de dans demodag op 8 april in Sporthal De Kruitmolen in Middelburg. Ruim 500 dansers gaan deze avond strijden om een uitnodi ging voor de theateravond later in het seizoen. Er zul len diverse stijlen, zoals streetdance, jazzdance, hiphop en showdans te zien zijn. Hetie programma start om 15.00 uur, het 2e om 19.30 uur. De entree is 3,50. Kinderen f/nt 11 jaar betalen 2,50. ■SP VLISSINGEN - Knipje is een lieve maar zeer verlegen poes je van 3 jaar oud. Als knipje eenmaal gewend is aan haar eigen personeel is ze de groot ste kroel en gaat ze zelfs een klein beetje kwijlen van ple zier. Maar Knipje is erg verle gen en kan stresspiassen bui ten de bak. Daarom zoekt het dierenasiel voor haar een rus tig huishouden. Bent u die persoon? Kom dan kennisma ken met deze schat. Meer in formatie op www.dierenasiel- walcheren.nl. VLISSINGEN - Daar waar an dere evenementen soms ver dwijnen, wordt Vlissingen Vintage groter en duurt het langer. Noteer het alvast: op 23,24 en 25 juni wordt de bin nenstad weer omgetoverd naar vervlogen tijden van de fifties! VLIS N - "De tolerantie en haar grenzen", dat is het thema van de Van Rand wijklezing 2017 die prof. dr. Heieen Dupuis zal uitspreken op 5 mei 11.00 uur, in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Du puis is oud Eerste Kamerlid, ethicus en hoogleraar. Sinds 2005 is de toespraak - ge noemd naar de schrijverjour nalist en verzetsheld H.M. van Randwijk (1909-1966) - on derdeel van het Bevrijdings festival Zeeland. In de lezing staan de begrippen vrijheid en verdraagzaamheid centraal. Eerdere sprekers waren onder andere Jan Marijnissen, Alex ander Pechtold, Henk Vonhoff, Job Cohen, prinses Mabel, Max van der Stoel, Kader Abdolah, Inez Weski, Paul Schefferen Ernst Hirsch Ballin. Dichter/schrijver/journalist/ uitgever/verzetsman Van Randwijk was vooral een per soonlijkheid die optrad als het geweten van een geheel volk. Bestrijden van de crisis in de jaren dertig tot aan de stu wende kracht achter het ille gale blad Vrij Nederland tij dens de oorlog. Ook na de oorlog bleef hij zeer actief. Van Randwijk vertegenwoordigde voor velen een bevrijdende stem, die richting gaf en per spectief opende, www.bevrij- dingsfestivalzeeland.nl.

de Faam | 2017 | | pagina 5