Omstreden kranslegging bij Michiel Kleurrijke middag ife- Een baas die stevig in zijn schoenen staat Lezing in de Raadzaal Festiviteiten Koningsdag 5 WOENSDAG 29 MAART 2017 Blauwgeruite ziel VLISSINGEN - De NSB stond voor Nationaal Socialistische Beweging en werd opgericht in 1931. Het waren de crisisja ren met veel werkloosheid en armoede en de fascistische partij propagandeerde een betere toekomst met een ster ke leider. Bij de Provinciale Statenverkiezingen in 1935 be haalde de partij 8% van de stemmen, maar bij de Tweede Kamerverkiezingen twee jaar later, was hun aanhang gehal veerd. Omdat het ledental te rugliep, organiseerde de par tijtop onder leiding van Anton Mussert een propaganda-of- fensief om weer stemmen te winnen voor hun omstreden MACHTSVERTOON WERD EEN KRANS GELEGD gedachtengoed. In maart 1937 kwam de partij met bussen en veel vlagvertoon voor een propagandatocht naar Zeel and. Daar werd in aanloop naar de verkiezingen op 29 maart (Tweede Paasdag) met veel machtsvertoon met NSB vlaggen door Mussert zelf een krans gelegd bij het stand beeld van Michiel de Ruyter naar aanleiding van diens 330ste geboortedag. De Ruyter stond voor de NSB symbool voor 'De Gouden Eeuw' en de Hollandse macht over de we reldzeeën. Het is opmerkelijk tussen bevolkingsgroepen) is opulisme bij politieke partijen als bijvoorbeeld bij de NSB. dat van deze bijeenkomst in de archieven geen foto is terug te vinden. En dat terwijl die gebeurtenis een hoop volk op de been bracht! Het enige waarop deze demonstratie nog is te zien is een kort pro- pagandafilmpje, destijds door de NSB zelfgemaakt. In ieder geval was de kritiek op dit omstreden machtsvertoon niet van de lucht. In een raadsvergadering stelde raadslid L.P. van Oorschot de vraag waarom de burgemees ter niet, net zoals in Middel burg, de optocht verboden had: 'Voor een ieder was het duidelijk dat het de bedoeling was politieke propaganda te maken. Natuurlijk mag ieder een een krans bijleggen bij De Ruyter, maar de hulde voor de Ruyter was voor de NSB een bijkomstigheid.' (Vliss. Crt 7/5/1937) Verder had het hem gestoord dat de politiecom missaris persoonlijk Mussert tijdens de tocht naar het standbeeld had begeleid. De toenmalige politiecommissa ris Gasinjet zou later uit zijn functie worden gezet i.v.m zijn Duitse sympathieën! En er hadden NSB-aanhangers om standers geïntimideerd en leuzen gescandeerd als 'Rood is rot!' Na de verkiezingen op 26 mei 1937 bleek de NSB flink gezakt in de uitslag ten op zichte van de vorige verkiezin gen van 1935. Weliswaar kwam de partij als nieuweling met 4 zetels in de Kamer, maar Honderd afleveringen van Blauwgeruite Ziel zijn gebundeld in 'Blauwgeruite Ziel' (Vlissingse Verhalen)' door Uitgeverij Den Boer-De Ruiter. Het ligt in de Zeeuwse boekhan dels en kost 15 euro. In het boek afleveringen met nieuwe feitjes en reacties, rijk geïllus treerd met foto's uit de collectie Gemeentearchief Vlissingen. 29 maart 1937- NSB-leider Anton Mussert legt krans bij standbeeld Michiel de Ruyter. Foto: beeld uit NSB propagandafilmpje (met donk aan NIOD/www.oorloginblik.nl) het aantal stemmen was in twee jaar gedaald en de ver wachte 7 a 8 zetels werden niet gehaald. In Vlissingen stemden voor de Statenver kiezingen in 1935 nog 625 in woners voor de NSB. In 1937 maakten nog maar 285 Vlis- singers het NSB-hokje rood op het stembiljet. Pas drie jaar later, na het uitbreken van WOII collaboreerde de NSB met de Duitsers en steég het ledental landelijk tot zo'n 100.000. Negen jaar na zijn omstreden bezoek aan Vlis singen, werd Anton Mussert in mei 1946 wegens landver raad gefusilleerd. Vervolg van de voorpagina Aan een lange tafel zitten tien leerlingen te tekenen. In het midden van de tafel materia len: kleurpotloden, viltstiften, gum. Op de achtergrond hoor ik muziek en achter een apart tafeltje, compleet met tafel kleed, zit tekenares Liesbeth Vastrick. Het is vandaag de tweede les, nadat de teken- dub een half jaar lang ver geefs een nieuwe locatie zocht. Elke woensdagmiddag tussen 14.00 uur en 16.30 uur werken de kinderen aan een thema. Vandaag tekenen ze een zeemeermin of een octo- - Nadat vorig jaar de Noord-Bevelandse gemeenteraad de plannen voor de aanleg van een recre atie eiland in het Veerse Meer afkeurden, heeft nu de gemeenteraad van Vlissingen pus. Liesbeth leidt het thema in met een verhaal waarna de kinderen enthousiast aan het werk gaan. Tessa (22) is de oudste. "Even lekker buitens huis tekenen. Ik wil later pro fessioneel gaan werken." Op de website van de tekenclub scant Tessa de gemaakte teke ningen van de club. Aan het andere eind van de tafel zit Sven (11). Hij vindt het elke keer een feest om naar les te gaan. Trots laat hij zijn octopus zien. "Ik ga hem thuis nog af maken en volgende week mag de juf hem zien." Bo (10) kijkt niet op of om. "Juf is heel lief en zegt op een positieve ma nier wat ik beter kan." Sylvia (9) zit al twee jaar op de te kenclub, samen met haar nicht Sijia (10). "Ik wil nog één jaar op de club, later word ik kiedingontwerpster." Als Lies beth zegt dat het tijd is, laten ze één voor één hun tekenin gen zien. Liesbeth geeft uitge breid commentaar en neemt afscheid. Er zijn nog een paar plaatsen bij tekenclub Spet ters beschikbaar. Mail lies- bethvastrick@hotmail.com of bel 0629133434. Woensdag van 14.00 tot 16.30 uur in Sint Jacobsstraat 10, Vlissingen. - Volgende maand is het zover: Ko ningsdag! Er staat natuur lijk weer van alles te ge beuren op donderdag 27 april. Is er in jouw buurt een activiteit of zijn er fees telijke optredens dit week end? We hebben de eerste programma's al ontvangen maar nog lang niet ieder een heeft zijn activiteiten doorgegeven. Mail ons het programma en wij zorgen voor een overzicht in De Faam van woensdag 26 april. Mail naar redactie. faam@persgroep.nl. VLISSINGEN - Lucky is een grote gecastreerde labrador van vier jaar oud. Lucky is dol op aandacht en kan geduren de een paar uurtjes goed al leen zijn. Hij is niet zo dol op katten en kleine kinderen en naar andere honden op straat kan hij heel lelijk doen. Lucky is bovendien een sterke hond. Dierenasiel Walcheren zoekt voor hem een ervaren baas die stevig in zijn schoenen staat. Belangstelling voor Lucky? Kijk dan op www.die- renasielwalcheren.nl. een streep getrokken door de plannen voor grootschalige bebouwing van het Nollebos. Gert de Groot, woordvoerder voor de coalitie Bescherm de kust: "Dit laat zien dat maat schappelijk protest effectief is: de plannen voor 240 huis jes en een hotel in het Vlis singse Nollebos-Westduin- park is definitief van de baan. De gemeenteraad heeft de visie van de projectontwikke laar op 23 maart afgekeurd." MIDDELBURG - IJssalon a Do- mani had vorige week de len te in de bol! Alle basisscholie ren van Walcheren mochten woensdagmiddag om een gratis ijsje. Het is inmiddels traditie in Middelburg om de lente op deze vrolijke frisse manier in te luiden. MIDDELBURG - Op woensdag 5 april geeft dr. Huib Zuider vaart de tweede Blaaubeenle- zing in de Raadzaal van het University College Roosevelt. In deze openbare lezing zal dr. Zuidervaart spreken over het thema 'De interactie tussen wetenschappelijke liefheb bers en academici in het Zeel and van de 16e tot de 19e eeuw'. De start in 2004 van University College Roosevelt (UCR), bracht voor het eerste sinds lange tijd weer acade misch onderwijs naar de Zeeuwse hoofdstad. De afwe zigheid van een reguliere uni versiteit heeft zijn sporen na gelaten op de wijze waarop in Zeeland wetenschap werd beoefend. De lezing gaat hier op in en zal eveneens de vraag stellen in hoeverre het eigen karakter van de Zeeuwse we tenschapsbeoefening een stempel heeft gedrukt op de beginjaren van het in 1769 op gerichte Zeeuwse Genoot schap. Huib Zuidervaart studeerde Natuurkunde, Sterrenkunde en Geschiedenis der Natuur wetenschappen aan de Vrije Universiteit të'Anïsterdam. De zaal is open vanaf 19.15 uur, de lezing begint om 19.30 uur. De toegang is gratis, wel graag van tevoren aanmelden via reception@ucr.nl.

de Faam | 2017 | | pagina 5