100% Mobiel ,®l Echt strooien moetje niet met een korreltje zout nemen Start het jaar met een nieuwe Mercedes-Benz automotions Mercedes-Benz Autoverkoop 2016 in orde iment ■treek, zuivel, ÏWUSt, .evoel r het ?en in de /rucht want leving aat is ns." aan Voor Begin het jaar goed met een nieuwe Mercedes-Benz door te kiezen uit één van onze nieuwe modellen uit voorraad bij automotions. Stapt u deze maand nog in één van onze voorraadmodellen, dan profiteert u van maar liefst 6.250,- voorraadvoordeel*. Deze korting is alleen geldig in de maand januari op alle nieuwe Mercedes-Benz voorraadmodellen*. Kijk op www.automotions.nl/januari en kies uw favoriete Mercedes uit. Roosendaal Bredasëweg 225-227, T. 0165- 557400 Goes Albert Plesmanweg 2, T. 0113 - 212730 •Disclaimer: Niet van toepassing op de C350e en E350e Plug-In Hybrid modellen. Niet in combinatie met reeds afgeprijsde actiemodellen Qf andere acties. The best or nothing. www.automotions.nl/mercedes-benz weer. BEVELAND MOBIEL «f Het aantal registra ties van nieuwe personen auto's in Nederland is in 2016 uitgekomen op 382.825 exemplaren, zo blijkt uit de officiële cijfers van RAI Vereniging, BOVAG en RDC Centraal Bureau Mobiliteit Informatie. Voornamelijk als gevolg van de enorme piek eind vorig jaar is dat 14,7 procent minder dan in 2015, maar conform de prognose van 380.000 stuks die beide brancheorganisaties eerder afgaven. Voor 2017 ver wachten RAI Vereniging en BOVAG dat er 415.000 nieu we personenauto's worden geregistreerd. In december 2015 bedroeg het aantal nieuwe perso nenauto's een recordaantal van bijna 70.000, meer dan ooit tevoren in de laatste maand van het jaar. Dat be trof toen voornamelijk die sels en plug-in hybrides, waarvoor destijds nog voor zakelijke rijders een aan trekkelijke fiscale bijtelling van 14 en 7 procent gold, gedurende maximaal vijf jaar. Veel van deze auto's werden echter pas in de loop van 2016 uitgeleverd aan eindgebruikers, het geen z'n weerslag heeft ge had op de statistieken. Daarnaast is de import van gebruikte auto's in 2016 toegenomen tot circa 160.000 stuks, waarvan ongeveer een derde twee jaar of jonger was. Het jaartotaal is het laagste sinds 1969, toen er bijna 350.000 nieuwe personen auto's werden verkocht. Het bestverkochte model in 2016 was de Volkswagen Golf met 12.432 stuks. feWi'tniiai Rijkswaterstaat heeft in Zeeland 13 steunpunten met apparatuur en zoutopslag (totaal 20.000 ton). Er moet per ronde 2.900 kilometer aan wegen worden aan gepakt. Hiervoor zijn 150 ploegen en 200 mensen in de 25 WOENSDAG 25 JANUARI 2017 Voor calamiteiten die niet conventioneel aangepakt kunnen worden, wordt deze Lavastorm ingezet. Door een chemische reactie wordt het strooisel warm. Twee jaar werd deze machine in Rilland ingezet. FOTO: PR in de wegen checken en de werkmethodiek analyseren. "Het belangrijkste moment is de vlootschouw in de maand september. Oude en nieuwe materialen worden dan ge test en passend gemaakt voor inzet gedurende winter", ver telt Alex. De twee gladheidscoördina toren van dienst nemen de uiteindelijke beslissing wan neer er gestrooid wordt. Een belangrijk instrument daar voor is het gladheidsmeldsys teem (GMS). Door middel van weerhuttën wordt de lucht temperatuur op een meter gemeten alsook de relatieve luchtvochtigheid. "Dit is no dig om de dauwpunttempe- ratuurte berekenen, die is erg belangrijk want gladheid ont staat doorvocht, bijvoorbeeld condensatie, en vorst op of onder het wegdek". Daarom zitten er temperatuursenso- ren in het wegdek, in Zeeland dertig stuks, en ook sensoren onder het wegdek om de temperatuur van de onder grond te meten. Er worden ook geleidingssensören ge bruikt. Die meten hoeveel zout er nog op de weg ligt. Het is daarom goed mogelijk dat er gestrooid wordt wan neer het een paar graden bo ven nul is omdat de wegdek- temperatuur onder nul is, of dat er niet gestrooid wordt terwijl het vriest omdat er nog voldoende zout op de weg ligt. Het zout dat wordt ingezet is grof zout, steenzout of vacuümzout. Het wordt nat gestrooid door er op de strooiplaat een component van calciumchloride aan toe te voegen. Hierdoor blijft het zout beter liggen, ontstaat er een beter spreidingspatroon en kan er op hogere snelheid gestrooid worden. Alex: "We strooien vooral preventief omdat het zout pas werkt wanneer het ingereden is". ZEELAND - Nattigheid, vorst. Een verantwoord wegge bruiker weet dat het dan op passen is. Tegelijkertijd gaan we er vanuit dat er alles aan gedaan is om de wegen zo veilig mogelijk te maken. De eenzame strooiwagen is er het bewijs voor, maar het is zo ongeveer de laatste stap in een proces dat het hele jaar doorgaat. Zout strooien tegen gladheid door vorst vraagt een inten sieve voorbereiding, het vraagt samenwerking tussen de verschillende wegbeheer- ders en er komt veel kennis en inzicht bij kijken. Alex van den Hoek van het team ope rationele advisering van Rijkswaterstaat (RWS) is er het hele jaar door mee bezig. "Het gladheidsseizoen loopt voor ons van i oktober tot 1 mei. Gedurende die tijd heb ben we altijd twee glad heidscoördinatoren gereed, een van RWS en een van de provincie of het waterschap. Buiten het seizoen werken we in een landelijk team van tien adviseurs door". In de zomer i's dat onder andere onderhoud en aankoop van materiaal, bestelling van zout, nieuwe strooicontrac- ten afspreken, de sensoren

de Faam | 2017 | | pagina 25