HBS begon ooit als prestigeproject Een topvrijwilliger Mooie plaatjes leren maken in de natuur Dat zijn pas kilometers Blauwgeruite Ziel Café op zoek naar mama's 5 WOENSDAG 8 FEBRUARI 2017 Rorld de eeuwwisseling van de 19de naar de 20ste eeuw ging het welvarend in Vlissingen. Na de komst van scheepswerf De Schelde liep het economisch gezien op rolletjes en zag de toekomst er voor de Scheldestad goed uit. VLISSINGEN - In de krant werd onder de titel 'Terugkij kend op 1900' een positief beeld geschetst voor de toe komst van de stad. Uitbreiding van educatie stond hoog op het verlanglijstje: 'Overwegen de dat in onze stad, een plaats van 20.000 inwoners, de meest bevolkte gemeente van Zeel and door de bloei van Vlissin gen ten nauwste samenhangt met de verstandelijke ontwik keling van haar toekomstig in woners, dat zoo spoedig moge lijk de behoefte aan een Hoogere Burgerschool meer en meer wordt gevoeld'. (Vliss. Crt. 9/10/1901). Een commissie had berekend dat ouders van Vlis- singse scholieren die in Mid- STUDENTEN WAREN JAN CAMPERT EN HANS VERHAGEN delburg de H.B.S. volgden duur uit waren. H.B.S. leerlin gen in Middelburg betaalden 40 gulden schoolgeld. Maar -zo bleek- scholieren die da gelijks de gang maakten naar buurgemeente Middelburg waren inclusief reiskosten (stoomtramvervoer) 91 gulden kwijt! 'Vlissingers zijn twee maal zoveel geld kwijt voor hun opleiding als Middelbur gers.' Maar prestige dat het in de Scheldestad aan een hoge re Burgerschool ontbrak speelde ook een rol. Er werd een begroting gemaakt dat Vlissingen met Rijkssubsidie voor 17.360 gulden per jaar kon beschikken over een eigen Rijks Hoogere Burgerschool. Het plan werd door Het Rijk afgewezen. Maar er werd ja ren later andermaal een ver zoek gedaan toen de H.B.S. in Middelburg overbevolkt raak te en leerlingen noodgedwon gen hun lessen moesten gaan volgen in klaslokalen van de Zeevaartschool. De Gemeen telijke Hoogere Burgerschool Vlissingen in een pand op de hoek Kleine Kerkstraat/Wage- naarstraat kon van start op 6 september 1908. Directeur werd J. Coster. Nadat door de expansiedrang van De Schelde het moest worden afgebro ken, werd een nieuw pand ge bouwd in 1924 aan de Brau wenaarstraat. In 1918 had Het Rijk de school overgenomen en uitgebreid tot vijf leerjaren en mocht het de titel Rijks H.B.S. voeren. De opening was op 7 januari 1925. Vele later beroemde Vlissingers hebben deze school bezocht, zoals schrijver/uitgever Geert van Oorschot die het ooit om schreef als 'het pand dat hij het meest haatte' letterkundi ge en verzetsman Jan Campert (de vader van Remco Cam pert), bekend Vlissingse huis arts Ad van Dijk en schrijver/ dichter en P.C. Hooftprijswin- naar Hans Verhagen. Maar laatstgenoemde verliet de school nog voor het eindexa men. In 1940 werd het ge bouw gevorderd door de Duit- m 7924 wera oegonnen met ae douw van de HBS aan de Brouwenaarstraat. Het huidige Rijksmonument werd geopend op 7januari 1925. Foto: Collectie Gemeentearchief Vlissingen se bezetter. Een bombardement op 1 en 2 no vember 1944 op de school zorgde voor schade en slacht offers. Na de invoering van de Mammoetwet (1968) werd de school gefuseerd met de openbare ULO en werd het onderdeel van Rijksscholen gemeenschap Scheldemond. Daarna kwam het pand in handen van woningbouwver eniging L'Escaut en werd het halverwege de jaren negentig een multifunctioneel cultureel centrum met muziekschool onder de naam Theo van Doesburgcentrum. Sinds 1997 is het een Rijksmonument. MIDDELBURG - In Middel burg zijn er ruim 13.000 vrij willigers actief. Om hen te be danken voor hun inzet worden er op 1 juni voor de vierde keer Lange Jan Awards uitgereikt tijdens een feestelijke waar deringsavond voor vrijwilli gers. Van 13 februari tot 13 maart kan iedereen vrijwilli gers en vrijwilligersorganisa ties nomineren (aandragen) hiervoor. Iedere twee jaar be dankt de gemeente Middel burg haar vrijwilligers middels het project 'de Lange Jan Awards'; de vrijwilligersprijzen van de stad. Er kan genomi- - Binnenkort start de Zeeuwse Volksuni versiteit met een cursus Kleur in Vlissingen. Deze cursus is een ontdekkingsreis om meer te weten te komen over de kenmerken van kleur en neerd worden in drie catego rieën; de jonge vrijwilliger t/m 23 jaar, de individuele vrijwilli ger vanaf 24 jaar en de vrijwil ligersorganisatie/groep vrij willigers. Nomineren kan via www.welzijnmiddelburg.nl, via een papieren nominatie- formulier in Porthos, het stadskantoor of de Drvkkery of telefonisch via 0118-727027. De voormalige categorie voor het vrijwilligersinitiatief is deze editie samengevoegd met de Award voor de vrijwilligersor ganisatie/groep vrijwilligers en is dus geen aparte catego rie meer. Genomineerden ma ken kans op de Lange Jan Award, een geldprijs (€250,- voor individuele vrijwilligers of €500,- voor de vrijwilligers organisatie/groep vrijwilligers) en op entreekaarten voor de feestelijke waarderingsavond op 1 juni. Het aantal plaatsen is beperkt, dus wacht niet te lang. Tijdens de waarderings avond staan niet alleen de laatste 9 genomineerden in de spotlights; juist alle aanwezige vrijwilligers worden op deze avond heel hartelijk bedankt met een mooi (entertainment) programma en een hapje en drankje. ."iDCELBURG - Stichting Wijk Dauwendaele en Stichting Welzijn Middel burg zoeken moeders voor het mamacafé. Een mama café is een ontmoetings plaats voor moeders met kinderen van 0 tot 4 jaar en vrouwen die een kindje verwachten. Gezellig klet sen en ervaringen uitwis selen onder het genot van een kopje koffie of thee terwijl de kinderen kunnen spelen. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen via halfbloedje_i99i@hot- mail.com of 06-24549910. MIDDELBURG - In het voor jaar houdt IVN Walcheren de Basiscursus Natuurfotografie. Berry van der Haar en Arjen Hartog begeleiden deelne mers om op een andere ma nier naar de natuur te kijken. Tijdens 3 woensdagavonden (15 en 29 maart en 12 april) wordt tussen 19.30 en 22.00 uur de theorie uitgelegd met voorbeelden. Na de theorie avond volgt op zaterdag een praktijkochtend. Aanmelding bij Arjen Hartog, a.m.hartog@ gmail.com of 06-33742545. hoe je kleuren voor je kan la ten werken. Welke kleuren halen het beste in iemand naar boven? Nooit meer twij felen over een aankoop qua kleuren nooit meer urenlang 'zwerven' door een winkel. De cursus bestaat uit 2 lessen van 3 uur gegeven door Jan- nie Boer op woensdag 15 en 22 fèbruar van 9.00 tot 12.00 uur. Inschrijven kan via www. volksuniversiteitzeeland.nl/ algemeen/kleur-i/ VLISSINGEN - De Zeeuwse Komedie speelt deze week op donderdag, zaterdag en zon dag het stuk Sophie van Roos Ouwehand in De Piek. Sophie is een stuk vol humor en ont roering. Het gaat over relaties en gevoelens. Meer info in de agenda van deze week. MIDDELBURG - Zeeuwen fietsen 20 maal de wereld rond. Fietsen Scoort stimu leert werknemers de auto te laten staan en met de fiets naar het werk te gaan. De lan delijke fietscampagne vindt zijn oorsprong in Zeeland. Deze 'Zeeuwse roots' zijn te rug te zien in de resultaten. Van alle provincies werden in Zeeland vorig jaar de meeste woon-werk kilometers voor Fietsen Scoort gefietst. Vaker de fiets pakken is goed voor de gezondheid en het milieu. Fietsen draagt bij aan C02-re- ductie en het tegengaan van klimaatverandering wereld wijd. Deelnemende werkge vers kunnen de gefietste kilo meters van hun werknemers sponsoren. Met de opbrengst hiervan steunt Fietsen Scoort de fietsprojecten van C00P Africa. C00P Africa zet de fiets in als instrument tegen ar moede. In 2016 fietsten de Zeeuwse deelnemers bijna 900 duizend kilometers, oftewel 20 maal de wereld rond. Hierdoor kwam 156 duizend kilo CO2 niet in de atmosfeer terecht, hebben deelnemers flink geld bespaard, hun gezondheid verbeterd en de ecologische voetafdruk verkleind. Wilt u ook meedoen? Aanmelden via www.fietsenscoort.nl.

de Faam | 2017 | | pagina 5