Lucie Baart, oprichtster van de SDAP BI B K §,1233=3 I li 1 21 WOENSDAG 5 APRIL 2017 Middelburgse Luiken Kornelis Baart (1842-1897) is Middelburger en heeft een tex tielwinkel. Hij trouwt met Wilhelmina Beunke. Samen krij gen ze vier dochters. Hun tweede dochter heet Lucretia Jaco- ba en wordt op 2 april 1850 geboren. Vier jaar tater krijgt ze er een zus, Elize, bij. MIDDELBURG - Vader Korne lis is afkomstig van het Zeeuwse platteland. Hij ver koopt als marskramer manu facturen en werkt zich op tot middenstander met een win kel in textiel. Naast zijn werk neemt hij actief deel aan het culturele leven in Middelburg. Samen met zijn vrouw geeft hij zijn dochters een goede opvoeding. Lucretia en Elize moeten later voor zichzelf kunnen zorgen, in contact ko men met het culturele leven en nooit tegen hun zin in trouwen. Jeroen Brouwers schrijft over de dubbele zelf moord van Elize Baart en haar echtgenoot Bastiaan Korte- weg in zijn boekje "Twee ver woeste levens" (1993). De oudste van de twee, Lucy, begint in Middelburg een fo- toatelier. Daarnaast vertaalt ze boeken en schrijft ze verhalen. Als ze 23 jaar is, ontmoet ze Mina Krüseman, een Neder landse feministe, voordrachts kunstenares, schrijfster, actrice en zangeres. Krüseman's voor naam wordt later aan de vrou wenbeweging Dolle Mina's gekoppeld. In Vlissingen is zelfs een straat naar haar ge noemd: Mina Krüsemanlaan. Aanleiding voor Mina's bezoek aan Middelburg is de promo tie van haar eerste roman, Een huwelijk in Indië; het boek is een aanklacht tegen het hu welijk. In het toneelstuk Vor stenschool van Multatuli speelt Mina zelfs samen met de zus van Lucy, Elize Baart. Lucie gaat haar eigen weg. Ze HAAR LITERAIRE WERK IS IN DE VERGETELHEID GERAAKT verkoopt haar fotoatelier in 1880 aan de fotograaf Gerben Hiemstra. Tussen 1886 en 1892 publiceert ze onder haar ps eudoniem Mevrouw Van Heu- velink verhalen in verschillen de tijdschriften. Ook brengt ze de bundel Novellen uit. In 1877 schrijft ze haar autobiografie in brieven (Mijn Leven). Vanaf wil**, Lucie Baart groeide op in Middelburg en verhuisde tater naar Bergen. Foto: Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis (IISG) 1893 schrijft ze vertalingen uit het Frans, Duits, Engels en (waarschijnlijk via het Duits) uit het Pools. Na de dood van haar moeder (1896) verhuist Lucy naar het Noord-Holland se Schoorldam. Daar woont ook één van haar zussen. Tien jaar later verhuist ze opnieuw, nu naar het naburige Bergen, waar haar jongste zus een pension heeft. Vanuit haar boerenhuisje richt ze de Soci ale Democratische Arbeiders Partij (SDAP)-afdeling Bergen op. Haar leven eindigt tra gisch. In 1922 krijgt ze een at taque en raakt verlamd. Haar literaire werk zal in de verge telheid wegzakken maar de krant Het Volk schrijft: 'Wat in deze streek; vele jaren lang een der achterlijkste van ons land, aan arbeidersbeweging is tot stand gekomen, is in de eerste plaats haar werk.' Lucie overlijdt op 4 maart 1932 in Bergen. Thuis tussen binnen en buiten. Op vrijdag 7 en zaterdag 8 april nemen wij je graag mee voor een rondje door de zaak. Laat je inspireren door onze mime cpllectie kunststof kozijnen. Dan sluiten we af met een rondje van de zaak: een gratis vensterbank, raamdecoratie of binnenafwerking bij ieder kozijn! 'Bezoek het ALKU Ontdekkingscentrum voor alle voordelen en voorwaarden. ALKU Ontdekkingecentrum Middelburg: Klarinetweg 5 www.alku.nl Openingstijden: vr. 7 april 09:30 -18:00 uur I za. 8 april 09:30 -16:00 uur Duurzame geveltoepassingen Gratis raamdecoratie, vensterbank of binnenafwerking bij ieder kozijn tijdens de open dagen.*

de Faam | 2017 | | pagina 21