Koch's rijtoer over eiland Walcheren Verkoop uw De Looff Wij kopen uw huis of appartement in geheel Zeeland aan tegen 'n hoge prijs! Boulevard Bankert 872 Vlissingen Vraagprijs 449.000,- k.k. Bezoek het open huis: zaterdag 1 april 11.00- 15.00 uur IllUIIIIIIIJ.i Tel: 0118-62 88 34 DINGEMANSE MAKELAARS 15 WOENSDAG 29 MAART 2017 Middelburgse Luiken Na afloop wan de algemeene Vergadering van de Nederland- sche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, in juli 1864, krijgen de deelnemers een rijtoer over het eiland Wal cheren aangeboden. Eén van de deelnemers is dr. Mulder. Hij raadt aan Koch's verslag van twee jaar eerder te publiceren. riant appartement 116 m* 18e woonlaag panoramisch uitzicht comfortabel wonen onder architectuur ingericht luxe afwerking permanente èn recreatieve bewoning royale woonkamer serre-balkon op zuiden zeer complete open keuken 2 slaapkamers luxe badkamer parkeerplaats en berging -v-saeaai Daarbij heeft u de volgende voordelen: Direct zekerheid! Géén dubbele woonlasten! Géén bijkomende kosten! Beste bod op uw huis! Snelle betaling en vlotte afwikkeling! Oplevering van uw woning bepaalt u zelf! Betrouwbaar, snel, discreet en alles via de notaris! Ook 's avonds en op zaterdag bereikbaar! www.delooffmakelaardij.nl Oostkerkplein 16, 4331 TL Middelburg Seisdam 8-10 4331 NT Middelburg 0118-650575 www.dingemansemakelaars.nl MIDDELBURG - Mulder raadt de redactie van het tijdschrift waarvoor hij schrijft aan niet zijn verslag te plaatsen maar het verslag van dr. Karl Koch. Hij beschrijft Walcheren, het landschap, de dorpen, haar bewoners en speciaal het landgoed Overduin. 'Middel burg ligt wel in het midden van heteiland Walcheren, maar een kanaal voert toch tot op het marktplein.' Eén van de groot ste planten- en bloemenlief hebbers op Walcheren is De Jonge Ellemeet (lid van de Staten-Generaal, de huidige Eerste- en Twee Kamer en la ter burgemeester van Oostka- pelle). Misschien is hij ver fa milievan het Tweede Kamerlid jonkvrouw Corinne de Jonge van Ellemeet van GroenLinks. Zij, en 57 andere leden werden afgelopen donderdag voor het eerst beëdigd, samen met de 93 andere Kamerleden. De Jonge van Ellemeet laat in 1839 het huidige Overduin bouwen met koetshuis en tuinmanswoning. De tuin wordt ontworpen door Jan David Zocher jr. Het park heeft een bijzondere collectie boom- en heestersoorten (website Zeeuwse Ankers). Koch is lovend over het land goed Overduin: 'Tusschen laag en hoog hout, waarin groote afwisseling heerscht, leidt de weg naar het ruime woonhuis. Een open plaats daarvoor is als dierentuin ingerigt, waarin al lerhande dieren, vooral herten en vogels,kippen en eenden vrij en frank zich naast elkander HIJ BESCHRIJFT HET LANDSCHAP EN DE DORPEN EN VOORALOVERDUIN bewegen. Aan de kanten zijn de sierlijke heesters met de plantenkassen en de bloem bedden.' De Jonge van Elle meet is niet alleen een plan tenliefhebber maar ook een plantenkenner. Zijn verzame ling cactussen is de grootste van Europa. Over het land schap schrijft Koch: 'Het uiter- 8ezichtopde dreef van het huis Overduin te Oostkapelle. met personeel en wandelaars(1772) Bron: Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap Zelandia lllustrata, deel II, nr 838b lijk van Walcheren verschilt zeer van dat van Holland. Kanalen en dijken, over welke hier en daar een weg loopt, zijn er op Walcheren niet; zoo zoekt men er te vergeefs ver -uitgestrekte weiden. Niets dan akkerland, waardoor smalle wegen ho pen, langs weke geboomte staat. Naar den kant der zee en nog vóór de duinen zijn ook kleine bosschen, meestal uit ei ken bestaande, die men waar schijnlijk heeft aangelegd, om tegen de hevig winden te be schutten. De boomen zijn niet hoog en buitengewoon spillig gegroeid, zóó dat een schilder heel wat voedsel voor zijne phantasie kan aantreffen. Koch schrijft over dorpen 'met hare beschilderde huizen' en tekent terloops op dat vrouwen en mannen gezameiijk 'denzelf den ligchaamsbouw bezaten, aisof het eiland slechts door ééne familie bewoond werd.' Ik zou zeggen: oordeel zelf.

de Faam | 2017 | | pagina 15