Zoekgeraakte foto verdwenen school Knap je van op Jack Russeltje Jacky is dol op de dames Geen frietvet in toilet Kids koken in de kerk 5 WOENSDAG 4 JANUARI 2017 ^)XBEE3Ce5*e STARWARS VLISSINGEN - Op de foto staat de gedeelde derde en vierde klas uit de periode 1966/67. Ik woonde in de Kasteelstraat in Vlissingen en het was dan ook niet verwonderlijk dat ik net als mijn oudere zusjes, mijn broer en zelfs mijn vader naar die gereformeerde lagere school werd gestuurd. Ik hoef de alleen de Scheldestraat ovèrte steken om in de'ande- re' Kasteelstraat te komen; een dagelijks loopje van amper vijf minuten. De school stamde uit 1908 en ik herinner mij het ge bouw met zijn klaslokalen, een steile trap en een gietijzeren hek met poort rondom het schoolplein. Naast de school NAAST DE SCHOOL WAS DE BEKENDE BAKKERIJ DE WAAL GEVESTIGD was Bakkerij De Waal geves tigd. Een beroemd bakkers winkeltje waar je naast brood ook snoepgoed en hun in Vlis singen beroemde ijsco's kon kopen. Als je geluk had werd je geholpen door de wat corpu lent uitgevallen mevrouw De Waal die altijd ruim met de ijs- schep uithaalde en dat vervol gens overhandigde, nadat ze het ijshoorntje ondersteboven in de chocoladedip had ge dompeld. Ik zat in klas 4 en dat de klassenfoto bestond wist ik niet meer. Ik kwam er bij toeval achter toen bij een verhuizing een oude familiefoto uit het fotolijstje werd gehaald en daarachter de schoolfoto bleek te zitten. Het was één van de laatste schoolfoto's van de Kas- teelstraatschool, want kort daarna werd de school in 1967 opgeheven wegens een fusie van christelijke scholen in Vlis singen. Na de grote vakantie ging hij voorgoed dicht en ging de helft van mijn klasge nootjes naar de Prins Bern- hardschool en de andere helft, waaronder ik, naar de Prins Willem School aan het Waai gat. Tegenwoordig de Ichtus- school. Leerlingen mochten helpen de klaslokalen leeg te halen en ik weet nog dat ik een oprolbare landkaart van Nederland mee mocht nemen. Het onderwijs op gerefor meerde grondslag kwam in 1890 van de grond met een school met 120 leerlingen in een voormalig herenhuis in de Nieuwstraat. In een periode dat de bekende predikant en latere minister-president (van 1901-1905) Abraham Kuyper zich had afgescheiden van de Nederlandse Hervormde Kerk en zich na de zogenoemde do leantie inzette voor de Neder landse Gereformeerde Kerk. Hij pleitte voor gereformeerd onderwijs. Hoofddoel was: 'De kinderen des volks, volgens plicht en geweten en de belof te bij den doop afgelegd, in de zuivere beginselen van Gods woord op te voeden en te stre ven naar het ware volksgeluk.' Gedeelde klas 3/4 van juffrouw Huijsman(links) van de Kasteelstraatschool 1966/67) in een periode dat de gebreide trui in de mode was. Derde van links op de tweede rij (met stropdas!) de auteur van dit artikel. Foto: Archief Gerard van der Hoeven Afgescheiden gereformeerden werden ook wel dolerenden, afgeleid van doleantie, ge noemd en spottend werden leerlingen van de nieuwe ge reformeerde school ook wel 'jongens van de dolle school' genoemd. Nadat de huisves ting in de Nieuwstraat te klein werd voor het groter aantal leerlingen werd op 17 novem ber 1908 verhuisd naar de nieuwe Kasteelstraatschool, die na opheffing in 1967 nog is gebruikt als vormingscentrum. In de zomer van 1994 is het ge bouw gesloopt en kwamen op die plaats tien eengezinswo ningen. VLISSINGEN - ?Zeeuwen hoeven niet ongerust te zijn over de mogelijkheid tot tijde lijke opname in een verpleeg huis. Zorgorganisatie SVRZ heeft op vier plaatsen in Zeel and bestaande voorzieningen omgedoopt tot seniorenkli nieken. Alle huisartsen in Zeeland zijn per brief geïnfor meerd over de mogelijkheden en de wijze om hun patiënten hiervoor aan te melden. Nieu we wetgeving per 1 januari leek een obstakel te vormen voor de zorg aan senioren die niet thuis kunnen blijven, maar voor wie ook in het zie- - De Duitse ko medie Toni Erdmann en de Amerikaanse musical La La Land zijn door de Neder landse filmpers uitgeroepen tot de beste bioscoopfilms van 2016. De reacties in de kenhuis geen reguliere plek beschikbaar is. Dat kan het geval zijn bij een plotselinge verslechtering van hun toe stand of omstandigheden. Of bij de overgang van revalida tie naar zorg thuis. Hoe SVRZ dat doet SVRZ heeft al geruime tijd hierop toegesneden afdelin gen. Met medische, parame dische, psychologische en or ganisatorische ondersteuning. Ook krijgt elke cliënt, naast een persoonlijk begeleider, een casemanager, die het hele proces begeleid: van intake tot zaal na de vertoningen van beide films tijdens Film by the Sea varieerden van "te genvallend" tot "super en thousiast". De organisatie van Film by the Sea heeft de indruk dat haar publiek tot vertrek. Het is de bedoeling dat ouderen op deze wijze langer de kans krijgen om te herstellen, maar dan niet in een ziekenhuisomgeving, maar in een daartoe speciaal ingerichte seniorenkliniek. Al les is erop gericht om zo snel mogelijk thuis de draad weer te kunnen oppakken. In de se niorenkliniek heeft iedereen zijn eigen kamer met badka mer, keukenblokje, koelkast, telefoon, televisie, internet en kledingkast. De seniorenkli niek op Walcheren is onder gebracht bij 't Gasthuis in Middelburg, www.svrz.nl MIDDELBURG - Woensdag 4 januari is het jaarlijkse kinderkookcafé in de Ont- moetingskerk aan de Oos- terscheldestraat. Kinderen van 4 tot 12 jaar zijn wel kom om hapjes klaar te maken en deze met elkaar op te eten. Tussen de ge rechtjes door wordt een verhaal uit de Bijbel ver teld: De bijeenkomst wordt afgesloten met een leuke bingo. Het kinderkookcafé is van 17.00 tot 19.00 uur. VLISSINGEN - Jacky is een lief oud Jack Russeltje van 8 jaar, maar hij kan nog heel goed mee. Het liefst sjouwt hij de hele dag met een balletje rond de mensen. Hij kan goed met andere dieren overweg en alleen thuis zijn vind hij geen probleem in de bench. Dit is zijn veilige holletje. Jacky is niet altijd even zindelijk en in het begin moet hij even vriendjes met je worden. Het is eigenlijk echt een vrouwen hondje. Meer info op www. dierenasielwalcheren.nl. andere keuzes komt. Mail jouw top 3 voor 8 januari naar secretariaat@filmby- thesea.nl en maak kans op tien vrijkaarten! De beste film wordt vertoont op dins dag 24 januari in Vlissingen. MIDDELBURG - De Drvkkery houdt op zondag 8 januari een Star Wars Lego Bouw- wedstrijd. Tussen 14.00 en 16.00 uur zijn drie rondes waarin ieder 15 kinderen van 6 tot 12 jaar kunnen meedoen. Gratis aanmelden via jel- mer@drukkerijmiddelburg.nl. MIDDELBURG - De oliebol- lentijd is net geweest, daarom vraagt het waterschap extra aandacht voor de inzameling van gebruikt vet. Gebruikt fri tuurvet is een goede grond stof voor biobrandstof en zo kunnen verstoppingen in het riool voorkomen worden. Zo wel bij mensen thuis als op de zuiveringsinstallaties van het waterschap. Inleveren van ge bruikt frituurvet is makkelijk. Het afgekoelde frituurvet kan terug gegoten worden in de verpakking of een afsluitbare plastic fles. Zo kan het vet met verpakking en al ingeleverd worden bij een inzamelpun ten in de buurt zoals de mili eustraat, bij sommige vereni gingen die een speciale blauwe ton plaatsen of een gele container bij de super markt. Bij het restafval? Dat kan ook, maar dan wordt het vet niet hergebruikt. Dit is altijd nog beter dan door het riool spoelen. In een afsluit bare verpakking kan het ge bruikte vet. in de grijze vuil container. Handig is dan om het frituurvet eerst te laten stollen in bijvoorbeeld een leeg melkpak. Waterschap verzoekt om gebruikt vet niet door het afvoerputje of het toilet te spoelen. Blauwgeruite Ziel to in De Faam een oproep gedaan voor een reünie van de Bou wen Ewoutschooi in Vlissingen. Dat deed mij denken aan een vergeten schoolfoto die per toeval zo'n 35 jaar geleden boven water kwam van de Kasteelstraatschool.

de Faam | 2017 | | pagina 5