DrrM Terugkeer dynamiek in duinen op Schouwen Kom ook naar de Statenvergadering 1 Zeeland iewerk f|Q HO I H Informatierubriek van I Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Publicaties en bekendmakingen vindt UO/ UZ./ I de Provincie Zeeland. Kijkdanopwww.zeeland.nl Uopwww.zeeland.nl/provinciaalblad De duingebieden van Zeeland hebben al jaren last van een te hoge stikstofbelasting, dat door de lucht wordt aangevoerd. Stikstof komt van nature voor in de atmosfeer, maar door ammoniak uit de landbouw en stikstofoxide uit de industrie is de stikstofdepositie (neerslag) hoger dan gewenst. Een overschot aan stikstof zorgt ervoor dat de natuur sneller verruigt en dichtgroeit, waardoor kwetsbare duinflora en fauna verdwijnt. Het belemmert ook de vergunningverlening voor economische activiteiten. Daarom nam het Rijk het initiatief om deze stikstofproblemen aan te pakken. In de Programmatische Aanpak Stikstof (PAS) werken overheden, natuürorganisa- ties en ondernemers samen om de stik- stofuitstoot te verminderen eri daarmee economische ontwikkelingen mogelijk te maken. Verplicht onderdeel van de PAS zijn de natuurherstelmaatregelen. De Provincie is verantwoordetijk voor de uitvoer ervan. In totaal betreft het pro gramma 186 maatregelen in Zeeland in de jaren 2014-2019. Goed zichtbaar Op de Kop van Schouwen en De Manteling zijn ze voor bewoners en bezoekers het meest zichtbaar. Onder andere in de Meeu wenduinen, Zeepeduinen en de Manteling van Walcheren zijn grote gebieden geplagd (verwijderen van stikstofrijke grondlagen), Amerikaanse vogelkers verwijderd, natte duinvalleien hersteld en verstuiving op gang gebracht. In de Zeepeduinen hebben we deze maatregelen de afgelopen jaren uitgevoerd in nauw óverleg met Natuur- mpnumenten. Hiervoor stelden we PAS geld beschikbaar. De herstelde delen zijn overwegend open gemaakt met karak teristieke bomen en groepjes struiken. Plaatselijk kunt u het zand weer zien en ziet u de kenmerkende dier- en planten soorten van dit landschap vanzelf weer terugkeren (zoals het duinviooltje en de duinparelmoervlinder). Ook kunnen er weer natuurlijke duinverstuivingen plaats vinden. Zo keert de dynamiek weer deels terug in het duingebied. Meer lezen? Kijk dan op www.zeelarid.nl/natuur-en-landschap/ programmatische-aanpak-stikstof-pas In Zeeland zijn agrariërs voor hun water voorziening aangewezen op regenwater. Nu inzichtelijk is waar zoet water zich bevindt of waar dit het beste kan worden opgeslagen, kunnen agrariërs bewuste keuzes maken in gewaskeuze en water- opslag. Gedeputeerde Ben de Reu (Water): "Zeeland is omringd door zout water. Door klimaatverandering stijgt de zeespiegel en wijzigt de verhouding tussen neerslag en verdamping. Dat kan op termijn problemen geven voor de beschikbaarheid van zoet water. De Provincie Zeeland stimuleert daarom verschillende initiatieven voor Voorbereidende werkzaamheden Absdaalseweg tussen Absdale en Hulst gestart De N258 van de Tractaatweg naar Hulst loopt vlak langs buurtschap Absdale. Ter hoogte van het buurtschap wordt de provinciale weg doorkruist door een aantal straten. Dat is onveilig. Daarom gaat de Provincie de weg anders inrichten. De voorbereidende werkzaamheden zijn inmiddels gestart. De Provincie Zeeland heeft verkeersveilig heid hoog in het vaandel staan. Provinciale wegen (80 km/uur) worden bij voorkeur aangelegd met zo min mogelijk zijwegen. -Kruispunten worden zoveel mogelijk omgebouwd tot rotondes. Dat gebeurt nu ook bij Absdale. Ten oosten van het buurtschap wordt een rotonde aangelegd. Tussen de nieuwe rotonde en de rotonde Australiëweg (bij Life Garden) komt aan de noordzijde van de hoofdrijbaan een landbouwweg en een vrijliggend fietspad. Na deze aanpassingen verdwijnen drie onveilige voorrangskruispunten, daarmee wordt het ter plaatse veiliger. Ook renove ren we de hoofdrijbaan en vervangen we de oude verbinding tussen twee water gangen door "een er een nieuwe duiker te ■plaatsen. Gedurende de werkzaamheden zijn er geen verkeersomleidingen. Het wegver keer moet rekening houden met enige hinder. Op vrijdag 10 februari 2017 vindt de openbare Provinciale Statenvergadering vanaf 9.30 uur plaats in de Statenzaal van het provinciehuis in Middelburg. U bent van harte welkom om de vergadering bij te wonen vanaf de publieke tribune. De Statenverga dering is ook live te volgen via Omroep Zeeland en www.zeeland.nl. Op de agenda staat onder andere de Kustvisie. Hierbij een uitspraak van Statenlid Rinus van het Westeinde (CDA) over dit onderwerp. "Een nieuwe werkwijze met als resultaat.een Kustvisie die natuur, economie en veiligheid verbindt. De kust niet op slot, maar op een cre atieve en jnnovatieve manier invulling geven aan nieuwe concepten rekening houdend met deze drie aspecten en trends in de samenleving." Meetdata zoet- en zoutwaterverdeling Zeeuwse ondergrond beschikbaar Zeeland stelt als eerste provincie in Nederland de meetgegevens van de zoet- en zoutwaterverdeling in de ondergrond beschikbaar. Dat is winst voor het inzicht van onder meer agrariërs die sterk afhankelijk zijn van zoet water. opslag van en een efficiëntere omgang met zoet water. Een helder beeld van de zoet-zoutverdeling in het grondwater ver gemakkelijkt de zoektocht naar geschikte locaties voor wateropslag in de bodem. Een eenmaal gemaakte kaart biedt voor jaren houvast en is te zien als een regionale investering." De informatie is te vinden op de websites van de Provincie Zeeland www.zeeland. nl/zoetzout en waterschap Scheldestro- men www.scheldestromen.nl/zoetzout. De meetdata worden gefaseerd op de websites aangevuld. De gegevens van Zeeuws-Vtaanderen zijn bekend/Vanaf maart 2017 worden de meetdata van Midden-Zeeland gepubliceerd en vanaf juni 2017 volgen de meetdata van Noord-Zee land op deze websites. Drie verouderde bedrijven terreinen krijgen impuls In het najaar van 2016 stelden we de subsi dieregeling Fonds Impuls Bedrijventerreinen open. Er werden zeven voorstellen ingediend. Aan drie projecten geven we subsidie. Terneuzen ontvangt voor de terreinen aan de Koegorsstraat en de Handelspoort ruim 650.000 euro. De Terneuzense wethouder Jack Begijn is erg blij met deze steun: "Samen met de Provincie kunnen wij nu een kwaliteitsim puls geven aan twee goed gelegen bedrijven terreinen in Terneuzen. De bedrijventerreinen worden daardoor duurzamer, veiliger en beter bereikbaar." Aan de sanering van verouderde bedrijfsloodsen in Poortvliet draagt de Pro vincie ruim 180.000 euro bij. Dit betekent een enorme opknapbeurt voor de entree van het dorp. Vervolg subsidieregeling De regeling krijgt een vervolg. Nog vóór de zomer zal de tweede ronde van het Fonds Im puls Bedrijventerreinen worden opengesteld. Gedeputeerde Ruimtelijke Ontwikkeling Carla Schönknecht: "Met dit fonds ondersteunen we de kansen die er voor gemeenten liggen om van verouderde bedrijventerreinen weer levendige gebieden te maken, waarbij vraag en aanbod in de gemeente en in de regio goed op elkaar aansluiten. Dat is een impuls voor het gebied, voor de mensen die er werken en voor hun bezoekers." De subsidie is alleen beschikbaar voor gemeenten waar regionale afspraken zijn vastgelegd in een bedrijventer- Voor meer informatie kijkt u op www.zeeland.nl/subsidie-aanvragen/ fonds-impuls-bedrijventerreinen COLOFON Redactie: afdeling Communicalie Provincie Zeeland Opmaak: Provincie Zeeland. Fotografie: Provincie Zeeland. Reageren op deze uitgave van Provinciewerk? Neem dan contact op met de afdeling Communi catie per telefoon 0118- 63 10 50. Wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met liet informatiecentrum via de e-mail infocentrum@zeeland.nl of per telefoon op 0118- 63 10 11. Of schrijf naar Postbus 60014330 LA Middelburg. Bezoekadres: Provinciehuis. Abdij 6.4331 BK Middelburg. De volgende Provinciewerk verschijnt 22 februari 2017. Provinciewerk leest u ook via: http://www.zeeland.nl/publicaties-en-bekendmakingen/provinciewerk JSV, Provincie

de Faam | 2017 | | pagina 12