Dr 29/03/1 7 Meer water door de Zwingeul Volgt u ons ook via Twitter, Facebook en Instagram? Zeeland ovinc Informatierubriek van de Prov nci5 Zeeland. Gemteresseerd n het laatste n euws? Publicaties en bekendmakingen vindt Kijk dan c: www.zeeland.nl 1 uccwww.zeeland.nl/provinciaalblad Tweede fase aanleg strekdammen Baaihoek en Knuitershoek van start op vakantie deze zomer óf toch je eigen bednjf? De getijdennatuur, met slikken en schorren, in de Westerschelde is uniek en van levensbelang voor vissen en vogels. De Provincie Zeeland ontwikkelt in het Zeeuws-Vlaamse Baaihoek en Knuitershoek 57 hectare van deze topnatuur. Dit gebeurt door de aanleg van strekdammen. Fase 1 werd in oktober 2016 afgerond. Vanaf begin april starten de werkzaamheden weer. de natuur verbeteren. De strekdammen zorgen namelijk voor de vorming van slikken: stukken grond die overstromen bij vloed en droogvallen bij eb. Een strekdam breekt de watersnelheid, zodat zand kan bezinken. Bij elke vloed blijft er een extra sliblaagje achter, hogen de vlaktes op en vinden steeds meer planten en dieren een nieuw thuis. Minimale hinder De overlast wordt tot een minimum be perkt, omdat de meeste werkzaamheden via water worden uitgevoerd. Voor het aan brengen van het wandelpad zullen enkele dagen vrachtwagens rijden. Deze maken gebruik van de voorgeschreven transpor troute en bij de werkzaamheden worden wegverkeersregelaars ingezet. De aannemer werkt niet in het weekend en op (Nederlandse) feestdagen. Het project maakt onderdeel uit van Natuurpakket Westerschelde. Meer weten? Stuur een e-mail naar natuurpakketwesterschelde@zeeland.nl of kijk op www.zeeland.nl/natuurpakket. Tijdens de werkzaamheden zijn ook regelmatig projectmedewerkers aanwezig in de bouwkeet, die uw vragen kunnen beantwoorden. In Baaihoek en Knuitershoek worden drie bestaande strekdammen opgehoogd en twee nieuwe aangelegd. Vanwege de dyna miek iri de Westerschelde, wordt het werk in twee fasen uitgevoerd. In de eerste fase is het fundament gelegd. De komende periode worden bij Knuiters hoek hoogwatervluchtplaatsen aangelegd, het strandje opgehoogd en een wandel pad op de meest noordelijke strekdam aangelegd. Ook komen op deze strekdam zes vishengelsteunen. Bij Baaihoek vinden stortwerkzaamheden plaats om de breed te van de dammen aan te passen en ze in de juiste vorm te brengen (profileren). Volgens planning is het werk vóór 1 juli 2017 afgerond. Wat doet een strekdam? Langs de dijken van de Westerschelde ontstaat meer dan 200 hectare nieuwe slikken en schorren die de kwaliteit van HetZwin is een natuurgebied aan de grens van België en West-Zeeuws-Vlaanderen. Via de Zwingeul stroomt het zeewater hef natuurgebied in en uit. Om de zee en schorren blijven bestaan, is de geul vergroot. Een jaar geleden kwamen de eerste kranen het terrein oprijden. Het af gegraven zand is gebruikt voor de nieuwe De Provincie Zeeland is online bereikbaar via www.zeetand.nl, maar ook via Sociale media op www.facebook.com/provincie- zeeland, ons Twitterprofiel @provzee- land en Instagram www.instagram.com/ provinciezeeland. Heeft u een vraag, opmerking of suggestie: deel het met ons via Facebook en Twitter. Dit jaar start de derde editie van het project ZomerOndernemer Zeeland. Gedurende zes weken kunnen jongeren in de leeftijd van 15 tot 22 jaar van start gaan met een eigen bedrijfje en worden daarbij gecoacht, verzekerd en voorzien van een startkapitaaltje. In de zomers van 2015 en 2016 ondervonden 33 Zeeuwse jongeren hoe het is om een eigen bedrijf te starten. Selena, Bente en Megan uit Oostburg en IJzendijke deden mee aan de ZomerOndernemer in 2016. Hun bedrijfje Jump It! begon als schoolproject in VWO 6. Ze verkopen gecustomized springtouwen en maken jump filmpjes en plaatsen die op YouTube (jumpitspringtouwen.wixsite.com/jumpit). "We hebben een toptijd gehad, heel veel geleerd en goede vrienden erbij gekregen tijdens dit traject." Hun docenten zijn ook enthousiast en geven aan dat de meiden door het project een stuk volwassener en assertiever zijn geworden. Ze durven dingen aan te pakken en hebben een andere blik op de dagelijkse dingen gekregen. Ze denken en handelen hands-on en oplossingsgericht. Aanmelden Nieuwsgierig geworden? Het project start op maan dag 17 juli 2017 en is bedoeld voor alle jongeren die in Zeeland wonen en/of een opleiding volgen. Jongeren die altijd al hebben willen ondernemen, al begonnen zijn met ondernemen of gewoon nieuwsgierig zijn naar het onder nemerschap kunnen meedoen. De enige voorwaarde voor deelname is dat ze een idee hebben voor een onderneming. Jongeren kunnen zich aanmelden via www.zomerondernemer.nl. De Provincie Zeeland subsidieert het project met 5.000 euro om Zeeuwse jongeren te laten ervaren wat het ondernemerschap inhoudt. Door verzanding verdwijnen waardevolle slikken en schorren, en daarmee bijzondere planten en dieren, uit natuurgebied Het Zwin. Om de verzanding tegen te gaan, besloten Nederlandse en Vlaamse partners de Zwingeul te verbreden en verdiepen. De werkzaamheden zijn klaar, maar let: lopen of zwemmen in de geul kan gevaarlijk zijn. overstromingen uit zee. Het werk aan de geul zit erop. Er kan nu meer water met meer kracht het gebied in- en uitstromen. Veiligheid voorop! De Zwingeul is een prachtig stuk van het natuurgebied. Een deel van de geul, tot de palenrij, is op eigen risico te betreden. Besluit u de geul in te gaan? Let dan goed op het getij! Het gebied stroomt snel vol. Ga ook niet zwemmen als de geul vol water staat. Bij afgaand tij wordt u de open zee ingetrokken. De officiële zwemlocatie ligt rechts van de geul. Wilt u weten wanneer het hoog- Qf-laag- water is? Kijk in de getijdentabel op www.getij.rws.nl of op www.watersportalmanak.nl Meer informatie over het project is.t#^wnd.en meer speling te geven, waardoor slikken zeedijk die ons beter zal beschermen tegen op www.zwininverandering.eu. Crowdfunding vooral succesvol bij culturele initiatieven in Zeeland Een jaar geleden startte de Provincie het crowdfunding stimuleringsprogramma. Het programma is erop gericht om meer onder nemers en culturele organisaties bekend te maken met crowdfunding. Cultuur gedeputeer de Ben de Reu: "Crowdfunding kan een publiek uitnodigen om samen met een initiatiefnemer iets nieuws te realiseren. Als Zeeuw kan je zo echt het verschil maken en het cultureel erfgoed zelf vorm geven." Het resultaat van een jaar crowdfunding en het rapport van Douw&Koren leest u op www.zeeland.nl/crowdfunding. Redactie: afdeling Communicatie Provincie Zejeland Opmaak: Provincie Zeeland. Fotografie: Peter Buteijn (Baaïhoek/Knuitershoek), eigen archief Jump It!. Provincie Zeeland. Reageren op deze uitgave van Provinciewerk? Neem dan contact op met de afdeling Communicatie per telefoon 0118- 63 1050. Wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met het informatiecentrum via de e-mail infocentrum@ zeeland.nl of per telefoon op 0118- 63 10 11Óf schrijf naar Postbus 6001,4330 LA Middelburg. Bezoekadres: Provinciehuis, Abdij 6,4331 BK Middelburg. De volgende Provinciewerk verschijnt 19 april 2017. Provinciewerk leest u ook via: http://www.zeeland.nl/publicaties-en-bekendmakingen/provinciewerk. iSBJf Provincie

de Faam | 2017 | | pagina 23