Zorg £^9 'Er gebeurt veel goeds' Leven 75-plussers kan een openbaring zijn Maarten van der Weijden is dankbaar De Week van Zorg en Welzijn 23 WOENSDAG 8 MAART 2017 WEEK VAN ZORG EN WELZIJN De Week van Zorg en Wel zijn vindt plaats van 13 tot en met 18 maart 2017. Meer dan duizend zorg- en wel zijnsorganisaties openen tijdens deze week hun deuren om aan Nederland te laten zien hoe het er aan toegaat op de werkvloer. Neem een kijkje bij het ver zorgingshuis om de hoek of in een operatiekamer in een groot ziekenhuis in de buurt. Van zorgboerderij tot 66Z, van nieuwe zorg in de wijk, kleinschalig wo nen in de ouderenzorg, re validatie in de gehandicap tenzorg, ziekenhuizen 6GZ, mondzorg, buurthuizen, huisartsen, kinderopvang, noem het maar op, alles is te zien! De Week van Zorg en Wel zijn is een initiatief van de veertien regionale werkge versorganisaties in zorg en welzijn, die samenwerken in Stichting RegioPlus. Op de website vind je alle deelnemers, je kunt zoeken op postcode, naam van de organisatie of plaatsnaam. Niet élte ouderen hebben behoefte aan zorg. "Als het echt niet meer gaat, meld ik me wel", lacht mevrouw van de Berg. "En noem me trouwens maar Bep!" Bep is 83 en nog helemaal zelfstandig. Vorige maand heeft ze - alsof het niks is - haar rijbewijs weer verlengd en ze gaat nog regelmatig dansen. tot en met 18 maart met ei gen ogen gaan zien hoe het toe gaat op de werkvloer van meer dan 1000 zorg- en wel- zijnsorganisaties.'Zorg en welzijn gaat ons allemaal aan", onderstreept campag neleider van de Week voor Zorg en Welzijn, Irene Mul der. "We willen laten zien hoeveel goeds er gebeurt." Het is het vijfde jaar dat de grootste sector van Nederland campagne voert. Dit jaar on der het motto 'Maak kennis met kunde'. De campagne heeft niet alleen tot doel de veelzijdigheid en alle nieuwe ontwikkelingen in zorg en welzijn te laten zien, maar wil vooral mensen die er werken in de schijnwerpers zetten. Tijdens de campagneweek kun je letterlijk en figuurlijk alle kanten op om het werk van 1.2 miljoen medewerkers en 450.000 vrijwilligers van dichtbij te bekijken. Van het verzorgingshuis om de hoek tot in de operatiekamer van een groot ziekenhuis. "Werk in in de zorg werken in de schijnwerpers zetten. "We willen loten zien De campagne wil vooral mensen die hoeveel goeds er gebeurt." zorg en welzijn kan belastend en zwaar zijn", erkent Irene Mulder, "maar het geeft ook ontzettend veel voldoening. Ook dat belangrijke aspect kun je tijdens de campagne- week van dichtbij en uit de eerste hand zien en horen." Ook wie zich aangetrokken voelt tot werk in de zorgsector, kan zich tijdens de campagne dagen op de talloze mogelijk heden oriënteren. Van werk 'aan het bed' en paramedische beroepsmogelijkheden tot in de ondersteunende of techni sche sector. "Het werk kent heel veel branches en doel groepen", verzekert Mulder. "Er gebeurt zoveel goeds. Door mensen die dat met hart en ziel doen. Altijd met de be doeling daar het beste resul taat mee te bereiken." Olympisch zwemkampioen Maarten van der Weijden was pas 19 toen hij de diagnose leukemie kreeg. De artsen ga ven hem weinig kans, maar zeven jaar later, in 2008, won hij goud op de 10 kilometer openwaterzwemmen in Peking. Door alles wat hij meemaakte is Maarten een gedreven ambassadeur van Zorg en Welzijn: "Ik ben dank baar voor alle kennis en kunde die er aan me besteed is. Daarom wil ik benadrukken dat de zorg het in Nederland écht niet slecht doet." Maarten maakte aan den lijve mee hoeveel inzet er nodig was om zijn ziekte te overwinnen. "Het begint al met de manier waarop mensen op hun diag nose reageren. Dat kan enorm verschillen. Zelf koos ik voor een getalsmatige kijk op mijn ziekte, terwijl iemand anders al met zijn begrafenis bezig was. Alleen al dat soort ver schillen vraagt om diversiteit aan zorg, ook psychologisch. Ik heb gezien hoe verschillend verpleegkundigen en artsen kunnen zijn. leder heeft zijn specifieke kundigheden, ook in inlevingsvermogen. Een mix van die vaardigheden in één team biedt een mooi palet aan hulp." Maarten van de Weijden is dankbaar voor zijn energie. FOTO: Karin Buitenhuis/Sjannie van de Pas vragenlijst die ze voorleggen gaat onder meer over gezond heid, de behoefte aan zorg of activiteiten, mobiliteit en een zaamheid. Mary is zo'n vrijwil liger. Ze is net met pensioen maar wil nog graag iets bete kenen in dit leven. "Ik was wel even bang dat een kijkje in mijn voorland me niet vrolijk zou maken", bekent ze. "Maar het tegendeel is waar. Ik ben vaak serieus onder de indruk van de mensen die ik voor me heb. Als ze nog een partner hebben, zijn ze daar zorgzaam en lief voor en als ze inmiddels alleen zijn komen te staan, staan ze hun mannetje! Vooral de vrouwen!" Mary moet zelf lachen om de onbedoelde woordspeling. "Er zijn ook meer alleenstaande vrouwen dan mannen", nuanceert ze. "Daar was ik eigenlijk toch verbaasd over." Regeltjes Al met al blijken veel 75-plus sers zich goed te redden. "Ik hoor eigenlijk alleen veel klachten over alle hedendaag se regeltjes", vertelt Mary. "Bijvoorbeeld dat de thuiszorg Niet alle ouderen hebben behoefte aan zorg. Bep (83) steekt haar energie het liefst in gezelligheid. Ze is nog helemaal zelfstandig. de ramen niet aan de buiten kant mag zemen. Wie moet het dan wél doen? Verder red den veel mensen zich redelijk. Ze zijn meestal ook niet op standig over het afnemen van hun mogelijkheden. Wel is het heel belangrijk dat ze vol doende sociale contacten hebben. Het verlies van leef tijdsgenoten doet pijn en als er een breuk is met de kinde- Als vrijwilliger meevaren met De Zonnebloem, Monique geniet er volop van. ren zie ik groot verdriet. Maar soms hebben ouderen zelfs regelmatig contact met hun inmiddels volwassen klein kinderen. Dat is zo leuk om te Vrijwilligerswerk Werken in de ouderenzorg is leerzamer en dynamischer dan je zou denken. Monique is opgeklommen tot coördinator en zo dol op haar beroep dat ze de helft van haar vakantie weken opmaakt door als vrij williger mee te gaan op reizen en dagtrips van De Zonne bloem. "Vaak ben ik dan de persoonlijke begeleider van mensen die ik al ken uit de zorg en waarmee ik een hech te band heb opgebouwd en nee, dat is geen opoffering." Bep woont in een buitenwijk van een grote stad, in een 55plusflat. In haar wijk wonen veel ouderen, vooral omdat die zich daar in de zeventiger jaren als jonge ouders vestig den. "Eindelijk voldoende ruimte en de luxe van een splinternieuw huis", lacht Bep, "wat waren we er blij mee. Te genwoordig woon ik in een flat. Dat heeft zo zijn voorde len. Tuinieren is niet meer aan me besteed. Ik steek mijn energie liever in andere din gen." In Beps wijk komen eens per jaar vrijwilligers van de over koepelende zorginstelling langs om te checken hoe alle 75-plussers er bij zitten. De Laboranten zijn continu aan het werk om de zorg beter te maken.

de Faam | 2017 | | pagina 23