De Pottenkaai: stinkpoel van de stad leren Altijd blijven Wie geeft Leia het vertrouwen terug? Beste Zeeuwse stek [I /.■li A ft /M Asiel is blij met Nimbus 5 WOENSDAG 15 FEBRUARI 2017 Blauwgeruite Ziel Het blijft toch een mooi plaatje van een verdwenen stukje P Vlissingen. De Pottenkade of Pottenkaai, gegraven in 1582. Een oude haven met daaraan historische panden en twee ro buuste kerkgebouwen, een Hervormde en een Rooms-Katho- lieke, grenzend aan het Dokje van Perry. 2^ De Pottekaai ca. i8go, gegraven in 1582, gedempt in tgog. Op de Pottekade (de tegenwoordige Wilhelminastraat) staan twee kerken: de Nieuwe Kerk (i86i-igs3). Rechts daarvan de R-K Jacobus Kerk (1805-1933). Rechts huizen aan de Steenenbeer. Foto: Collectie Gemeentearchief Vlissingen BOEK Honderd afleveringen van Blauwgeruite Ziel zijn gebundeld in 'Blauwgeruite Ziel' (Vlissingse Verhalen)' door Uitgeverij Den Boer-De Ruiter. Het ligt in de Zeeuwse boekhan dels en kost 15 euro. In het boek afleveringen met nieuwe feitjes en reacties, rijk geïllus treerd met foto's uit de collectie Gemeentearchief Vlissingen. VLISSINGEN - Toch had dit historisch stukje Vlissingen ook een keerzijde. Doordat het als afvalbak en open riool werd gebruikt stonk het in de hele omgeving. Eind 19de eeuw werd al gesproken over demping van de Vlissingse ka den. Een ingezonden brief schrijver schreef: 'Is 't zomer en heel mooi weer. En warm in de lucht én laag water. Is u dan wel eens in Vlissingen geweest? Hebt u dan wel op- en inge snoven dien benauwenden, van zwavel-waterstof-verza digden, baccillen-teelenden damp, die uit onze kaden op steeg, de straten doorwalmde en, zonder ontzag voor angstig NA DE DEMPING ZOU EEN FRAAI PLANTSOEN HIER KOMEN gesloten deuren en vensters, de huizen binnensloop?' (Middel- burgsche Crt. 23/10/1899). Bo vendien hadden overstromin gen in Vlissingen het water uit de havens en kades geteisterd. In oktober 1899 kwam het ge meentebestuur al met een voorstel 'voor demping en aanleg rioleering der Pottenka de, dat het leven der inwoners veraangenaamd zou worden. Niet alleen zal de stank der Pot tenkade weggenomen worden, ook de stank van Bellamy-, Bier- en Kaaskade zal tenge volge door eene demping dér MIDDELBURG - Als onderdeel van het project Geef je Buurt een Boost houdt Resto Van- Harte Middelburg op maan dag 20 februari een Res- to-avond met als thema leren van elkaar. Buurtgenoten van alle leeftijden leren elkaar praktische vaardigheden. Je bent immers nooit te jong of te oud om te leren. Locatie is Wijkcentrum Palet op de Jo- han van Reigersbergstraat 2. Dus ben jij handig met een laptop/tablet, de naaimachine of kun je goed breien? Neem mee waar je goed in bent en waar een ander iets van kan - De Zonne bloem houdt op zaterdag 18 maart een toneeimiddag en een verloting in de 'Lamme- renburcht' in Vlissingen aan de Zuidbeekseweg 22. To neelgroep Heer Hendrik uit 's Pottenkade en mogelijk veran derde wijze van spuiing, zoo niet geheel verdwijnen, dan toch tot een minimum terug gebracht worden. Demping der Pottenkade is derhalve het middel om den stank der kaden uit de gehieente te bannen' (Vliss.Crt. 04/10/1899). Na de demping zou op die plaats een fraai plantsoen worden aan gelegd in plaats van een 'stinkpoel'. In 1910 waren de overbodig geworden havens en kades, maar ook mooie blikvangers in de stad, ge dempt. In maart 1909 was men begonnen met de Kaas kade (de tegenwoordige Spuistraat) en Bellamykade (nu het Bellamypark) en daar na werd de zandzuiger met zijn materiaal naar het Marin- edok overgebracht om van daar ook de Pottekaai vol te spuiten. Met de demping hiervan was een bedrag ge moeid van 31.394 gulden. Dat werd door B en W opgevan gen door vérkoop van grond aan de Staat die op de Stee- nen Beer een nieuw post- en telegraafkantoor stichtte. In de gemeenteraadsvergadering in april 1909 werd de nieuwe naamgeving voor straten rondom de voormalige Potte kade bekendgemaakt. De Pot tenkade werd Wilhelmina straat, de Rommelkade werd Emmastraat en de Hooikade (aan de overzijde van de Pot tenkaai) werd de Hendrik straat. De demping van de leren, ledereen is van harte welkom tijdens deze bijeen komst. Buurtgenoten kunnen tijdens het programma genie ten van een Italiaans buffet. De kosten hiervoor zijn 2 euro. Inloop is vanaf 17.30 uur. Het programma start om 18.00 uur. Reserveren kan via www. restovanharte.nl of 0900 900 3030 op maandag tot en met vrijdag tussen 9.00 en 12.30 uur (10 ct/min). Geef je Buurt een Boost Geef je Buurt een Boost be staat uit een serie activiteiten die Resto VanHarte in ander halfjaar tijd uitrolt in twintig Heer Hendrikskinderen speelt de stukken 'Geluk in het spel' en 'Het Crusoë kwartet'. De middag begint om 14.00 uur. De kaarten kos ten 7,50 p.p. inclusief koffie of thee en een drankje in de Bier- en Pottenkade en de op ruiming van de daar bestaan de bruggen kostte de 67-jarige brugwachter zijn baan. 'Ten gevolge van de demping en de opruiming van den bruggen aldaar, zijn de diensten van den brugwachter H. Gerrebrands niet meer nodig' (Vliss.Crt. 14/08/1909). Hij had twaalf jaar zijn arbeid verricht tegen een loon van drie gulden per week. Omdat de beambte geen pensioen had afgesloten besloot de gemeenteraad om hem eervol ontslag te verle nen en hem jaarlijks een fi nanciële gratificatie te verle nen. steden in Nederland. Activitei ten variëren van barbecues tot talentenjachten en kookwed- strijden. Het doel is om buurt bewoners te betrekken en te activeren en de buurt zo een boost te geven. Geef je Buurt een Boost is mede mogelijk gemaakt door de Nationale Postcode Loterij. Resto Van- Harte is het levendige buur- trestaurant met betaalbare en gezonde driegangendiners, ledereen is welkom bij Resto VanHarte. De Resto's zijn er voor iedereen, jong en oud, waar je ook vandaan komt. pauze. Kaartverkoop van 14.00 tot 15.00 uur op dinsdag 28 februari in de Schutterij en donderdag 2 maart in Ter Reede in Vlissingen en op vrijdag 3 maart in Bachten- poorte in Oost-Souburg. VLISSINGEN-In december was op diverse Zeeuwse locaties een veiling van een heuse Nimbus 2000, be kend uit de Harry Potter filmreeks. De Nimbus was gemaakt door kunstenaar Marcos Romijnsen uit Nieuwdorp. Marcos maakt zijn kunstwerken van afge dankte materialen, over het algemeen metaal. Van zeepaardjes tot schorpioe nen en dus ook vliegende bezems. De opbrengst van de Nimbus heeft Marcos vorige week geschonken aan Dierenasiel Walcheren. NAAR BED Toneelvereniging Serooskerke brengt het toneelstuk 'Zuster, ik wil naar bed' op de planken. Het is een klucht geschreven door Ewouter Vogel. Het stuk is voor het eerst te zien op 17 februari om 20.30 in Ons Huis in Meliskerke. Kijk voor alle speeldata op de-faam.nl. VLISSINGEN - Leia is een mooie kruising van 4 jaar oud en komt via een uitwisseling met een andere stichting in Vlissingen om te kijken of ze zo een kans heeft op een nieuw huisje. Leia is een hondje met bagage. Belang- MIDDELBURG - Boutique Ho tel The Roosevelt in Middel burg is door TripAdvisor voor de 2e keer op rij gekozen tot het beste Zeeuwse hotel en van alle hotels in Nederland op de 17e plaats in de catego rie kleine hotels (tot 50 ka mers) in de Travellers' Choi ce™ Awards 2017. Voor de 15e keer heeft TripAd visor 's werelds beste gele genheden op een rij gezet ge baseerd op de miljoenen beoordelingen en meningen die in een jaar zijn verzameld van reizigers uit de hele we reld. De kenmerken van Travellers' Choice-winnaars zijn opval- rijks is dus een rustige baas met veel ervaring die haar weer het vertrouwen terug kan geven. Leia is geen hond voor een gezin met kinderen, maar met andere honden is ze heel erg goed. Meer info op www.dierenasielwacheren.nl. lende service, kwaliteit en waarde. "Het is bijzonder dat ons ho tel, dat nog geen twee jaar open is, voor de tweede keer gekozen is tot Zeeuwse win naar van Tripadvisor Travel- Iers' Choice Award. Nog speci aler is dat deze prijs door onze gasten gegeven wordt op ba sis van reviews en dus een pu blieksprijs is", aldus Raymonde Rimoud, van Boutique Hotel The Roosevelt. "We willen alle gelegenheden feliciteren die een Travellers' Choice Award voor hotels hebben gewonnen", zegt Bar bara Messing, Chief Marketing Officer bij TripAdvisor.

de Faam | 2017 | | pagina 5