'Een heel dorp is nodig om een kind op te voeden' Maart: een echte opruimmaand Wel het plezier van een hond maar niet elke dag 13 WOENSDAG 1 MAART 2017 Daar zitje dan, als jonge ou der, aan huis gebonden met je kleine kind. Waar is je net werk gebleven en met wie zou je nu eens even kunnen kletsen tussen de luiers en de flessen door? Kom in actie voordat je verdwijnt in een isolement. Ouders die con tact willen leggen met elkaar kunnen terecht in het ouder café in De Omnibus in Bos- senburgh. VLISSINGEN - Een Afrikaans spreekwoord luidt: "Je hebt een heel dorp nodig om een kind op te voeden." En zo voelt het soms ook. Shelley Joziasse en Marjolijn Witsen lieten het er niet bij zitten en richtten af gelopen december het Ouder café Bossenburgh op. Ukkies van nul tot vier jaar vinden elkaar tussen het speelgoed, hun ouders aan ta fel. Hier wordt gewerkt aan sociale contacten, vanuit bur gerparticipatie. Er komt onge dwongen een gesprek op gang tijdens de koffie en dat kan overal over gaan; wat is er voor de kleintjes te doen in de wijk, wordt je kind gepest of opvoedkundige zaken waar je bij je kleine dwarsbolletje te- Sinds vorig jaar is buurhondje.nl iive. Buurhondje is met meer dan 2100 leden een snel groeiend platform waar hondeneige naren gekoppeld worden aan hondenliefhebbers uit de buurt Ook in Zeeland wil buurhondje.nl mensen enthousiast ma ken. VLISSINGEN - De eigenaar kan met een gerust hart een dag werken of een weekend weg, terwijl een lokale hon denliefhebber de hond leent en het plezier van een vier voeter ervaart. Buurhondje is opgericht door Lyte, een stu dente uit Amsterdam die graag af en toe met een hond op pad gaat maar zelf (nog) geen hond kan aanschaffen. Zij zag dat hondeneigenaren soms niet de aandacht aan hun hond kunnen geven die het verdient, bijvoorbeeld door werk of gezinsuitbrei ding. Voor beide situaties wil de zij een oplossing vinden. Buurhondje.nl is geen norma le uitlaatservice. Een uitlaat- service laat vaak veel honden tegelijk uit en brengt de hond terug zodra het uur erop zit. De lokale hondenliefhebbers -hondenmaatjes genoemd geven persoonlijke aandacht en brengen tijd met de hond door puur omdat zij van hon den houden. Veel hondenma tjes hebben vroeger zelf een hond gehad maar kunnen nu niet voltijds voor een hond zorgen. Denk aan expats, se nioren, studenten en gezin nen met kinderen. Meer info op www.buur- hondje.nl. -Lyte en Lili hebben buurhondje.nl opgericht. Foto: PR genaan loopt. Heerlijk om dan iemand te treffen die weet waar je het over hebt en die jou misschien van advies kan voorzien. Shelley vertelt: "We voorzien in een behoefte, dat is duidelijk. Ook ouders waar van de kinderen al op school zitten zijn van harte welkom want zij spreken vanuit hun ervaring. De opzet van het Ou dercafé is laagdrempelig, we willen er zoveel mogelijk (groot)ouders bij betrekken." Marjolijn zegt: "We zien nu al dat het aantal deelnemers per week stijgt. Dat is mooi. Er kwam zelfs de vraag vanuit werkende ouders om ook 's avonds een inloopuurtje te houden. We gaan kijken wat de mogelijkheden daar voor zijn. We nodigen regelmatig gasten uit die vanuit hun ex pertise kunnen adviseren. Zo iets als dit zou er overal in Vlissingen moeten zijn." Een oma beaamt: "Was dat er in mijn tijd maar geweest." Het Oudercafé in De Omnibus aan de Slangenburg 3 is geo pend op donderdagochtend van 10.30 uur tot 11.30 uur. Tweede van links: Shelley Joziasse, tweede van rechts: Marjolijn Witsen, oprichtsters van het Oudercafé. Foto: Conny den Heijer 'Een plek in de tuin is allesbepalend' De tuinkalender van maart komt van Sander Kamsteeg (www.kamsteegtuinen.nl). Sander ontwerpt een grote diver siteit aan tuinen, zoals strandtuinen, ecologische tuinen en zakelijke tuinen; van boerderijtuin tot stadstuin. "De plek is allesbepalend voor wat je aanlegt zegt hij. "De architectuur van het hyis, de recreatiewensen, de zon en schaduw voor de plek van een terras, parkeermogelijkheid enzovoorts." "Maart is een goede maand om de tegels onder handen te nemen", zegt Sander. Veel ter rastegels zijn nu inderdaad groen uitgeslagen. Hij legt uit dat een hogedrukreiniger het meest milieuvriendelijk is en dat er eventueel ook anti-alg- middelen te koop zijn bij elk tuincentrum. Gazon mosvrij maken Over het gazon kun je fer- rosulfaat of gazon pur strooien dat het mos tegen gaat. Dan kun je na twee weken het gras verticuteren en met een gras- prikker gaatjes aanbrengen voor meer lucht. Het gras ziet er dan weer gezonder en min der viltig uit. Zaai eventuele kale plekken bij. Door het toe voegen van organische gazon- mest, groeit het gras goed. Deze mest bevat geen zouten en is beter voor het milieu dan kunstmest. Vanaf eind maart kan je beginnen met maaien. Wacht nog even met het leg gen van nieuwe graszoden tot april of mei. Over enkele maanden slaan de zoden be ter aan. Vijverplanten Vijverbezitters kunnen hun waterplanten net boven de waterspiegel afknippen zodat ze weer mooi vol terugkomen. Verwijder de afigestorven plantdelen. De waterlelie kun je vermeerderen door te 'DOOR HET TOE VOEGEN VAN GAZONMEST, GROEIT GRAS' scheuren en ze in schone mandjes in het vijverwater te plaatsen. Als de watertempe ratuur toeneemt, worden de vissen weer actiever. Maak de vijverpomp en de filter schoon en plaats ze terug. Zorg voor voldoende zuurstof in het wa ter. Alles kan al aangeplant wor den in maart. Hagen, bomen en heesters. Bij voorkeur als het 's nachts niet meer vriest. Dan is de grond ook zachter en is het graven gemakkelijker. Niet vorstgevoelige planten als de vlinderstruik kun je al terugsnoeien. Heesters krijgen meer lucht als je lelijke takken vanaf de basis wegknipt. De klimop kun je knippen en de lelijke takken (of takken die het houtwerk of de goten ra ken) verwijderen. Nog niet doen "Snoei de abc-planten deze maand niet", adviseert Sander. "Want deze gaan bloeden." Hij bedoelt hiermee de Acer, Be- tula en Carpinus (esdoorn, berk en haagbeuk). Dit geldt ook voor druiven. Kuipplanten kunnen deze maand nog niet naar buiten. Ze gaan al wel groeien en flink terugsnoeien zorgt dat de planten straks weer voller zijn. "Maart is een goede maand om de tegels onder handen te nemen.

de Faam | 2017 | | pagina 13