Steekpartij rivaliserende jongeren Foto van het leven ll Een aangename oude dag voor poes Indy Hier ga je op de fiets Maritiem tijdschrift 5 WOENSDAG 1 MAART 2017 Blauwgeruite Ziel Het is iets over middernacht in de nacht van 6 op 7 maart 1993 wanneer in de Spuistraat in Vlissingen een drama plaats vindt. Op weg naar een muziekfestival raken zo'n tien Antilli aanse jongeren slaags met een voorbijfietsende 19-jarige Su rinaamse jongen uit Middelburg. Het is Jeffrick (Jeff) Eendragt die, met zijn vriendin achterop, het slachtoffer wordt van een vete tussen een groep Antilliaanse en Surinaamse jongeren. VLISSINGEN - De Antillianen zien de Surinamer voorbijfiet- sen waarop een 16-jarige Vlis- singer uit zijn rugzak een kap mes pakt en Eendragt van zijn fiets duwt en op hem in be gint te hakken. Het slachtoffer weert met zijn fiets de slagen af. Een ig-jarige broer van de eerste aanvaller neemt het hakmes over en slaat er met zoveel kracht mee op de fiets dat het mes afketst en naar de andere kan van de straat vliegt. Ondertussen heeft Een dragt ook een mes getrokken en gaat het gevecht door waarbij nog twee Antilliaanse ER KWAM EEN STILLE TOCHT EN EEN FESTIVAL OM TE VERBROEDEREN opponenten zich in het ge vecht mengen. Eendragt komt ten val, krijgt nog meer slaag en blijft uiteindelijk weerloos op zijn buik liggen, vlakbij de bushalte. De 18-jarige hoofd verdachte steekt hem vervol gens tweemaal krachtig met een fileermes in de rug. Bij aankomst in het ziekenhuis blijkt Jeff Eendragt overleden. Na sectie blijkt zijn aorta te zijn doorgesneden, een rib doorboord, zijn hart en long geraakt en is hij aan inwendi ge bloedingen overleden. Op zijn lichaam worden 22 steek en snijwonden aangetroffen. Omdat ook onder de dader groep een aantal jongeren ge wond is geraakt, kan de politie vrij snel enkelen van hen aan houden. Zowel de Vlissingse als de Surinaamse en Antilli aanse gemeenschap is ge- s.chokt door dit drama en er komen verschillende initiatie ven om de vechtersbazen te 'verbroederen'. Er komt een stille tocht, onderlinge ge sprekken tussen de rivalise rende groepen en op 24 april 1993 wordt in het multicultu rele jongerencentrum De Piek een verbroederingsfestival ge houden waarbij alle groepe ringen aanwezig zijn. Eén van de initiators is Iwan Lord die met dit festival geld wil inza melen voor een mooie graf steen voor Eendragt. Na de moord verandert de plaats de- liet in een bloemenzee. Het verbroederingsfestival in De Piek is niet zonder risico: 'In de hal staat Iwan Lord; zijn ogen glijden over elke bezoeker om te kijken of deze niets onder zijn jas heeft verborgen. Een politieagent in burger komt binnen. "Hoi, Iwan. Je ver wacht toch geen problemen?" Lord glimlacht: "Nou af en toe verwacht ik ook niet dat het gaat regenen..." (PZC 26/04/1993). Het festival is gra tis en voor alle groeperingen toegankelijk. Wel wordt ieder een gefouilleerd. Er wordt één ■HUHMHHmRRI De Spuistraat met in het midden op de foto het bushokje waar bijna 25-jaar geleden dit drama afspeelde. Foto: collectie Gemeentearchief Vlissingen minuut stilte voor Jeff gehou den en onder reggae, Antilli aanse en Surinaamse klanken, verloopt het festival pro bleemloos en vindt zowaar verbroedering plaats. Op 28 juni doet de rechter uitspraak. Die straft de daders zwaarder dan dè opgelegde eis, omdat hij vindt dat de officier teveel voorbijgaat aan het gruwelijke karakter van de steekpartij. De 18-jarige Vlissingse hoofdda der krijgt zes jaar. Een 19-jari- ge plaatsgenoot en zijn 22-ja- rige kompaan moeten respectievelijk vier jaar en 9 maanden (waarvan drie voor waardelijk) de cel in. MIDDELBURG - Met de foto wedstrijd 'Art. 1 in beeld' wordt iedereen in Zeeland, jong en oud, (amateur-) fotografen uitgedaagd dit eerste men senrecht in de eigen omge ving in beeld vast te leggen, in een serie van vier foto's, alle 4 alleen staand of alleen lig gend. Waar denk je aan als je zegt dat iedereen in wezen gelijkwaardig is? En hoe breng je dat in je eigen omgeving in beeld? Dat is de opdracht bij de fotowedstrijd 'Art. 1 in beeld'. Met Artikel 1 van de Rechten van de Mens is we reldwijd de gelijke behande ling van mensen vastgelegd; 'Alle mensen worden vrij en gelijk in waardigheid en rech ten geboren'. Dat lijkt vanzelf sprekend, maar is het niet. Dit 'eerste mensenrecht' wordt vaak geschonden. In ons land worden mensenrechten goed beschermd. Maar inzet voor Artikel 1 blijft nodig. Foto's kunnen digitaal worden inge zonden tot 20 april 2017,17:00 uur. Mail naar Jenny van Kam pen; fotowedstrijd@dezb.nl. Het reglement van de foto wedstrijd is te vinden op de website. Een jury maakt een selectie die op 5 mei tijdens het Bevrij dingsfestival in Vlissingen ge- exposeerd wordt voor het gro te publiek. Het publiek en een jury kiest daar vervolgens welke foto's worden opgeno men in de tentoonstelling 'Art. 1 in beeld' in ZB| Planbureau en Bibliotheek van Zeeland vanaf 18 mei. Daarna reist de tentoonstelling door Zeeland. 'Art. 1 in beeld' is een samen werkingsproject van ZB| Plan bureau en Bibliotheek van Zeeland, Switch, Bevrijdings festival Zeeland/Cultuurwerf Zeeland en Amnesty Interna tional. BOEK Honderd afleveringen van Blauwgeruite Ziel zijn gebundeld in 'Blauwgeruite Ziel' (Vlissingse Verhalen)' door Uitgeverij Den Boer-De Ruiter. Het ligt in de Zeeuwse boekhan dels en kost 15 euro. In het boek afleveringen met nieuwe feitjes en reacties, rijk geïllus treerd met foto's uit de collectie Gemeentearchief Vlissingen. - Deze week is deel 7 verschenen van Het leven in Vlissingen. De titel is Tussen eb en vloed; the manummer Maritiem. Deze editie toont verhalen en foto's van het vroegere leven op en rond de Wes- terschelde. De loodsboten die met grote snelheid naar de schepen varen, daarbij stevige boeggolven opwer pend zorgen voor prachtige beelden. Het blad kost 5.95 en is ondermeer ver krijgbaar bij 't Spui en Bru- na in Vlissingen en De Dr- vkkery in Middelburg. VLISSINGEN - Indy is een mooi poesje van 14 jaar en is in het asiel gekomen omdat ze niet met de andere kat des huizes overweg kon. Indy houdt dus niet zo van andere dieren, maar voor mensen is ze ontzettend lief. Ze is erg aanhankelijk en zit het liefst op schoot, ook met kinderen kan ze goed samenleven. Indy is voor haar leeftijd nog fit en helemaal gezond. Wie geeft deze mooie dame nog een fij ne oude dag? Meer info op dierenasielwalcheren.nl. - Vanaf 1 maart bieden de Zeeuwse Bi bliotheken hulp bij het om gaan met digitale overheid, zoals de belastingaangifte of het aanvragen van toeslagen. Mensen kunnen in de Biblio theek terecht voor gratis computer- en internetge bruik. Sommige Bibliotheken organiseren ook gratis spreekuren voor hulp bij aan gifte. Ook niet-leden van de Bibliotheek kunnen koste loos gebruikmaken van deze service. In sommige Biblio theken vinden in maart spreekuren plaats. Meer in formatie is te vinden op de website van de lokale Biblio theek en www.dezb.nl. Martijn Hillenius is vrijdag 3 maart te zien in Theater De Verwachting in Ritthem. In "De man in bonus" gaat Mar tijn op zoek naar het geheim van de voorspoed. Dit gaat ge paard met hilarische muzikale acts en rake typeringen, www. theaterdeverwachting.nl. VLISSINGEN - Vorige week is het plan 'fietsen op 5-Sterren niveau' gepresenteerd door gedeputeerde Carla Schön- knecht en Routebureau VW Zeeland. Tijdens een bijeen komst bij Bio Base Europe Training Center in Terneuzen zijn de aanwezigen geïnfor meerd over het initiatief van Routebureau VW Zeeland om het voorzieningen niveau voor recreatieve fietsers op te waarderen naar 5-Sterren ni veau. "Zeeland en fietsen zijn onlosmakelijk met elkaar ver bonden. Wij vinden het heel belangrijk dat zowel de inwo ners als onze toeristen, die ook vaak voor het fietsen naar Zeeland komen, heel veilig en comfortabel kunnen fietsen, vandaar dit plan", aldus gede puteerde Carla Schön- knecht-Vermeulen. Zeeland is met het unieke landschap op de grens van land en zee, een fietsprovincie bij uitstek. Om de belevingswaarde van dit landschap te vergroten heeft de Provincie Zeeland samen met Routebureau VW Zeel and een plan ontwikkeld waarmee Zeeland haar positie als fietsprovincie verder kan verstevigen. Vier belangrijke pijlers zijn: fietsopstappunten, inspiratiesteigers, oplaadpun- ten en overzichtspanelen op knooppunten.

de Faam | 2017 | | pagina 5