In uw re Maak een ander blij door mee te klussen tijdens NLDoet Het Polderhuis wordt voor bezoekers nog laagdrempeliger Welkom in Koffiehuis Italië als de bakermat Andere stek Sterrenwacht Fijn wonen in Veere 23 WOENSDAG 15 FEBRUARI 2017 men op io en 11 maart samen door John de Kok - NLdoet is de grootste vrijwilligersactie van het land. Met het koningshuis voorop steken elk jaar duizenden mensen belangeloos de hand jes uit de mouwen om een klus voor het goede doel te klaren. Dat is bevredigend. En gezellig! De saamhorigheid en spontaniteit van het klussen tijdens de nationale klusda- gen leveren leuke contacten en een mooie besteding van een dagdeel op. Ook in Zeel and is het aanbod van klussen gevarieerd, er is altijd wel iets leuks in de buurt te vinden. De klussen die je via NLdoet door Gerard van der Hoeven WESTKAPELLE - Zo'n 200 vrij willigers zetten zich in om dit centrum op de kaart te zetten, als we Ada van Hoof mogen geloven. Ze is lid van de werk groep voor nieuwe initiatie ven. Zo gaan naast de bestaande voorzieningen in het Polder huis twee nieuwe initiatieven van start, de Creada en de Tuus E'maekt Markt. Voor wie het Zeeuws enigszins be heerst spreekt laatstgenoem de activiteit voor zichzelf. Ada: "Er zijn vele Walchenaren die creatief zijn en in de hob bysfeer prachtige dingen ma ken. Dat kan van alles zijn, houtsnijwerken, kleding, kaarten enzovoorts. Wij bie- oppakt zijn werkzaamheden die stichtingen of verenigin gen niet alleen gedaan krij gen. Of het kan een evene ment zijn voor ouderen of eenzamen waar extra man en vrouwkracht voor nodig is. Droomdekentjes De klussen kunnen technisch zijn, een beroep doen op vak manschap, maar het kunnen ook sociale klussen zijn. Van leidingen leggen, verven, za gen, spitten, snoeien, oprui men tot een tour met een rol stoelbus, een bingo voor ouderen, taarten bakken, of droomdekentjes voor kinde ren in nood maken. Een kleine den de gelegenheid om die dingen te kunnen laten zien en eventueel te verkopen. En dan niet door je producten te showen door een kraam te moeten huren op een folklo ristische markt. In het Polder huis bieden wij de gelegen heid die spullen te exposeren in een zogenaamde pop-up ruimte waarbij het aanbod va rieert en wisselt." Op 22 febru ari wordt er een vrijblijvende infoavond gehouden om 19.30 uur. Een al gestart initiatief is de Donderdag-Doe-Dag in het museumcafé. Tot en met april wordt elke donderdag iets ge organiseerd, wat volgens Van Hoof de drempel tot de toe gang van het Polderhuis moet verlagen. "Dan staat het mu- tour door Zeeland levert tallo ze variaties aan zinvolle klus sen op. Zo zien we dat in Goes-West het wijkgebouw de Westkant aan de Evertsenstraat 15 ge- pimpt moet worden. De voor zitter van de wijkvereniging Patrick Maat: "We willen dat het wijkgebouw een ontmoe tingsplek voor jong en oud wordt. De binnenkant is drin gend aan een opknapbeurt toe. We zoeken schilders en behangers. Creatief talent is ook erg welkom, op de steun pilaren zouden we graag de tv-toren en de watertoren van Goes schilderen". seumcafé open voor iedereen voor een praatje, een kopje koffie en is er iets te doen." Elke eerste donderdag is er volgens van Hoof een vertel en kijkmiddag waarbij vertel len en kijken centraal staat. De tweede donderdag van de maand is het CreaClub voor hobbyisten die met zelf mee genomen materiaal creatief aan de slag gaan. Ada vertelt: "Denk aan kaarten maken, breien, haken, stof schilderen." De derde donderdag staat in het teken van digitale handig heidjes met uitleg over het werken op de computer. De vierde donderdag is bestemd voor de zogenaamde Mutsen- dub en waarbij breien, haken, naaien centraal staat. Ada van Hoof bevestigt nog eens dat het Polderhuis beslist niet al leen voor inwoners van West- kapelle een baken moet zijn. Uit heel Walcheren is men Op maar liefst 19 plaatsen in Zeeland gaan er vrijwilligers aan de slag met het opruimen van kuststroken. In Domburg wordt dat georganiseerd door Surfvereniging Rocky Point. "Je schrikt als je ziet hoeveel rommel er op het strand ligt. Omdat wij als surfclub vaak gebruik van het strand maken hopen we veel leden te mobi liseren, maar ook veel ande ren. Het is belangrijk dat ie dereen komt, hoe meer mensen, hoe beter. Ook last minute", vertelt bestuurslid Martijn Mekes. In Zierikzee heeft zoekt het Burgerweeshuis zo'n twintig vrijwilligers die willen komen helpen bij het opknappen van de mooie stadstuin. "Meer klussers passen er niet in onze prachtige keuken voor een bakje koffie", zegt Theresia Koelewijn. Met de twee vaste vrijwilligers is het onmogelijk al het grote werk gedaan te krijgen. Er moeten bomen ge snoeid, struiken geknipt en bladeren opgeruimd worden. Ook de tuinmuur kan een nieuw verfje gebruiken en het terras moet worden schoon gemaakt. Gereedschap is aan wezig. www.nldoet.nl - In het Kof fiehuis aan de Oosterschel- destraat 1 is vrijdag 17 fe bruari een speciale ochtend. Ron en Nel Steen- haert vertellen over het werk dat zij doen in Roe menië. Zij beheren daar een huis waar 18 mensen wonen die een verstande lijke beperking hebben. Het Koffiehuis is van 9.30 uur tot 11.30 uur. - De cultu rele Vereniging DanteZeel- and houdt een muzikale lezing op vrijdag 17 februari om 20.00 uur over Le Nuo- ve Musiche, Italië als ba kermat van de barokmu ziek. De spreker is Albert Clement, hij gaat in op de cruciale rol die vernieuwers als Giulio Caccini, Claudio Monteverdi en anderen in de ontwikkeling van de westerse muziek hebben gespeeld. Er zal veel mu ziek te horen zijn. Locatie is de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. - Dinsdag middag zijn de twee obser vatoria van' de sterren- wacht uit de tuin getakeld van de Herengracht 52 in Middelburg. De sterren wacht gaat verhuizen naar de Helm in Middelburg, maar de observatoria gaan deel uitmaken van Astro nomy Project Oostkapelle. Op die manier blijven de observatoria voor de ster renwacht behouden. In de 3, toekomst wordt vanaf de Helm geobserveerd. Op de bovenverdieping komt na melijk een montering die de telescoop tot buiten het dak kan brengen waardoor er toch een goed zicht is op een flink deel van de ster renhemel. Het Polderhuis is Westkapelle is allang niet alleen een muse um. Naast die functie is het een centrum waar steeds meer evenementen en culturele activiteiten plaatsvinden. De Faam nam eens een kijkje bij deze centrale plek in Westkapelle. De Mutsen (Handwerkgroep) in Het Polderhuis tijdens de Donder dag-Doe-Dag. Foto: Het Polderhuis welkom. En er zijn voortdu- manier proberen wij met onze rend activiteiten om de boel activiteiten het Polderhuis nog levendig te houden. "Op die opener en socialer te maken". INFORMATIE Info via www.polderhuiswestkapelle.nl, 0118-570700, info@polderhuiswestkapelle.nl en www. creadawestkapelle.nl. - Denk mee, doe mee, help mee. Daar is de bijeenkomst 'Fijn wonen in Veere' op 20 februari om 19.30 uur voor bedoeld. De avond is in de Korenmaat in Veere en voor alle inwo ners van de Stad Veere, Zanddijk en Buiten de Ves te. Het gaat over de open bare ruimte (goed onder houden, opgeruimd, veilig, geen overlast), woningen (comfortabel, geschikt, duurzaam, beschikbaar), zorg op menselijke maat, voorzieningen (bereikbaar voor iedereen) en sociale cohesie (omzien naar el kaar). DOE OOK MEE Vorig jaar waren er zo'n 350.000 Nederlanders actief bij meer dan 9.200 klussen. Een klus in de buurt zoeken of een klus opgeven kan via www.nldoet.nl De saamhorigheid en spontaniteit van het klussen tijdens de nationale klusdagen leveren leuke contacten en een mooie besteding van een dagdeel op. Foto Danny Bastiaanse

de Faam | 2017 | | pagina 23