Eduard Fokker, een links-liberaal HET VOORDEEL VAN BLIND ZIJN? /Ik heb geen last van hoogtevrees!' Natuurlijk heeft blindheid vooral nadelen. Help blinden en slechtzienden zo zelfstandig mogelijk te leven. Sms 'ogen' naar 4333 en geef éénmalig 2,50 of doneer via steunBartimeus.nl -Bram. IS Jr. blind 17 WOENSDAG 15 MAART 2017 Middelburgse Luiken Op zoek naar nieuwe kozijnen of deuren? Bij Belisol krijgt u tijdelijk 21% korting op de aanschaf van uw kozijnen en deuren. Bovendien krijgt u 20 jaar garantie op onze kozijnen en deuren in kunststof en aluminium*. Maak nu een afspraak op belisol.nl voor gratis advies bij u thuis. Of kom langs In de Belisol showroom. Actie geldig tot en met 31 maart 2017. Belisol. Kozijnen en deuren zonder zorgen. Belisol Goes Nobefweg 2-24 4462 GK Goes T - 0113/ 211.811 7l.nl www.belisoi.nl MIDDELBURG - Eén jaar na dat Thorbecke er op 3 novem ber 1848 in slaagt onze huidige grondwet in te voeren, ten tij de van Willem II, wordt Edu ard Fokker geboren. Zijn vader is koopman. Fokker is een oude Zeeuwse familie waar van velen bestuursfuncties hebben bekleed. Zo is Jan Pie- ter Fokker (1755-1831) één van de mannen geweest die aan de wieg staat van het Konink rijk der Nederlanden. Eduard is de oom van Anthony Fokker, luchtvaartpionier en vlieg tuigbouwer. Eduard bezoekt het gymnasium in Middel burg aan de Latijnse School straat en studeert daarna rechtswetenschappen aan de universiteit van Leiden. Hij trouwt op 24 mei 1876 in Sluis met Catharina Hennequin en samen krijgen ze twee zoons. Na zijn studie vestigt hij zich als advocaat in Leiden. In 1878 keert hij terug naar Middel burg en wordt griffier van de Staten van Zeeland. Zijn werk bestaat uit het adviseren van de leden van Provinciale Sta ten. Zeeland benoemt hem in 1892 tot lid van de Eerste Ka mer. Daar houdt hij zich vooral bezig met waterstaatszaken. Hij weet in 1893 minister Lely ervan te overtuigen dat er een marinesluis en marinehaven in Vlissingen moet komen. Op 28 februari 1903 eindigt zijn politieke carrière en wordt hij bij Koninklijk Besluit de eerste voorzitter van de Centrale Raad van Beroep tot aan zijn pensioen in 1914. Eduard heeft ook een groot aantal neven functies. Zijn belangstelling voor Zeeland blijkt uit zijn op treden als president-commis saris van de Stoomvaartmaat schappij Zeeland. Diezelfde taak vervult hij bij de NV Vliegtuigenfabriek Fokker. Ook Links de 26-jarige Eduard Fokker in 1875. Bron: Zeeuws Archief Zeeuws Genootschap, Zelandia lllustrata, deel IV, nr 154-41. Rechts Eduard Fokker op latere leeftijd. Bron: Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia lllustrata, deel IV, nr38o is hij penningmeester voor de commissie voor de Noord- pool-expeditie (1877). De doel stellingen van het Comité zijn behalve het plaatsen van de gedenkstenen, het verzame len van wetenschappelijke ge gevens en het vastleggen van beelden van historisch be langrijke plaatsen. De gedenk stenen moeten komen op Amsterdameiland bij Spits bergen, op de Oranje-eilan den en twee op Nova Zembla, één bij Kaap Nassau en één bij de resten van het Behouden Huys in Barentsz. Op één na zijn alle gedenkstenen ge plaatst. Als links liberaal heeft Eduard een warm hart voor achterge stelde vrouwen. Hij sticht zelfs het Comité tot Verbetering van den Maatschappelijken en den Rechtstoestand der Vrouw. Echter het vrouwen kiesrecht wordt door hem niet nagestreefd.

de Faam | 2017 | | pagina 13