Praten over zelfmoord mag nooit een taboe zijn Mogelijke relschoppers zijn aangehouden Huis van Herinnering Zeeland zon der zelfmoord 3 WOENSDAG 18 JANUARI 2017 Jaarlijks sterven er drie keer zoveel meer mensen aan zelf moord dan aan verkeersongelukken. Onder jongeren is zelf moord doodsoorzaak nummer een. Door te durven praten over het thema kunnen veel pogingen worden voorkomen. Niemand mag er in wanhoop alleen voor staan. FOTO: PR GOES - "Ach, iedereen heeft het wel eens zwaar. Het gaat vanzelf weer over". Het cliché van nietszeggende troostende woorden is herkenbaar, maar het kan levensgevaarlijk zijn. Het moment van zelfmoord is vaak impulsief, maar er gaat een lange periode aan vooraf waarin zich stress, frustratie en pijn opbouwen, totdat het uiteindelijk als ondraagbaar wordt ervaren. In die periode van opbouw zijn er vaak sig nalen zichtbaar die naasten zouden kunnen herkennen. Door de opbouw van negatie ve gedachten verandert het gedrag, iemand trekt zich te rug en komt met uitspraken als: "Zo hoeft het voor mij niet meer", of "Niemand zal me missen". Vraag op dat moment als medemens gewoon echt wat er aan de hand is, doe het niet af met een cliché en luis ter! Durf dieper op de gevoe lens in te gaan, durf te vragen of er zelfmoordgedachten zijn. Durf te opperen om er eens met de huisarts over te praten, maar oordeel niet over het probleem. Voor een volwasse ne die diep in de financiële problemen zit, gescheiden is en die de kinderen niet meer mag zien kan de wereld ver gaan. Voor een tiener waarbij de verkering uitgaat of die ge pest wordt kan de wereld ver gaan. "Mensen die aan zelfmoord denken verlangen meestal niet naar de dood als doel op HET MOMENT VAN ZELFMOORD IS VAAK IMPULSIEF zich. Het is een nooduitgang. Wat ze willen is dat de proble men weg gaan. Dat het stopt". Karen Keukelaar uit Kattendij- ke werkt als hulpverlener bij 113, de telefonische en online crisislijn voor mensen die denken aan zelfmoord en voor hun naasten. Via het telefoon nummer 0900-0113 of de chat op www.1130nline.nl kan ano niem over zelfmoord gepraat worden. "Door te praten over de problemen en zelfmoord gedachten creëer je weer rust en overzicht. En dan kun je sa men andere oplossingen zoe ken, want mensen voelen zich vaak overspoeld door emoties waardoor rationeel denken lastig is. Bovendien kijken we welke (psychologische) hulp passend zou kunnen zijn". 113 zoekt altijd vrijwilligers voor de zelfmoordpreventie lijnen via de telefoon en de chat. GOES - Zelfdoding is in Ne derland vandaag de dag een grotere doodsoorzaak dan het verkeer. In 2015 kwamen er in Nederland 621 mensen om in het verkeer. In hetzelfde jaar kwamen er 1871 mensen om door zelfdoding. De cijfers over dat zelfde jaar voor Zee land waren 15 verkeersdoden en 42 zelfdodingen. Om het aantal zelfmoorden terug te brengen is maandag 16 januari het Suïcide Preven tie Netwerk (Supranet) en de campagne 'Zeeland zonder zelfmoord? De vraag van je leven' gestart. Het doel is (h) erkenning, veiligheid en be handeling van mensen met suïcidaal gedrag beter aan te pakken. Zeeland is de eerste provincie waarin partijen hun krachten bundelen: dit zijn onder meer Emergis, GGD Zeeland, onderwijs, zorg, ge meenten, politie, sportver enigingen, kerken en de spoorsector. Het initiatief komt van Ii30nline en 0900- 0113. Suïcide-preventie werkt alleen in een communi- ty-aanpak, deze bestaat uit het actief mobiliseren van de regio via de campagne en uit lokale samenwerking. Tege lijkertijd wordt er ingezet op het trainen van betrokkenen, het optimaliseren van de ke- tenzorg en aandacht voor specifieke risicogroepen. www.1130nline.nl Suïcide-preventie werkt alleen in een communi- ty-aanpak, deze bestaat uit het actief mobiliseren van de regio via de campagne en uit lokale samenwerking. VLISSÏNGEN - Vrijdagochtend heeft de politie vijf aanhou dingen verricht naar aanlei ding van de rellen tijdens Oud en Nieuw. Het betreft een 34-jarige man die wordt ver dacht van brandstichting en bedreiging van een buurtbe woner. Twee andere mannen (22 en 26 jaar) worden ver dacht van openlijke geweld pleging. Verder wordt de mo gelijke betrokkenheid bij brandstichting van een jonge man (17) en een 24-jarige Vlis- singer onderzocht. De politie sluit meer aanhoudingen de komende periode niet uit maar blijft ook op zoek naar informatie en beelden om ook de andere daders te vinden. Er zijn door de politie inmiddels dertig aangiften opgenomen. Het gaat om vernielingen aan woningen, vernielingen aan winkels, openlijke geweldple ging, vernieling van auto's, diefstal uit een auto, vernie ling van een bushokje en po ging zwaar lichamelijk letsel aan hulpverleners. Burge meester Bas van den Tillaar: "Dit is een belangrijke stap in het politieonderzoek naar de ongeregeldheden in de Bloe- menbuurt tijdens de jaarwis seling." zegt hij. "Natuurlijk moeten we wachten op de resultaten van het onderzoek, maar ik zie dit als een signaal dat dit soort gedrag niet zo maar geaccepteerd wordt." De politie heeft veel medewer kers op het onderzoek gezet. Van den Tillaar: "Ik hoop dat de aanhoudingen uiteindelijk zullen leiden tot een veroor deling door de Rechtbank. Daar hebben de inwoners en de hulpverleners die die nacht actief waren, recht op." COLUMN DE FAAM Advertentieverkoop en media-advies advertising.zeeland@ gij persgroep.nl Lisetta de Witte T 06-514 023 85 Linda Heikoop T 06-205 414 55 Familieberichten E familieberichten@persgroep.nl T (088)-013 99 99 Zelf een familiebericht opgeven kan via familieberichtenonline.nl Rubrieksadvertenties E advertising.sales@persgroep.nl T (088) 013 99 99 Bezorgklachten www.de-faam.nl/service T 088-0561595 Kantooradres Edisonweg 37E 4382 NV Vlissingen Redactie Marina Meijers (eindredacteur) Conny den Heijer Gerard van der Hoeven Mark Lobbezoo Theo Rietveld Izaak Verkeste (fotograaf) Persberichten E redactie.faam@ persgroep.nl T (088) 013 09 20 Redactiechef Dennis Rijsbergen Commercieel directeur Tessa van'Waarde Algemene voorwaarden en overige informatie www.persgroep.nl/adverteren Aangeboden kopij kan zowel worden geplaatst in gedrukte als digitale uit gaven van Persgroep Nederland bv Druk De Persgroep Nederland Volg ons ook op: www.de-faam.nl Facebook/DeFaam Walcheren Je KAM Beree ouf bguuwub Mie je Ttoeae v/co^eAAekjs- tew, PA*o kavj TeMisseNj toer 'T~ wv»J 'T jAeK. \joLomue/ Het Zeeuws Museum, SVRZ en nieuwe partner Scalda, gaan deze week van start met het ouderenproject Huis van Herinnering. Het project bestaat al sinds 2013 maar is nieuw leven ingeblazen met een vas te onderwijspartner. Huis van Herinnering is gericht op het delen van levensverhalen, waarbij voorwerpen uit de museale collectie het startpunt zijn voor een gesprek. Senio ren, afkomstig uit een van de zorgcentra van SVRZ, worden in het museum bevraagd over hun verleden. De begeleiding wordt verzorgd door studenten van Scalda. Op deze wijze ontstaat een uitwisseling van informatie en verbinding tussen generaties. Het Zeeuws Museum, SVRZ en Scalda streven naar een persoonlijk programma, waarbij de oudere Zeeuw aangesproken wordt op zijn kennis van vroeger en alle ruimte krijgt verhalen te vertellen en herinneringen tot leven te bren gen. De senioren brengen samen met stu denten van de opleiding Zorg en Welzijn een bezoek aan het Zeeuws Museum. Bepaalde collectiestukken maken verhalen los bij de senioren. Zij gaan hierover in gesprek met de jongeren. Zo ontstaat in het Zeeuws Muse um niet alleen een plezierige middag maar vooral ook een belangrijke verbinding van generaties. De studenten doen nieuwe ken nis op en hun verantwoordelijkheidsgevoel wordt geprikkeld. Na het oiuseumbezoek krijgen de studenten een gastles Intervisie. Zij delen met elkaar de ervaringen die ze op hebben gedaan tijdens de rondleiding. De studenten leren tijdens deze gastles over de inhoud van het werkveld van de ouderzorg.

de Faam | 2017 | | pagina 3