Oosterscheldegevoel van Jan-Willem Prachtige compositie van Spanje en Nederland msmm Vrolijk zingend nieuwe taal leren Bijeenkomst stomadragers Schrijfcafé voor de dames Paasfair met lekkere hapjes Wandeltocht Ruytermars Vrijwilligers Home-Start Ouderavond met auteur 12 WOENSDAG 5 APRIL 2017 De vader van Leuntje en Merien Kunstenaar Jan Willem Hament is de tekenaar en bedenker van 'Leuntje en Merien', personages die je bijna overal in Zee land tegenkomt. Ze staan op posters, muurschilderingen, T-shirts, klompen en, niet te vergeten, in De Faam. GOESE SAS - De in Baarland woonachtige Jan Willem Ha ment is geboren in Goes, vlak bij het Goese Sas. "Dat is het eerste plekje vanuit Goes waar je in contact staat met de Oos- terschelde," vertelt hij. Het is dan ook niet verwonderlijk dat hij juist deze plek wil heeft uitgekozen voor een ontmoe ting. Al op de weg erheen komen de herinneringen boven. "Ken je Het Loze Vissertje, ben je er wel eens geweest? Hier kom ik al van jongs af aan," zegt hij verheugd. Eenmaal bovenop de dijk is het uitzicht op de Oosterschelde fenomenaal. Kleine zilverkleurige golfjes spelen onvermoeibaar in het zonlicht, gezamenlijk een 'Es- cher-achtige' compositie vor mend. Tegelijkertijd maakt dit het bijna onmogelijk eventue le bruinvissen te ontdekken. "Wat mooi is het hier, wat mooi he? "Als kind lag ik hier vaak aan het strandje of ging ik met vrienden patroonhul zen zoeken die afkomstig wa ren van een scheepswrak uit de Tweede Wereldoorlog. La ter zette ik hier ook de auto wel neer om over de Ooster schelde te kijken en tot rust te komen. Of ik ging zeilen," ver klaart Hament peinzend zijn Oosterscheldegevoel." Tegen woordig ben ik regelmatig op het Sluisplateau in Wemel- dingen te vinden en kom ik graag in de restaurants rond om de Oosterschelde voor de schaal- en schelpdieren." Langzaam slentert hij richting 'HIER KOM IK AL VAN JONGS AF AANLEGT HIJ VERHEUGD het zoute water; een lange rij voetstappen in het zand ach terlatend. Zijn jasje, bedoeld om de frisse lentebries te trot seren, wappert in de wind. Het liefste wat Jan Willem doet is tekenen. Hij maakt minstens een tekening per dag en als hij eenmaal begint is hij niet meer te stoppen. Zij personages worden getekend in allerlei situaties en hebben regelmatig het Zeeuwse water als onderwerp. De geestelijk vader van Leuntje en Merien tekent nog veel meer. Op tal van plaatsen zijn muurschil deringen en billboards te be wonderen. Ook 'Zeeuwse Meisjes' en 'Jan en Jannie' ko men van zijn hand. "Weet je dat ik ook illustraties heb ge maakt voor het boek Ooster schelde, portret van een Nati onaal Park van Theo van Spinnewijn? En van de week heb ik nog een schilderij ge maakt dat ik wel bij deze gele genheid vond passen: Luctor et emergo Het staat in de auto, zal ik het laten zien?" In een mum van tijd is hij te rug met een pracht van een doek: een Zeeuwse boerin die zich aan het water ontwor stelt. Naast het tekenen heeft Hament ook de Oosterschelde omarmd. Naast het tekenen heeft Zuid-Bevelander Jan-Willem Hament, de geestelijke vader van Leuntje en Merien, ook de Oosterschelde omarmd. FOTO: CARRIE FREDERIKS MIDDELBURG - De Stomaver eniging houdt dinsdag 11 april een contactmiddag voor men sen met een stoma en hun naasten. De SVRZ stelt daar voor zaal de Uitkijk in t' Gast huis aan het Noordpoortplein 2 in Middelburg ter beschik king. Zaal de Uitkijk is op de 2e verdieping. Bezoekers krijgen veel informatie over leven met een stoma. Aanvang 14.00 uur, einde 16.00 uur. U krijgt bm het parkeerterrein te verlaten een uitrijkaart, waardoor het parkeren gratis is. MIDDELBURG - Op dinsdag 11 april is er weer schrijfcafé voor vrouwen van 10.15 tot 12.15 uur in café Zenc, Markt, Middel burg. Het thema is woord en beeld. MIDDELBURG - In het Getij aan de Middelburgse Ooster- scheldestraat 18 is zaterdag 8 april een Paasfair. Zoals ieder jaar is de organisatie in de ver trouwde handen van Bymeis. Bymeis zorgt ook deze keer weer voor een uitgebreid scala aan toepasselijke producten. zoals onder andere diverse soorten sieraden, handge maakte kaarten, brocante in terieurartikelen, beelden en schilderijen en voor de inwen dige mens zijn er Surinaamse hapjes. Het café van Het Getij is open voor een hapje en een drankje. De Paasfair duurt van 10. 00 tot 15.00 uur en is gratis toegankelijk. Voor meer infor matie 06-51097147 www.by- meis.nl. VLISSINGEN - Zaterdag 8 april is De Ruytermars over 5,10,15, 25 of 40 kilometer. De start is voor alle afstanden in het clubhuis "Ons Plekje", Falck- straat 4 in Vlissingen. Voor wandelaars die 25 of 40 kilo meter willen lopen is de start- tijd tussen 8.00 en 9.00 uur. Voor de overige afstanden is de starttijd tussen 9.00 en 12.00 uur. Het startbureau is geopend van 7.00 tot 17.00 uur. www.wikvlissingen.nl VLISSINGEN - Humanitas Home-Start Walcheren is op zoek naar nieuwe vrijwilligers die 1 dagdeel per week een gezin mét jonge kinderen wil len ondersteunen. Home- Start Walcheren is een project van Humanitas en draait al jaren in Middelburg, Vlissin gen en Veere. Jaarlijks worden zo'n 45 gezinnen met jonge kinderen begeleid die een steuntje in de rug nodig heb ben. Humanitas is er voor mensen die met hulp van een vrijwilliger iets willen veran deren aan hun situatie. Meer informatie 0118-639311, home- sta rt.walcheren@humanitas. nl, www.home-start.nl of www.humanitszeeland.nl. VLISSINGEN - De ouderraad van Nehalennia houdt voor alle ouders van de Mondia Scholengroep en overige ge- interesseerden een speciale ouderavond op 12 april uur met Marcel van Herpen. The ma van de avond: "Een kind is meer dan zijn bovenste vier centimeter, bekijk hem dus helemaal!". Marcel van Herpen is een bekende in onder wijsland en auteur van onder meer 'Ik, de leraar" en "Wij, de leraar". Hij vertelt die avond een verhaal over moed, geba seerd op liefde voor de op dracht van de opvoeder, uit liefde voor de kinderen. De ouderavond is in dé aula van gebouw Sardijn van hetSchel- demond College in Vlissingen. Deur open vanaf 19.30 uur, de presentatie start om 20.00 uur. De toegang is gratis. Jazz formatie SWART, is de groep rondom componiste/saxofoniste Celia Swart uit Vlissingen. Tijdens haar opleiding aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag leerde zij haar vier Spaanse bandleden kennen. In juni brengen ze hun debuutalbum uit op indie label Mink Records, met als speciale gast op twee nummers de Zeeuwse Rik Mol. Om de nieuwe plaat te ondersteunen is een campagne gestart op www.voordekunst.nl. MIDDELBURG - Op zaterdag 15 april vindt op het Plein in ZB| Planbureau en Bibliotheek van Zeeland de eerste editie plaats van Zing Mee Met Me Middelburg. Samen zingen is niet alleen leuk om te doen, het schept een band én je kunt een taal beter leren door te zingen. Al zingend worden woorden en zinnen geleerd aan bezoekers die de Neder landse taal nog niet helemaal beheersen (vluchtelingen. buitenlandse studenten, ex- pats). Zing Mee Met Me Mid delburg is gratis toegankelijk. Vanaf 14.15 is het inloop, het zingen is van 14.30 tot 15.30 uur. ZB zorgt voor een boekje met liedteksten.

de Faam | 2017 | | pagina 12