Zeemansgraf van bodem verdwenen De Staat is erbij Jynx is een sociale en lieve rustige schat SVRZ biedt kansen Een high tea met de buren 5 WOENSDAG 8 MAART 2017 Blauwgeruite Ziel VLISSINGEN - De kiellegging was 31 mei 1916 op de scheeps werf De Schelde. 'De Java krui ser werd gebouwd naar een aangepast Duits ontwerp. Na dat WOI de bouw had ver traagd, opgeleverd en overge dragen aan de Koninklijke Marine in 1925. Het was toen al hopeloos verouderd.'(de Wete, april 2013). De vertraging was te danken aan gebrek aan ma terialen de invoering van de achturige werkdag en stakin gen. In de Vlissingsche Cou rant lezen we na de tewaterla ting op zaterdag 6 augustus 1921 een aantal technische de- HET WRAK IS WAARSCHIJNLIJK D'ÖOR BERGERS tails van het schip: 'Het schip heeft een lengte van 153 meter, breedte 16 meter. Aan boord bevinden zich 10 kanonnen van 15 cm, snelvuur, lang 50 kaliber en 4 kanonnen van 7,5 snel vuur; tevens anti-luchtvaartge- schut, lang 55 kaliber. Verder een pantserdek over nagenoeg de geheele lengte van den romp, in het middengedeelte horizontaal, dik 2,5 mtr. Het machine-complex bestaat uit acht dubbelewaterpijpketels en drie turbines van een geza menlijk vermogen van onge veer 65.000 as-paardekrach- ten, welke aan het schip een snelheid van 30 mijl moeten geven.' Het schip werd ge doopt door mevrouw Zee- man-Bolomey, echtgenote van de kapitein ter zee J.H. Zeeman. Het schip kreeg te maken met vele ongemakken, zoals een brand tijdens een proeftocht in 1924 en een aan varing met de Piet Hein in 1938 in de Straat Soenda, waarna het ter reparatie naar Soera- baja werd gebracht. Na het uitbreken van WOII werd het schip ingezet voor konvooidiensten in Neder- lands-lndië. Op 13 februari 1942 werd de Java, onder com mando van kapitein-ter-zee Van Straelen, ingedeeld bij de ABDACOM (American-Bri- tish-Dutch-Australian Com mand). De Japanse vloot had lange-afstandtorpedo's en was superieur ten opzichte van de verouderde geallieerde boten. Door de Japanners werden verschillende schepen tot zinken gebracht. Daaron der drie van de vier Neder landse, het vlaggenschip De Ruyter met aan boord bevel hebber schout-bij-nacht Karei Doorman, de torpedobootja- ger De Kortenaer en de lichte kruiser Java. Alleen de torpe dojager De Witte de With bleef buiten schot. Bij de slag in de Java Zee kwamen 900 Nederlanders om. Alleen al op de Hr. Ms. Java kwamen 491 BOEK Honderd afleveringen van Blauwgeruite Ziel zijn gebundeld in 'Blauwgeruite Ziel' (Vlissingse Verhalen)' door Uitgeverij Den Boer-De Ruiter. Het ligt in de Zeeuwse boekhan dels en kost 15 euro. In het boek afleveringen met nieuwe feitjes en reacties, rijk geïllus treerd met foto's uit de collectie Gemeentearchief Vlissingen. Kruiser Hr.Ms. Java, liggende in de Dokhaven. Kiellegging 1916, te water gelaten op 6 augustus 1921. Getorpedeerd in de Java Zee op 27 februari 1942. Foto: Collectie Gemeentearchief Vlissingen van de 512 bemanningsleden om. Onder hen de 34-jarige Hendrik Stofberg die zich na zijn huwelijke met de Vlis singse Maria Magdalena Maas in Vlissingen vestigde. Hij vertrok met zijn vrouw in 1939 naar Soerabaja waar hij sergeant-machinist werd op de Java. In 2002 konden ama teurduikers nabij het eiland Bawean het wrak van de Java traceren. Eind vorig jaar werd bekend dat de restanten wa ren verdwenen. Uit onderzoek bleek het waarschijnlijk dat het wrak door Aziatische ber gers is geruimd om het schroot als oud-ijzer te verkopen. VLISSINGEN - De populaire Nederlandse rockband De Staat is dit jaar de Ambassa deur van de Vrijheid van Be vrijdingsfestival Zeeland. Het festival wordt spetterend geo pend door dé Zuid-Afrikaanse klanken van Soweto Soul. Ook Lucas Hamming, TenTemPiés en Sabrina Starke zullen op treden op het hoofdpodium op het Bellamypark op 5 mei. De betekenis van vrijheid is voor iedereen anders, maar voor de Ambassadeurs staat één ding vast: vrijheid is niet vanzelfsprekend. Voor De Staat zijn 4 en 5 mei twee be langrijke dagen. Tim van Delft, drummer van De Staat: "Vrij heid moet je zien als tegen hanger van angst. 5 mei staat dan ook symbool voor de dag dat de oorlog uit ons land ging. En dat moeten we besef fen: dat we nu in een land le ven waar je niet hoeft te vre zen voor je bestaan." Mini-documentaires Het Nationaal Comité 4 en 5 mei heeft met de Ambassa deurs mini-documentaires gemaakt. De Staat bezocht Vinkovci, een stad in het oos ten van Kroatië, waar de gita rist van de band Vedran Mir- cetic is geboren. Op zijn 12e kwam hij met zijn familie naar Nederland om de oorlog te ontvluchten. Torre Florim, zanger van De Staat: "Vrijheid zit in het DNA van De Staat. Zeker omdat Ve dran gevlucht is voor de oor log in zijn land." Vedran: "De ontvangst in Nederland was zo warm. We voelden ons echt welkom. Als ik dan zie hoe er nu met vluchtelingen wordt omgegaan. Al die angst. En zeker met het opkomend po pulisme. Vrijheid is ons zo dierbaar." - Als onder deel van het project Geef je Buurt een Boost organi seert Resto VanHarte Mid delburg in het kader van NLDoet op 10 maart een high tea voor buurtbewo ners. Vrijwilligers uit de buurt helpen mee met het bereiden en serveren van de high tea. Locatie is wijk centrum Palet op J. van Rei gersbergstraat 2 in Middel burg. Er zijn geen kosten verbonden aan de high tea. De activiteit start om 15.00 uur. Reserveren kan via www.restovanharte.nl. VLISSINGEN - Jynx is een lief Cane Corso teefje van 7jaar. ze is in het asiel gekomen we gens privé-omstandigheden. Jynx is echt een schat. Ze is rustig, luistert goed en ze is erg sociaal en lief voor ieder een. Voor haar leeftijd is ze nog goed fit; ze gaat graag mee voor een wandeling of spelletje met de bal, al is ze ook heerlijk lui en vindt ze het fijn om gewoon bij je te lig gen. Een gezellige hond die een gezellig huis zoekt! www. dierenasielwalcheren.nl. - Oud-burge- meester Anneke van Dok van Weele presenteert zater dag 11 maart vanaf 13.30 uur haar roman Twee keer woordwaarde bij boekhandel 't Spui, Oude markt 5 in Vlis singen. Zij bezocht als burge meester veel diamanten echtparen en 100- jarigen. Die ontmoetingen inspireer den haar tot het schrijven van de roman Twee keer woord- waarde, waarin de hoofdper sonen Flora en Erik ervaren dat een schitterende carrière geen garantie vormt voor een aangename oude dag. Anne ke van Dok was journaliste voordat zij wethouder en burgemeester werd. Op zondag 5 maart was bij Club Jeu de Boules Middel burg het voorjaarstoernooi. Met de komende lente in het zicht hadden zich 30 teams (doubletten) aangemeld. De wedstrijdleiding verklaarde na de prijsuitreiking het zomer seizoen 2017 voor geopend. MIDDELBURG - Werkzoeken den met een welzijnsdiploma starten dankzij SVRZ en UWV op 8 maart met een nieuw scholingstraject. Ze worden bijgeschoold als verzorgende IG en kunnen in 18 maanden het diploma behalen. De kan didaten, die nu veelal zonder baan zitten, starten met 24 uur per week werken op één van de SVRZ locaties. Daarnaast gaan ze één dag in de week naar school bij Scalda. Het is de bedoeling dat ze na een half jaar zelfstandig ingezet worden. Ze komen dan in dienst van SVRZ. SVRZ geeft een baangarantie bij het halen van het diploma. "We zijn erg blij dat we samen met UWV op zo een korte ter mijn goede kandidaten heb ben kunnen vinden" zegt Ans Vleugel, teamleider werving 8t selectie bij SVRZ. "Het aanbod van verzorgen den IG is momenteel krap en met dit traject halen we goede medewerkers binnen." Zeker binnen de groepswoningen zijn deze medewerkers meer dan welkom. Wanneer een cliënt bij SVRZ komt, heeft hij vaak al een heel leven achter de rug. De medewerkers lopen een stukje mee in het leven van de cliënt. Welzijnsmede- werkers kunnen dit als geen ander. Onlangs werd het feit herdacht dat 75 jaar geleden de Slag in ue lava Zee plaatsvond. Een geallieerd eskader raakte op 27 februari 1942 in gevecht met een Japanse invasievloot, die een aanval ondernam op Java en werd vervolgens in de pan gehakt. Eén van de kruisers, de Hr. Ms. Java werd door een Japanse kruiser tot zinken gebracht. Het schip had een nauwe connectie met Vlissingen.

de Faam | 2017 | | pagina 5