Veere in de buurt Dijkhuis is verdwenen stukje Trekpaarden gaan zaterdag aan de slag Wandelgroep mantelzorgers Vertel over vuurtorens Jouw grond mijn grond Kleding, eten en drinken Boeken- en Brocantemarkt Natuur: Love is in the air Geen onkruid tegen bestand 24 WOENSDAG 5 APRIL 2017 Tentoonstelling over het Dijkhuis Vanaf 9 april is in Museum Veere de bijzondere tentoonstel ling 'Het Dijkhuis: Een verdwenen stukje Veere' te zien. Het Dijkhuis stond buiten de stad in de Oostwatering bij een uit loper van een oude dijk. Gastcurator Ard Hesselink weet veel van het huis, zijn moeder bracht er haar jeugd door. Geïnspi reerd door haar verhalen ging hij op zoek naar de verdere his torie. VEERE - Met de hulp van ve len verzamelde Hesselink de afgelopen jaren foto's, land kaarten, schilderijen en tal van bijzondere objecten. Zijn vondsten worden tentoonge steld en uitgebreid toegelicht in vier zalen van Museum Veere. Voor wie buiten wil kij ken op de plek waar het Dijk huis stond en zicht wil krijgen op het vooroorlogse leven in de Oostwatering, organiseert het museum een aantal speci ale vaartochten. De tentoon stelling is tot en met 27 augus tus in de locaties Stadhuis en Schotse Huizen te zien. Door de eeuwen heen werden bewoners van het Dijkhuis omringd door een leeg pol derlandschap. Ze hadden al tijd een prachtig uitzicht op het steeds wisselende schouwspel van water en lucht. Het huis heeft een be wogen geschiedenis. Het speelde een rol in de Zeeuwse strijd tegen het water, kunste naar Frits Lensvelt woonde en werkte er begin 20e eeuw en tijdens de Tweede Wereldoor log werd het huis gevorderd door.de Duitsers. HET HUIS SPEELDE EEN ROL IN DE ZEEUWSE STRIJD TEGEN HET WATER De tentoonstelling is opgezet rond vier thema's. Het thema 'Oude Tijden en de Polder Walcheren' bestrijkt de perio de 1550 tot 1912. 'Kunst tussen twee Wereldoorlogen' brengt de tijd in beeld dat kunstenaar PgpKS - Frits Lensvelt het Dijkhuis be woonde. Het thema 'Oorlog: vernietiging en herstel' vertelt over de periode dat de Wehr- macht het huis bezette. Het laatste deel gaat in op de we deropbouw van de regio. Ard Hesselink vat de tentoonstelling samen: "Het is eigenlijk geschiedenis op de vierkante Ua meter. We hebben het hier over veiligheid en rechtspraak, over verdediging tegen water en vijand, over planologie en waterhuishouding, over nabuurschap in een kleine, agrarische polder en over consequenties van militair-strategische beslissingen op wereldschaal." SEROOSKERKE - Op donder dagmiddag 13 april start Man teling een wandelgroep speci aal voor mantelzorgers. Gezelligheid, spelenderwijs conditie opbouwen en mooie (wandel) plekjes op Walche ren ontdekken staan hierbij centraal. De groep staat onder professionele begeleiding van Willy de Nooijer, buurtsport- coach bij de gemeente Veere. Al lopend bouw je conditie op en maak je nieuwe contacten. Met de stappenteller die je mag lenen kun je ook thuis kijken hoeveel je beweegt. Kun je degene die je verzorgt - niet alleen achterlaten? Bel dan zo spoedig mogelijk naar Manteling. Er wordt dan ge zocht naar een vrijwilliger. Meer info en aanmelden via Manteling: 0118 553530 of info@mantelingwalcheren o.v.v. volledige adresgegevens en voor wie je zorgt. WESTKAPELLE - Donderdag 6 april is in het Polderhuis een vertelmiddag over de vuurto rens. Coördinator Adrie Pro voost van de vuurtorens bin nen het Polderhuis neemt gasten mee door de geschie denis van beide vuurtorens. De aanvang is om 13.30 uur in het museumcafé. OOMBURG - De gemeente Veere onderzoekt sinds 3 april het gebruik van haar grondge bied. Deze inventarisatie wordt uitgevoerd door Eiffel uit Arnhem. Er is geconsta teerd dat in de loop der tijden gemeentegrond door eigena ren van aangrenzende perce len in gebruik is genomen. Dit leidt tot ongelijkheid. De ene bewoner betaalt voor de aan koop of huur van gemeente grond en de andere bewoner trekt de grond gewoon bij zijn perceel. Daarnaast moet het onderzoek duidelijkheid scheppen over de perceelop- perviakte bij de verkoop van woningen en problemen bij herinrichtingsprojecten in de openbare ruimte voorkomen. Eiffel beoordeelt de situatie aan de hand van luchtfoto's en kaarten van het Kadaster. Na de inventarisatie zal cle ge meente vervolgstappen ne- KOUDEKERKE - Op vrijdag 7 en zaterdag 8 april wordt 't Klinket in Koudekerke weer omgetoverd tot een grote kle ding- en speelgoe beurs. Er staat een springkussen, er kan worden geproefd van allerlei hapjes en drankjes en de kids kunnen worden geschminkt. Ook is het mogelijk om pony te rijden en zorgt de scouting voor allerlei activiteiten. Vrij dag 7 april van 15.15 uur tot 20.00 uur en zaterdag 8 april van 10.00 uur tot 13.00 uur. Lo- katie: cbs 't Klinket Tramstraat 36 in Koudekerke. KOUDEKERKE - Op zaterdag 8 en zondag 9 april wordt een overdekte boeken- en brocan temarkt gehouden in Het Blauwe Hof, Breeweg 11 in Koudekerke. Er worden door particulieren boeken, curiosa en brocante te koop aangebo den in vele soorten, maten en prijzen. Tevens zijn er in een aparte loods veel uitverkoop- boeken te koop. Dit blijkt elk jaar weer een grote publiek strekker. De openingstijden zijn van 10.00 tot 16.00 uur en de toegang is gratis. ÜOSTKAPELLE - Bij Terra Ma- ris opent volgende week een nieuwe tentoonstelling. Zodra het voorjaar wordt, neemt de onrust toe in het dierenrijk. Er hangt liefde in de lucht. Veel dieren gaan dan op zoek naar een geschikte partner om voor nakomelingen te zorgen. Bij "Love is in the air" ontdekken bezoekers op welke manier de dieren elkaar verleiden. Op 7 april wordt de tentoonstelling officieel geopend. Groep 5 en 6 van De Golfslag in Domburg doen dan mee met de master class 'Sjansen en Fixen', die speciaal voor deze opening is ontwikkeld. Aan de hand van voorbeelden uit de dierenwe reld leren de kinderen hoe ze het beste die leuke jongen of dat leuke meisje uitje klas aan de haak kunnen slaan. Na de masterclass zal juf Marcia 'Love is in the air' officieel in gebruik nemen. SEROOSKERKE - Groei Bloei houdt op dinsdag 11 april een lezing in de Zandput in Serooskerke. Het thema is hoe onkruid hoe te bestrijden, maar ook hoe er van te genie ten. Hanneke Oosterlee (Velt) vertelt over herkenning van onkruid, hoe te benutten en ook hoe er van te genieten. Het gaat over veelvoorkomen de onkruiden, woekerende planten; Brandnetel, Zeven blad en Heermoes. Met be- strijdingtips op een milieu vriendelijke manier. De lezing begint om 19.30 uur, leden Groei 8t Bloei hebben gratis toegang. Niet-leden betalen 5 euro. www.walcheren.groei.nl - De Stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland houdt zaterdag 8 april van 10.00 tot 16.00 uur voor iedereen die geïnteresseerd is in de Zeeuwse landbouw van vroeger een open dag. Met behulp van stoere trekpaarden worden op diverse plekken in Zeeland voorjaarswerkzaamheden, zoals eggen en zaaien, uitgevoerd. Op een perceel aan de Oostbaan (doodlopend wegje) Boudewijnskerke-Zoutelande gaan de trekpaardenhou ders Wim Duvekot en Erik Leendertse met hun paarden en met behulp van een eg de grond klaarleggen voor het zaaien van bieten. Foto: Rianne Lous

de Faam | 2017 | | pagina 24