Hoofdrol Nardus in Vlissingse moord? Tikken aan de kust Habor is kampioen in de gehoorzaamheid Verboden vruchten Dineren voor een spotprijs 5 WOENSDAG 15 MAART 2017 Blauwgeruite Ziel VLISSINGEN - De foto toont de toen 27-jarige Bernardus Petrus de Koning en komt uit de nalatenschap van oud-po- litie-inspecteur Berghuijs (in specteur in Vlissingen van ok tober 1936 tot mei 1938). De prent kwam vorig jaar bij toe val boven water. Sinds 2000 maakte ik een reconstructie van die mysterieuze moord zaak en dat leidde in 2003 tot het boek 'De Keersluismoord, een dubbele roofmoord in Vlissingen 1937.' Daarvoor deed ik speurwerk in archie ven en verzamelde fotomate riaal van zowel slachtoffers als (mogelijke) daders. Bernardus Petrus De Koning (1910-1971), DE MOORD BRACHT EEN SCHOK TEWEEG IN VLISSINGEN is op de foto gezet vlak na zijn arrestatie voor de gruwelijke dubbele moord op het echt paar Lauwereins dat aan de Koningsweg Café Keersluis ex ploiteerde. Hij staat omringd door enkele politiefunctiona rissen op het balkon van het toenmalige gerechtsgebouw aan het Hofplein (nu Zeeuws Archief) in Middelburg; onbe wogen en lacht naar de foto graaf met een blik van geen kwaad te weten. Maar Nardus en twee andere aangehouden kompanen zouden ruim een jaar vastzitten in het Middel- »jaar geleden. burgse Huis van Bewaring en zijn veelvuldig aan de tand gevoeld in verband met de zaak. Uiteindelijk kwamen zij pas in september 1938 vrij we gens gebrek aan bewijs, on danks een gedeeltelijke be kentenis van een van de drie mannen. Uit getuigenissen bleek Nardus de leidende spil van het drietal. De uit Maas sluis afkomstige zeeman had al een aanzienlijk strafblad wegens geweldpleging, dief stal en een zedenzaak, toen hij ging varen en rond de tijd van de moord werkzaam was op de in Vlissingen afgemeerde mijnenveger Pieter de Bitter. Na een avondje stappen zou den de zeelieden een aantal cafés hebben bezocht waar onder ook het café Keersluis, waar het bloedige drama zich voltrok, 's Ochtends werden in de gelagkamer de lijken ge vonden van het café-echtpaar Lauwereins, waarvan de vrouw met bijna zestig mes steken was afgeslacht. De moord bracht een schok te weeg in het vooroorlogse Vlis singen en spreekt tot op he den tot de verbeelding, omdat de dader(s) nooit officieel ver oordeeld zijn. Ik sprak jaren geleden een achternicht van Bernardus uit Amsterdam die hem gekend had en zij vertel de dat zijn directe familie niet versteld stond dat Oom Nar dus wegens mogelijke betrok kenheid bij de moord was op gepakt. Het was binnen de Bernardus De Koning na zijn arrestatie op 6 augustus 1937 inzake de Keersluismoord in het gerechtsgebouw te Middelburg. Foto: Collectie Familie Berghuijs familie bekend dat Nardus 'losse handjes' had en er niet voor terugdeinsde om geweld te gebruiken. Zijn bijnaam 'nek' had hij te danken aan zijn lange nek met een litte ken, opgelopen bij een eerde re vechtpartij. Ondanks dat de drie verdachten alle schijn te gen zich hadden is nooit offi cieel vastgesteld dat zij schul dig waren. Er bestond destijds geen DNA-onderzoek en ver klaringen en getuigen spraken elkaar tegen, blijkt uit de ver geelde archiefstukken. Ber nardus De Koning en de ande re verdachten namen wellicht de waarheid mee in hun graf. GOES - Het begint inmiddels traditie te worden in Zeeland, het evenement van Secreta resse by the Sea tijdens Natio nale Secretaressedag. Op don derdag 20 april is het weer zover. Dan komen Zeeuwse secretaresses en manage mentassistenten samen tij dens het jaarlijkse event. Een pakkende tekst voor een uit nodiging, de maandelijkse nieuwsbrief of de inleiding van het jaarverslag. Tijdens de interactieve training Creatief Schrijven komen onder ande re deze zaken aan bod. Wat is een pakkende openingszin. hoe zorg je voor een goede opbouw en wat is een actieve schrijfstijl? De doelstelling: een blanco vel is na deze trai ning geen uitdaging meer. De training wordt verzorgd door Marjolijn Bergmann. Naast deze training gaat Astrid Esser met de secretaresses aan de slag met speciale ontspan- nings- en ademhalingsoefe ningen voor een goede hou ding. Dit alles met als doel om je gedurende een werkdag comfortabel en vol energie te voelen. De deelnemers sluiten de dag af met een hapje en een drankje en ze gaan weer met nieuwe kennis, kennissen en een goedgevulde goodie bag huiswaarts. Secretaresse by the Sea is een samenwerking tussen Viavox uit Middelburg en Janse 81 Janse uit Goes. Viavox levert al vele jaren secretariële onder steuning aan bedrijven terwijl Janse Janse organisaties ad viseert over hun strategie, imago en klantgericht werken. Het volledige programma is terug te vinden op www.se- cretaressebythesea.nl/pro- gramma. Aanmelden via de website of via 0118-630180. Honderd afleveringen van Blauwgeruite Ziel zijn gebundeld in 'Blauwgeruite Ziel' (Vlissingse Verhalen)' door Uitgeverij Den Boer-De Ruiter. Het ligt in de Zeeuwse boekhan dels en kost 15 euro. In het boek afleveringen met nieuwe feitjes en reacties, rijk geïllus treerd met foto's uit de collectie Gemeentearchief Vlissingen. OOST-SOUBURG - In het voorjaar is het fijn om er op uit te trekken en mensen te ontmoeten. Dat kan elke 3e vrijdag van de maand bij RestoRank. Op vrijdag 17 maart is er weer een maal tijd bij RestoRank (in de zaal De Rank achter het kerkgebouw van De Wijn gaard), Kanaalstraat 8. Deze maaltijd is bedoeld voor mensen die krap bij kas zit ten of het gezellig vinden om samen te eten. Per per soon 2,50, aanmelden via restorank@gmail.com of 0118-465132 0118-465978. VLISSINGEN - Habor is een prachtige reu van 9 jaar. Hij heeft altijd zijn best gedaan op de training tot kampioen ge hoorzaamheid, maar helaas mag hij niet blijven nu het hem te veel wordt. Hij is toe aan pensioen met nog wat leuke activiteiten. Voor Habor zoekt het asiel een rustige omgeving zonder kinderen en liefdevolle mensen die conse quent zijn. Hij kan alle com mando's en vindt apporteren erg leuk. Meer info op www. dierenasielwalcheren.nl. - Voetballief hebbers kunnen aanstaand weekend bij DELTA gratis Live Eredivisie voetbal kijken. DELTA zet, net als december vorigjaar, zijn FOX Sports-ka- nalen open voor de digitale tv-klanten. Reden voor het tijdelijk openzetten van deze sportkanaien is het 60-jarige bestaan van de Eredivisie. In het weekend van 17 maart genieten klanten live van alle Eredivisiewedstrijden en daarmee van de Eredivisie seizoensontknoping. Om een uitgebreid pakket aan te bie den heeft DELTA vorig jaar een nieuwe overeenkomst gesloten met FOX Sports. www.DELTA.nl/foxsports. Medisol geeft een AED (Auto matische Externe Defibrilla tor) weg aan een sportclub, vereniging of stichting binnen de gemeente Vlissingen. Wil je voor jouw club kans maken? Ga naar www.medi- sol.nl/aedvlissingen. Inzenden kan tot vrijdag 31 maart 2017. MIDDELBURG - Het Plein op de begane grond van ZB staat tijdens de Boekenweek (25 maart t/m 2 april) in het teken van het thema 'Verboden vruchten'. Er is een presentatie te vinden met verboden en verleidelijke boeken. Vieze liedjes, verboden muziek en films, memoires, boeken over 'verslavingen, onmogelijke liefdes en ongeoorloofde acti viteiten. Schrijfwedstrijd Betje Wolff Het is een eeuwenoud, onop gelost Zeeuws mysterie: wat gebeurde er met de Vlissingse schrijfster Betje Wolff, toen zij in 1755 op 17-jarige leeftijd een korte periode werd geschaakt door de Vlissingse legeroffi cier Mattheus Gargon? De op dracht van de schrijfwedstrijd gaat over deze schaking: be schrijf in een verhaal van tus sen de 500 en 1000 woorden wat zich precies afspeelde tussen Betje en Mattheus Gar gon. De deadline voor het in leveren van het verhaal is zon dagavond 19 maart. Vanaf maandag 27 maart worden de ingezonden verhalen ten toongesteld op het Plein, sa men met 'schatkamermateri- aal' van en over Betje Wolff uit de kluis van ZB. Kijk voor meer informatie over de Boeken week op www.dezb.nl

de Faam | 2017 | | pagina 5