r r Het woord aan raadslid Willemien Treurniet Nieuwe bewoners kantoorpand Woongoed Nieuwjaarsreceptie druk bezocht Komst groot zonnepark in Middelburg definitief Meten van Zeeuws weer voor rekenmodel hitte Zaaltje huren? www.makelpunt-walcheren.nl MIDDEL GEMEENTE MIDDELBURG Telefoon: 14 0118 E-mail: info@middelburg.nl Bezoekadres: Internet: www.middelburg.nl Kanaalweg 3 Twitter: @Gem_Middelburg 4337 PA Middelburg Facebook: gemeentemiddelburg Postadres: Openingstijden stadskantoor: Postbus 6000 Maandag tot en met vrijdag 8.30 tot 16.30 uur 4330 LA Middelburg Donderdag 8.30 tot 20.00 uur Vorig jaar kwam Porthos negatief in beeld. Terecht? Sinds 2015 is er in de zorg veel ver anderd. Als je op Walcheren vragen hebt over bijvoorbeeld welzijn, zorg, opvoeden of opgroeien dan moet je bij Porthos zijn. De organisatie die overkoepelend is voor de WM0 (Wet Maatschappelijke Ondersteuning) van de drie gemeenten. De gemeenteraden van Middel burg, Vlissingen en Veere hebben vastgesteld dat maatwerk belangrijk is. Mensen moeten zelf kunnen be slissen bij welke organisatie zij hulp vragen, zelf kunnen regelen én zelf kunnen doen. Dit om iedereen zo veel als mogelijk te laten meedoen in de maatschappij. De cliënten staan centraal, zij voeren de regie. Foto: Fotografen De Christenunie ontving de afge lopen periode nogal wat signalen waaruit blijkt dat het in de praktijk g toepassen van deze uitgangspun- ten nog niet altijd vanzelfsprekend is. Wij vinden dat dit in 2017 fors moet verbeteren; zowel voor cliën ten als medewerkers van Porthos. De Christenunie begrijpt dat bij een nieuwe organisatie niet alles in één keer vlekkeloos verloopt. Wij blijven ons daarom inspan nen om zorg te geven zoals afgesproken: minder bureaucra tie en cliënten moeten centraal staan. Een win-win situatie: goed voor de cliënten, goed voor de medewerkers en dus goed voor Middelburg! Willemien Treurniet Fractievoorzitter Christenunie watreurnietcu@gmail.com Woongoed gaat verhuizen en dat betekent dat er een nieuwe bestemming is gezocht voor het kantoorpand aan de Buitenruststraat. Het pand wordt verbouwd en er worden kamers gemaakt die nog voor de zomer van 2017 verhuurd gaan worden aan twaalf wo ningzoekenden en maximaal dertig vergunninghouders. De gemeente heeft de buurtbewo ners over de plannen geïnfor meerd. Vluchtelingenwerk en medebewo ners helpen vergunninghouders Voor de zomer van 2017 komen in de vier vleugels van het gebouw zeven of acht alleenstaande ver gunninghouders en drie woningzoe kenden te wonen die gezamenlijk een gemeenschappelijke ruimte en sanitair delen. Wethouder Chris Dekker van de gemeente Middel burg licht toe: "De medebewoners kunnen de vergunninghouders hel pen met praktische zaken, omdat zij de taal machtig zijn en weten hoe zaken werken in Nederland. Ze wonen samen wat de integratie be vordert." Ook de stichting Vluchte lingenwerk Zeeland zal de vergun ninghouders gaan begeleiden en helpen met het inburgeren. Vergun ninghouders zijn vluchtelingen die de procedure hebben doorlopen en een vergunning hebben gekregen om tijdelijk in Nederland te blijven, omdat de situatie in hun eigen land voor hen geen veilige terugkeer mogelijk maakt. "Samen met het asielzoekerscentrum Swerf-Rust en het COA kijken we zorgvuldig welke vergunninghouders hier gaan wo nen om een goede communicatie met de buurt mogelijk te maken. Want dat vinden we heel belang rijk," aldus Dekker. Goede ervaringen met groeps gewijze huisvesting De gemeente is net zoals andere gemeenten in het land verplicht om vergunninghouders te huisves ten. De Rijksoverheid bepaalt het aantal vergunninghouders voor Middelburg. Dekker vertelt dat de gemeente inmiddels goede ervaringen heeft opgedaan met het groepsgewijs huisvesten van vergunninghouders in de Zacharias Jansenstraat en in de Koepoort straat. "Dit is dan ook een reden om hier weer voor te kiezen. We hebben er nu voor gekozen om in het pand niet alleen alleenstaande vergunninghouders te huisvesten, maar ook woningzoekenden zodat de integratie wordt bevorderd." In december vond er een evaluatie plaats met de bewoners en omwo nenden van deze twee panden. "We hebben goed geluisterd en willen leren van de tips die we meekre gen. We kiezen nu bijvoorbeeld nadrukkelijk voor een mengvorm van Nederlanders en vergunning houders om zo het spreken van de Nederlandse taal en het contact met de buren te bevorderen." Villex zal het beheer van de bewoning op zich nemen voor de komende vijf jaar; daarna volgt een evaluatie. Communicatie met de buurt De gemeente heeft goede commu nicatie met de omwonenden hoog in het vaandel staan. Zij hebben een brief ontvangen en zijn uitgeno digd voor een inloopbijeenkomst. Daar kunnen alle vragen over hun nieuwe buren gesteld worden. Gemeente Middelburg hield zaterdag zijn nieuwjaarsrecep tie in het stadhuis. In een volle burgerzaal luisterden de aanwezigen naar de nieuw jaarstoespraak van burgemeester Harald Bergmann. Daarnaast droeg stadsdichter Karei Leeftink zijn nieuwjaarsgedicht voor. De integrale toespraak en het nieuw jaarsgedicht zijn te lezen op www.middelburg.nl. Er was ook aandacht voor het feit dat Middelburg dit jaar 800 jaar stadsrechten heeft. Dit wordt het hele jaar gevierd met verschil lende activiteiten en evenementen. Bekijk het programma op www.middelburg800.com. OFFICIËLE PUBLICATIES Aangevraagde omgevingsvergunningen Dam 33, Herengracht 40, Herenstraat 42, Nieuwstraat 36 B, Plein 1940 7, Nieuwe Burg 39, Seisstraat 1 /Seisdam 2 en Sint Sebastiaanstraat 6 Verleende omgevingsvergunningen Nieuwe Kerkgang 1Seispark 27 Kennisgeving verlengde beslistermijn Seissingel 100 Kennisgeving ontwerpbeschikking Houtkaai 9 Verleende exploitatievergunning Nieuwe Burg 39 Deze publicaties vindt u terug op www. overuwbuurt.overheid.nl. Zoek op 'Middel burg' of op adres. GroenLeven uit Heerenveen gaat aan de Torenweg, naast Woonbou levard de Mortiere, een zonnepark bouwen. Het definitieve besluit om het park te realiseren is het gevolg van het feit dat de Rijks dienst voor Ondernemend Nederland (RVO) eind december heeft besloten een subsidie SDE (Stimulering Duurzame Energieproduc tie) toe te kennen. De locatie is eigendom van de gemeente Middelburg en is al langer in beeld voor de aanleg van een zonneweide. De omgevingsvergunning voor de locatie is al eerder verleend, maar nu de subsidie is toegekend wordt de uitvoering van de plannen mogelijk. De gemeente gaat de gronden verhuren aan GroenLeven. Het realiseren van een dergelijk zonnepark is een belang rijke stap om de doelstelling van Middelburg energieneutraal in 2050 te behalen. Het terrein waar het zonnepark komt is ruim 14 hectare groot. Een aan zienlijk deel hiervan wordt gebruikt voor een verantwoorde landschappelijke inpassing. Zo zullen bijvoorbeeld de waterpoelen aan de zuidzijde in stand worden gehouden. Op die manier worden vogels en andere dieren niet gehinderd. Het zonnepark biedt ruimte voor de plaatsing van circa 55.000 zonnepane len in een oost-west opstelling. Deze hebben een totaal vermogen van ruim 14 MW. Hiermee kunnen bijna 4500 huishoudens van elektriciteit worden voorzien. Volgende maand starten de voorbereidende werkzaamheden. De voorlopige planning is er op gericht om na de zomervakantie te starten met de bouw. De voortgang van de planning zal binnenkort te volgen zijn op een speciale projectsite van www.groenleven.nl onder Projecten Werk in uitvoering. Een gedeelte van het park wordt beschikbaar gesteld aan burgers. Zij wor den in de gelegenheid gesteld om te participeren in zonne-energie via een postcoderoosregeling. Hoe dat in zijn werk gaat wordt op een later tijdstip via www.middelburg.nl bekendgemaakt. Als de voorspellingen uitkomen dat Nederland door de klimaatver andering meer en langere periodes met tropische temperaturen zal kennen, krijgen bewoners van de grote steden in toenemende mate te maken met overmatige warmte. Deze zogenoemde hittestress wordt versterkt door de dichte bebouwing van deze steden. Of dit ook geldt voor (kleinere) steden die in een landelijke omgeving en aan de kust liggen, is nog niet zo duidelijk. Daarom wordt hier in opdracht van de provincie Zeeland een jaar lang onderzoek naar gedaan door onderzoekers van Wageningen University and Research. De resultaten van het onderzoek worden gebruikt om te voorspellen of (kleinere) steden zoals Middelburg en Vlissingen in de toékomst ook te maken zullen krijgen met hittestress. In verband met dit onderzoek worden er in Vlissingen (2), Middelburg (2) en Heinkenszand (1) meetinstrumenten aangebracht aan lichtmasten. Deze instrumenten meten de luchttemperatuur, luchtvochtigheid, inkomende straling en de windsnelheid. In Middelburg wordt de meetapparatuur bevestigd aan een lichtmast op het Walplein en aan een lichtmast in de Generaal Eisenhowerlaan.

de Faam | 2017 | | pagina 9