Zeeuwen op de kieslijst in debat O *k 4# 15 WOENSDAG 8 MAART 2017 Verkiezingen ZEELAND - Na een voorstel- ronde kwamen de gesprekken goed op gang. Sommige par tijen gingen er zeec fanatiek, met gestrekt been in. En dat ontlokte weer stevige opmer kingen en rake vragen van de aanwezigen in de zaal. Zo werd de partijen gevraagd naar hun standpunt over flexwerkers en vaste banen, want in onze provincie blijft het aantal flexwerkers maar groeien. Flexwerkers zijn bij voorbeeld ZZP 'ers, oproep krachten, seizoenwerkers, werknemers met een tijdelijk dienstverband die uitzicht zouden hebben op een vast dienstverband en werknemers in dienst van een contrac- ting-bedrijf. Zij hebben weinig zekerheid voor de toekomst want ze hebben geen garantie op vaste inkomsten waar hun bestaanszekerheid van af hangt. Wil de ene partij zich hard maken voor de flexwer kers, de ander kwam met ar gumenten vanuit de werkge vers. Voor hen is het een stuk ingewikkelder om iemand te kunnen ontslaan vanwege hoge transitievergoedingen die zij dan moeten betalen. Voor kleinere ondernemers is zo'n bedrag soms bijna niet op te hoesten. Pensioenen Uiteraard kwamen de pensi oenen aan de orde. Gesteld werd dat het aantal werklozen niet is gedaald maar juist is opgelopen. Daardoor wordt vervroegd met pensioen gaan voor iemand met een lager in komen een utopie. Doorwer ken tot de AOW gerechtigde leeftijd is voor mensen, met vaak zware beroepen, onmo gelijk. Terwijl er een pensi oenpot is van 14 miljoen euro. De Zeeuwse kandidaten kon den dit moeilijk weerleggen. Zelfs de partij 50+, waarvan een ieder toch Henk Krol afge lopen week nog duidelijk AOW en WAO door elkaar hoorde halen, kon niet voor spellen hoe het met de pensi oenen zou gaan. Verplicht werken zonder loon vinden de meeste partijen niet kunnen. Er moet altijd geke ken worden of er dan sprake is van verdringing van betaald werk. Een pilot met de invoe ring van het zogenaamde ba sisinkomen, die in Terneuzen zou plaats vinden, werd door de regels in Den Haag onmo gelijk gemaakt. Men was het eens: werk moet lonen, al stelde vakbond FNV dat het beleid helemaal om moet. Volgens het Centraal Plan Bu reau CPB zouden er de ko mende jaren juist 245.000 ba nen bij moeten komen. De meeste reacties vanuit het publiek kwamen op de stel ling over algemene voorzie ningen. Want zorg, openbaar vervoer, postbezorging en de levering van gas en elektrici teit gaat ons allemaal aan. De splitsing van de Delta kost honderden banen, het open baar vervoer is verslechterd. In Zeeland zou het openbaar vervoer eigenlijk een nuts voorziening moeten zijn om dat onze provincie dun be volkt is en vergrijst. Het zou de enige manier zijn om ouderen mobiel te houden. De markt werking moet uit de zorg, winstuitkeringen bij zorgver zekeraars moeten aangepakt worden en men moet zich niet blind staren op het Nationaal Zorgfonds. Voornamelijk het openbaar vervoer zou voor de Zeeuwen in Den Haag aan de orde moeten komen en zij be loofden allemaal zich daar hard voor te maken. Zou de overheid met budget ten "een leven lang leren" moeten stimuleren? De stel ling was niet compleet want het had moeten zijn "een werkzaam leven lang leren". Mensen die deelnemen aan het arbeidsproces zouden re gelmatig bijgeschoold en mis schien zelfs omgeschoold Van links naar rechts: Wim Kok, los van Ginneken, Willem Willemse, Joyce Vermue, Andre Bosman, Rutger Schonis, Bas Moes, Niels van den Berg. FOTO: Conny den Heijer ????Afgelopen week was het ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland in Middelburg het toneel van een verkiezingsdebat. FOTO: moeten worden om hun deel name op de arbeidsmarkt te kunnen blijven garanderen. Dan komt ook de transitiever goeding weer om de hoek. Dit bedrag zou volgens enkele partijen ingezet moeten wor den tijdens het werkzame le ven zodat dit weer scheelt in de uiteindelijke kosten voor de werkgevers. Zowel bedrijven als de overheid zouden zich hier meer op moeten inzetten. Dan het eigen risico in de zorg: moet dit vervangen worden door een inkomensafhankelij ke zorgpremie? Gegeven is dat 10 procent van de Nederlan ders zorg mijdt om financiële redenen. Een simpel voor beeld is dat je tegenwoordig als je in het weekendje medi cijnen ophaalt bij de dienst doende apotheek, een toeslag moet betalen van soms wel 70 euro. Dit omdat apothekers in het weekend de apotheek moet bemannen en dus hoge re personeelskosten hebben. Alle partijen zijn het er over eens dat het eigen risico in zichtelijker moet worden ge maakt en dat chronisch zieken gecompenseerd moeten wor den. Vergoedingen worden immers niet door de gemeen ten betaald. Een meneer met een uitge sproken mening en doordach te vragen, die liever anoniem wilde blijven, merkte op: "Ze draaien allemaal om de brij heen. Ik heb geen enkel dui delijk antwoord op mijn vra gen gekregen. En als er dan dadelijk gestemd is, moet er nog een kabinet gevormd worden. Weetje nog, in België een paar jaar geleden? Toen ze daar zonder kabinet zaten ging het prima. Misschien zijn we daar wel beter mee." Zeeuws belang De algemene indruk is dat het Zeeuws Belang niet op de agenda staat in Den Haag. Om onze provincie weer duidelijk op de kaart te krijgen en aan dacht te vragen voor de Zeeuwse zaken, is het nodig om meer Zeeuwen in de Tweede kamer te krijgen. Op dit moment staan WD, PW en CDA op kop in de peilingen. In het behoudende Zeeland zullen de christelijke partijen zeker hun stemmen krijgen. Vergeleken met de rest van het land zullen in Zeeland minder mensen PW of een andere radicale rechtse partij stemmen. Afgelopen week was het ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland in Middel burg het toneel voor de strijd om de zetels in de Tweede kamer. Er werden twee weken lang landelijke politieke kopstukken geïnterviewd. Zeeuwen die op de kieslijst staan kwamen tijdens het verkiezingsdebat van FNV aan bod. Op 15 maart is de keuze aan de bevolking: de stemlokalen zijn geopend van 07.30 tot 21.00 uur. Theo Jacobs: "Op hoofdlijnen is alles wel aan bod geweest tijdens dit debat. Maar ik heb niet echt antwoorden gekregen. Sommigen vond ik te fel, zij hadden best anders kun nen reageren. Persoonlijk vind ik dat de me dia te veel aandacht geeft aan de PW; zij steunen alle maatregelen die genomen zijn waar de midden en lagere inkomens de dupe van worden. Dat is een slechte zaak. Ik wil een app?l doe op alle jongeren die mo gen stemmen. Ga stemmen, want jouw stem is belangrijk dus laat hem niet verloren gaan." Bep Tanihatu (85 jaar): "Ik vraag mij af welke partij nu eens echt de belangen van oude ren wil behartigen. En dan heb ik het niet alleen over de pensioenen maar bijvoor beeld over sociale bemoeizorg voor oude ren. Want veel ouderen zijn eenzaam. Ik ben tegen al die kleine partijen zoals 50+. Zij worden ingepakt door de grote partijen dus zij hebben niet echt een stem in het geheel ook al proberen ze dat natuurlijk wel. Nee, er zijn niet echt partijen die werkelijk iets doen voor de ouderen. Daar maak ik mij best druk over." Stijn van Kervinck 21 jaar): "De standpunten en politieke kleuren werden al snel duidelijk tijdens dit debat. Ik denk dat het aan de am bitie van de Zeeuwse politici niet zal liggen om zich te laten horen in Den Haag. Maar of het voldoende is moeten we afwachten. Ik denk dat het nu wel écht tijd wordt voor een krimpregio als Zeeland. Ik verwacht de meeste verschuiving tussen de WD en de PW. Splinterpartijen zullen hier niet echt voet aan de grond krijgen, al is Het Forum voor Democratie een chique alternatief voor de PW." John Hendriks (66 jaar): "Velen stemmen PW om te protesteren tegen het kabinets beleid. Er is geen vertrouwen in de politiek door koopkrachtverlies van ouderen, zorg- afbraak en het vluchtelingenprobleem. De kans op een coalitie met PW is klein, de meeste partijen sluiten hen uit. Het kan ook dat PW met een grote oppositiefractie in vloed krijgt op het beleid en de regering zo verder opschuift naar hun standpunten. Ik hoop dat veel potentiele PW stemmers op 15 maart alsnog de keuze maken voor een sociaaldemocratische partij."

de Faam | 2017 | | pagina 15