Tijd om wakker te worden! Help vanuit huis mee om de bevolkingsregisters in te voeren Concert met vleugje liefde Zo maak je een echte film Schrijfcafé voor de dames Wandeltocht in de winter Een bijzondere expo in 't Spui Wie doet mee met NLdoet? Sport in de regio 17 WOENSDAG 8 FEBRUARI 2017 BEDRIJVIGHEID Er is sinds kort een nieuwe onderneming gestart in Zeeland, FrisserSlapen, die zich speciali seert in het reinigen van onze matrassen. "En dat mag tijd worden ook", laat eigenaar Chris Hoornick van FrisserSlapen uit Middelburg weten, "'Werkelijk alles in huis wordt goed schoongehouden behalve de matrassen. Het valt dan ook niet mee om een matras in de was machine te proppen!" door Leon Janssens MIDDELBURG - Feit is wel dat in onze steeds beter geïsoleer de huizen en met de kachel lekker hoog de populatie van huisstofmijt weelderig toe neemt en zorgt voor verstopte neuzen, hoofdpijn en meer allergische reacties. "En daar is het FrisserSlapen juist om te doen", zegt Chris. "We pakken met onze speciale apparatuur de huisstofmijt, schimmels, spoor, bacteriën en huidschilfers keihard aan en zorgen voor een fris matras wat direct na reiniging en be handeling met speciale spray weer te beslapen is." En u hoeft niet met uw matras te slepen. "De dienst wordt aan huis verleend zodat er niet ge sleept hoeft te worden met de matrassen. Omdat huisstof- mijtallergie een oprukkend probleem is kan er vanaf nu een originele 'Bugbuster' wor den gebeld en wordt er op aanvraag een gratis testreini ging afgenomen", aldus Chris Hoornick. FrisseSlapen: info@ frissersfapen.nl, telefoon 06 14147666 Het Zeeuws Archief zoekt vrijwilligers om de bewoners van Walcheren in de 19e eeuw in beeld te brengen, le dereen kan thuis via de com puter meehelpen om gege vens uit archiefstukken in te voeren in een online databa se. Het gaat om de bevol kingsregisters van Walche ren (1812-1900) uit het Zeeuws Archief. MIDDELBURG - Het project is vorige week van start gegaan. De resultaten worden gepu bliceerd in de Zeeuws Archief personendatabase Zeeuwen- gezocht.nl met meer dan 8 miljoen persoonsgegevens. De bevolkingsregisters van Walcheren behoren tot de vroegste van Nederland. Al vanaf 1812 werd in Zeeland per adres geregistreerd wie er woonden, waarheen de be woners verhuisden en wat hun beroepen waren. Vrijwilligers kunnen aan de slag met het invoeren van de Walcherse bevolkingsregisters uit het Zeeuws Archief over de periode 1812-1900: Aagteker- ke, Arnemuiden, Biggekerke, Domburg, Gapinge, Grijpsker- ke, Kleverskerke, Meliskerke, Nieuw- en Sint Joosland, Oostkapelle, Serooskerke, Sint Laurens, Veere, Vrouwenpol der, Westkapelle en Zoutelan- de. De gegevens over Koudekerke zijn al toegankelijk gemaakt in het proefproject dat vorig jaar In een uitspanning in Domburg. Zeeuws Archief, Beeld en Geluid, Collectie C.J. Vreeke, 341-1201 is afgerond. De bevolkingsre gisters van Middelburg zijn als gevolg van de oorlog verloren gegaan. Het overzicht van personen per adres geeft informatie over gezinssamenstelling en huishouding. De beroepen schetsen een beeld van de tal rijke rangen en standen - van dienstbode tot grootgrondbe zitter, van loonwerker tot klei ne zelfstandige. Daarmee zijn deze registers een bijzonder rijke bron voor het leven op Walcheren in de 19e eeuw. Zij maken verder gaand genealogisch en histo risch onderzoek naar wonen, werken en leven op Walche ren mogelijk. Hoe kan ik meedoen? Belangstellenden kunnen een account aanmaken op www. velehanden.nl en kiezen voor het project 'Wonen op Wal cheren'. Vervolgens worden scans getoond uit de desbe treffende bevolkingsregisters. Deelnemers kunnen zelf be palen uit welke periode (voor of na 1850) zij gegevens uit de scans online gaan invoeren. Na controle en voltooiing van de registers worden de inge voerde gegevens samen met de scans gepubliceerd op e www.zeeuwsarchief.nl, www. zeeuwengezocht.nl en www. archieven.nl. VeleHanden is een platform waarop alle Nederlandse ar chieven scans van archiefstuk ken kunnen aanbieden en waar alle gebruikers van ar chieven kunnen bijdragen aan het toegankelijk maken ervan. Via deze vorm van crowdsourcing zijn inmiddels tal van projecten gerealiseerd. Winterwedstrijd roeien VEERE - Op 25 maart om 13.00 uur gaat de 10e sloeproeiwedstrijd De Veerse Slag van start. Het damesteam de Zeeuwse Deernen organi seert deze winterwedstrijd voor de 10e keer. De start zal voor de Campveerse Toren zijn in Vee- re. De burgemeester Rob van der Zwaag zal het startschot geven vanaf het startschip ms. De Atina. Het parcours van de wedstrijd zal zijn langs de eilanden van het Veerse Meer voor Veere: De sloepen komen van uit heel Neder land. Het is een prachtig spektakel om te zien vanaf de kant. Het Groene Laken zoekt leden VLISSINGEN - Biljartvereniging Het Groene La ken in Vlissingen is op zoek naar nieuwe leden. We biljarten iedere dinsdag- en woensdag morgen van 08.00 tot 12.30 uur op locatie Theo van Doesburg centrum in Vlissingen. Ook wor den in de maanden september t/m april combi- wedstrijden gespeeld. Dit zijn wedstrijden te gen verenigingen uit andere plaatsen op Walcheren. Die worden doorgaans gespeeld op de vrijdagmiddag. Info via de secretaris van Het Groene Laken, te lefonisch via Nico But 0118 - 416667. MIDDELBURG - Brassband Middelburg bestaat dit jaar 90 jaar. Dit jubileumjaar wordt geopend met een concert op 11 februari in het Palet in Mid delburg. Hoewel het concert niet geheel in het teken van de naderende Valentijnsdag staat 'kust' de jarige Brassband het thema wel. Het belooft een mooie avond te worden met solisten onder leiding van diri gent Joeri van Hove. De jeugd- brassband viert ook een jubi leum dit jaar want met haar 50 jaar is het jeugdorkest van de Brassband Middelburg een van langst bestaande jeugdor kesten van Nederland. Diri gent Rene Nelis zorgt met zijn groep voor een mooie ope ning van de avond en laat zien dat blaasmuziek voor jonge ren ook in 2017 nog springle vend is. Het concert is om 20.00 uur in zaal 'het Palet' in Middelburg. Toegang gratis. VLISSINGEN - Videoclub Shot'68 houdt op dinsdag avond 14 februari een open avond voor fanatieke amateur filmers die het vak beter onder de knie willen krijgen. Voor monteerproblemen of andere vragen is het handig de eigen film mee te nemen. De club nodigt regelmatig gastspre kers uit. De open avond is in het Theo van Doesburgcen trum, Brouwenaarstraat 2 in Vlissingen van 19.30 tot 21.30 uur. Meer info bij mevrouw Selen via 0118 417046, bse- len@zeelandnet.nl of via www.zeeva.videofilmers.nl. MIDDILBURG - Dinsdag 14fe bruari is er van 10.15 tot 12.15 weer een schrijfcafé voor vrouwen in Zenc, Markt Mid delburg. Thema is 'magie van schrijven'. Meer info bij Tanja Harpe, tel. 06 53348410 en www.schrijQevrij.nl. VLISSINGEN - Wandelsport vereniging Willen is Kunnen houdt een wintertocht op za terdag 11 februari. Voor deze Wintertocht kunnen deelne mers zich inschrijven 5,10,15, 20 of 30 kilometer. Inschrijven en start is voor alle afstanden in het clubhuis Ons Plekje, Fal- ckstraat 4 in Vlissingen. Het inschrijfgeld bedraagt 3,00 euro en voor leden van een wandelbond geldt een korting van 1,00 euro. Voor wande laars die 20 of 30 kilometer willen lopen is de starttijd tus sen 8.00 en 9.00 uur. Voor de overige afstanden is de start- tijd tussen 9.00 en 12.00 uur. www.wikvlissingen.nl VLISSINGEN-In de maand fe bruari exposeren drie bevrien de amateurfotografen hun werk in de expositieruimte van Boekhandel 't Spui. Cora te Beek fotografeerde voor deze expo vooral mensen op straat, Leonie Zuijdervliet maakte ontroerende foto's in een hospice en Frans Dekkers speelt met ruimte en lijnen in abstracte en architecturale fo to's. Alle drie vinden zij dat fotograferen vooral goed kij ken is en er de tijd voor ne men. Dagelijks te bezichtigen van tot en met 28 februari aan de Oude Markt 5 te Vlissingen. VLISSINGEN - Op vrijdag 10 en zaterdag 11 maart is het weer NLdoet. Tijdens de dertiende editie van de grootste vrijwilli- gersactie van ons. land kan ie dereen weer de handen uit de mouwen steken. Het Oranje Fonds is in alle gemeenten op zoek naar vrijwilligers die zich tijdens NLdoet in willen zetten voor sociale organisaties. Een leuke vrijwilligersklus uitzoe ken kan op www.nldoet.nl. Zilver voor Yara Helleman - Bij voorwedstrij den voor het NK waren vijf turnsters van Turnschool Zeeland aanwezig. Zilver was er voor Yara Helleman. Zij werd tweede bij de jeugd ie divisie met 46.717 punten. In dezelfde categorie werd Moira Jozwiak 10e met 42.450 punten. Bij de junio ren ie divisie was de 6e plaats voor Frederique Snij ders met 44.775 punten. Da- niek Witlox werd in deze categorie 8e met 44.208 punten. Fleur Dingemanse werd bij de jeugd N2 19e met 40.083 punten.

de Faam | 2017 | | pagina 17