100% Wonen i§i®e^ Druiven en liters appelsap uit de eigen tuin en boomgaard Nieuwe wet kan zorgen voor extra kosten van nieuwbouw P Hulp voor huurders Robot maait de grasmat Straat krijgt een kleurtje 21 WOENSDAG 8 MAART 2017 Aan de rand van Serooskerke (W) ligt de Kadetweg, een doodlopende weg die over gaat in een fietspad. En daar, he lemaal aan het einde van die weg, schuin tegenover molen De Jonge Johannes, staat een prachtig wit huis, verscholen in het groen. Veel groen, zelfs in de winter. Een authentieke deurklopper kondigt je komst aan. Als de deur opengaat stap je binnen in een prachtige lichte woning, 'Klein Frankrijk'ge naamd. door Conny den Heijer SEROOSKERKE - Een oude woning, modern en warm in gericht met een schitterend uitzicht op de achtertuin van ruim 2100 m2. Een ouderwet se potkachel siert het interieur en is een van de elementen die deze woning zo sfeervol maakt. Familie Koops, sinds 14 jaar de bewoners van dit huis, zijn blij met hun levensloop- bestendige woning. "De wo ning is prima geïsoleerd, je hoort hier niets van het ver keer." zegt mevrouw Koops, "Maar hoe mooi de woning en de tuin ook zijn, we willen toch verhuizen. We hebben een camper en zijn fervente Frankrijk-gangers. Als we te rugkomen van ons verblijf kunnen we meteen in de tuin aan de slag en dat wordt ons eigenlijk te veel." Negen logeerbedden Naast de flinke gazons, waar zelfs een door de kleinkinde ren gebouwde hut en speel- Landelijk wonen aan de rand van Serooskerke (W), met de mogelijkheid een bed breakfast te beginnen. Het kan er allemaal aan de Kadetweg 2, schuin tegenover molen De Jonge Johannes. Maja en Roelof Koops op een van de terrassen bij hun woning. Foto: Conny den Heijer toestellen staan, is er een moestuin met een kweekkas. De tuin ligt helemaal rondom de woning. Vanuit de woning kun je aan alle kanten naar buiten, mede door de tuin deur in de woonkamer. Eigen appelsap Druiven, appel- en perenbo men en een notenboom ge ven ieder jaar de nodige op brengst. Meneer Koops vertelt: "Zoveel dat we er de laatste jaren mee naar een bedrijf gaan, die de appels voor ons perst. Aan de ene kant van de pers gaan er kilo's in, aan de andere kant komt je appelsap er keurig in pakken uit. Dat is een traktatie als de kinderen en kleinkinderen komen loge ren. Op de boven etage staan negen logeerbedden en er is een badkamer met ligbad. De vorige eigenaar had ooit het plan hier een bed breakfast te beginnen. Dat kan overi gens nog steeds, gas en elek tra liggen er al." Landelijke keuken Na enkele jaren in Middelburg te hebben gewoond, zocht het echtpaar groen. Dat was lastig in de binnenstad. In Seroos kerke deed zich de kans voor: via een kennis kwamen ze aan de woning aan de Kadetweg 2, nadat de vorige eigenaar na een jaar backpacken toch be sloot te emigreren. Op dat moment was de woning in middels al grotendeels ver bouwd. Familie Koops heeft er naar eigen smaak een lande lijke keuken in gezet. Waar zij zelf naar toe willen weten ze nog niet precies maar zij blij ven wel in Zeeland, het lieftt op Walcheren of Beveland. Ook hun wens voor een tuin blijft, al mag hij dan wel een stukje kleiner zijn. Meer info: www.zwaanmakelaars.nl MIDDELBURG - Welke par tijen willen er bezuinigen op de huurtoeslag? Moeten middeninkomens ook bij corporaties terecht kun nen? Wie is er voor een in komensafhankelijke huur verhoging en wie niet? Moeten de huren omlaag voor huurders met een laag inkomen? Aan de hand van elf stellingen in de kieswij- zer kunnen huurders zien welke partij het best bij ze past. "Politieke beslissin gen over huren raken huur ders direct. Hoe hoog kun nen de huren stijgen? Wie mag er in een sociale huur woning wonen? Belangrij ke vragen in het bepalen van je stem", aldus Ronald Paping, directeur van de Woonbond. "Om huurders te helpen, hebben we daarom een kieswijzer ge lanceerd." - Robomow, fabrikant van robotgras maaiers, introduceert van daag de nieuwste serie grasmaaiers: de RX-model- len. Deze robotmaaiers zijn ontworpen voor tuinlief- hebbers met kleine gazons om de klus van het gras- maaien sneller, gemakkelij ker en efficiënter te kunnen doen. De RX-modellen tre den in de voetsporen van de succesvolle voorgan gers: de RS- en RC-model- len. De nieuwe serie maait zowel kleine patio's als ga zons van 200 m2 en, onder de juiste omstandigheden, zelfs grasvelden tot 300 m2. De Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) is bezorgd over mogelijke extra kosten voor een nieuwbouwwoning als gevolg van de nieuwe Bouwkwaliteitswet. door Sjuul van Pol VLISSINGEN - Deze regelt dat niet de gemeente, maar bouwbedrijven zelf de kwali teit van de woning gaan in specteren. De koper draait op voor deze kosten, die kunnen oplopen tot duizenden euro's. De bedoeling is dat gemeen ten dit compenseren met la gere bouwleges doordat het toezicht komt te vervallen, maar wettelijke garanties zijn er niet daarvoor. Die zijn no dig, want uit de eerste erva ringen blijkt dat gemeenten de bouwleges maar amper la ten zakken. Kwaliteitsregels De NVM is in principe voor stander van betere kwaliteits regels, zodat kopers van een nieuwbouwwoning be schermd zijn tegen bijvoor beeld constructiefouten. In het verleden bleek het ge meentelijk bouwtoezicht niet altijd te ftinctioneren. Fors meer betalen "Het is een goede zaak dat bouwbedrijven deze verant woordelijkheid krijgen. Maar we vragen ons af of alles in de nieuwe wet goed is geregeld. Het mag niet zo zijn dat con sumenten straks fors meer be talen omdat gemeenten de leges niet verlagen, terwijl ze hun toezichthoudende taken niet meer uitvoeren", aldus NVM-voorzitter Ger Jaarsma. Minister Plasterk (Binnen landse Zaken en Wonen) wil de wet komende donderdag door de Tweede Kamer lood sen. Eerder hamerden bijna alle fracties in de Tweede Ka mer erop dat de leges voor een bouwvergunning omlaag moesten. Maar uit diverse pilots die zijn gehouden, komt naar voren dat gemeenten de leges am per bijstellen. Uit onderzoek in de gemeente Voorst blijkt dat de leges voor een gemiddelde woning van 4.000 naar 3.500 euro zijn gedaald, terwijl de private kwaliteitscontrole ko pers duizenden euro's extra kost. Tweetrapsraket De NVM hoopt dat het kabinet de gevolgen van de wet nog eens goed bekijkt. "Het zou een tweetrapsraket moeten zijn, waarbij de kosten voor de consument gelijk blijven - of zelfs verminderen - en de De NVM maakt zich zorgen over de mogelijke stijging van de kosten van nieuwbouw. kwaliteit van het product via het toezicht verbetert. We zijn bang dat het systeem nu eer der andersom gaat werken", aldus NVM-voorzitter Jaarsma. De Bouwkwaliteitswet regelt dat niet de gemeente, maar bouwbedrijven de kwaliteit van de woning inspecteren. De koper draait op voor deze kosten, die kunnen oplopen tot duizenden euro's. VLISSINGEN - Op initiatief van de wijkraad Paauwen- burg worden samen met Roat op 11 maart tien ver waarloosde betonbollen op het Heemskerckplein op nieuw van een artistieke verflaag voorzien. De klus wordt geklaard door bewo ners en kinderen en start om 11.00 uur, om 14.00 zal het werk zijn voltooid. Er wordt nog gezocht naar buurtbewoners die het leuk vinden om hun kunst werk op een van de bollen aan te brengen of mee te helpen met het schilderen, ze kunnen zich bij aanvang van de actie aanmelden. Tijdens een inloop op woensdag 8 maart van het jongerenwerk van ROAT in de Paraplu kunnen kinde ren al ontwerpen of teke ningen maken. De inloop is van 13.00 tot 16.00 uur.

de Faam | 2017 | | pagina 21