Dr. Kroes: wegbereider van de fusie I Niemand tussen wal en schi 17 WOENSDAG 4 JANUARI 2017 in zeeland Zijn ene been is geamputeerd. De lijn van de bunkerboot slaat om zijn andere voet en sleurt hem het water in. Met grof geweld. Een dubbele breuk. Hij wordt gered, maar wonen en werken aan boord van een binnenschip zit er een tijdje niet in. SVRZ biedt uitkomst. Na de revalidatie is er plek in een van de seniorenklinieken. Hartwig Meyer - door iedereen kort weg en hartelijk Herbie genoemd - kan z'n geluk niet op. Hij krijgt aan dacht, voelt zich niet opgejaagd, kan naar een nieuw bestaan toewerken. Hij wil weer gaan varen. Zeeland is zijn uitvalsbasis, maar feitelijk is het schip zijn thuis. Daar zijn de kapitein en de scheepsgezellen. Die wach ten op z'n terugkomst. Het voelt als familie. En ondertussen weet hij zich bij SVRZ ook welkom. Spin in het web EÏke cliënt in een seniorenkliniek krijgt een casemanager. Deze zorgt dat alles op rolletjes loopt; van intake tot vertrek. Maatschappelijk werker Marjan Saija heeft deze rol: 'Eigenlijk ben je een soort duizend poot, die overal te hulp schiet. Liever zie ik me als een spin in het web, die alle lijntjes goed in de gaten houdt. Behandelaars, financiering, afspra ken, voortgang, verwachtingen, thuissituatie, inzet van familie... Niet zaken overnemen, maar hier en daar een duwtje geven.' Vooral tijdelijk Tijdelijkheid is het sleutelwoord. Daar is Herbie niet mee bezig als ze hem op die septemberdag uit het water vissen. Hij ziet de brandweer lui en het ambulancepersoneel. Hij voelt de pijn, kijkt verdwaasd naar zijn dubbel geknakte been. Foute boel. Hoe moet dat nu verder? De schrik slaat hem om het hart. Het schip is zijn thuishaven. Hij is stuurman, maar doet ook allerlei onderhoud en huiselijke klussen. Al dertien jaar vaart hij met dezelfde kapitein. Stiekem denkt Herbie dat deze hem als een wat oud uitge vallen zoon beschouwt. Met zijn familie in Duitsland heeft hij nau welijks een band. Alleen als hijzelf schrijft of belt, is er contact met z'n zus. Hij weet niet eens of z'n broer getrouwd is. Of misschien alweer gescheiden. Z'n eigen leven Herbie leeft z'n eigen leven. En soms dat van de helden in een van zijn avonturenromans. Dan is hij bijvoorbeeld stuurman van een onderzeeër op een moeilijke missie. Dan is zijn taak om mensen of zelfs de wereld te redden. Altijd hoort hij bij de goeden. Slecht zijn...dat gaat er bij hem niet in. Ook tijdens zijn verblijf bij SVRZ duikt hij in zijn boeken; liever dan met anderen spelletjes doen. Dan wil hij ook niet gestoord worden. Kerst 'Ik houd wel van gezelligheid, maar ook van de vrijheid om zelf te doen wat ik wil: puzzels oplossen, teevee kijken, lezen, met de zusters praten en lachen. En natuurlijk nadenken. Allerlei gedachten vliegen door m'n hoofd. Over hoe mijn leven is geweest. Over hoe de tijd vliegt. Over hoe het straks aan boord gaat, met een stok, een been kwijt en het andere een beetje kapot. Over hoe het kan dat ik zo slecht op mezelf let, dat vorig jaar mijn voet zwart werd en m'n been afgezet moest worden. Over hoe fijn het is dat ik nu weer hier mag opknappen, met veel hulp en fysiotherapie. En over de kapitein en z'n vriendin die hier toch maar mooi het kerstdiner konden genie ten. Ik mocht ze zomaar uitnodigen.' Seniorenklinieken Op vier plekken in Zeeland kunnen bij SVRZ mensen terecht die tijdelijk verpleeghuiszorg nodig hebben: seniorenklinieken. De huisartsen hebben hierover een brief gekregen. zorglijn@svrz.nl 0900-7879777 Middelburgse Luiken De ziekenhuiswereld werd januari 1982 opgeschrikt door plan nen van minister Til Gardeniers van Volksgezondheid en Mili euhygiëne, om een aantal ziekenhuizen te sluiten en andere een aantal afdelingen te ontnemen. De directeur-geneesheer van het Gasthuis in Middelburg en het Bethesda-Sint-Joseph ziekenhuis in Vlissingen, dr. Kroes, deelt de algemene mening: Inkrimpen en bezuinigingen zijn nodig, maar de gevolgen zijn pijnlijk. Een fusie van ziekenhuizen in Vlissingen en Middel burg, kan nog enige tijd op zich laten wachten. Het tijdperk Kroes tussen 1969 en 1982 belicht... MIDDELBURG - Cornelis Gerrit Kroes (1920) slaagt op 25 fe bruari 1949 in Amsterdam voor zijn artsexamen. Zeven jaar la ter mag hij zich longspecialist noemen en vestigt hij zich in Bilthoven. In 1969 wordt hij benoemd tot gemeentearts en geneesheer-directeur van het Gasthuis in Middelburg. Ne genjaar later volgt zijn benoe ming tot geneesheer-directeur van het Vlissingse Bethes- da-St. Josephziekenhuis. In 1982 gaat hij op 62-jarige leef tijd met vervroegd pensioen. Kroes blijft in Middelburg wo nen, waar hij op 69-jarige leeftijd aan een kwaadaardige bloedziekte overlijdt. Direct na zijn aantreden tekende hij een samenwerkingsprotocol met het Sint Joseph en Bethesda "ziekenhuis in Vlissingen. Het protocol kreeg de naam: Streekziekenhuis Walcheren. In 1972 fuseerden het Sint Jo seph en Bethesda. Kroes kreeg een moeilijke periode voor de boeg om de samenwerkings overeenkomst om te zetten in een fusie. Maar zover was het nog niet. De culturen van het neutrale Middelburgse Gast huis, het protestants-christe lijke Bethesda en het DE OUDE STRIJD TUSSEN DE TWEE STEDEN BLOEIDE WEER OP rooms-katholieke Sint Joseph, verschilden nogal. Allerlei commissies zagen het levens licht, maar een fusie bleef bui ten bereik. Pas twee jaar na het vertrek van dr. Kroes kwam het op i juli 1984 tot een fusie: de Stichting Streekziekenhuis Walcheren(SSW) was een feit. De oude rivaliteit tussen Mid delburg en Vlissingen bloeide weer op toen een locatie voor een nieuw streekziekenhuis moest worden gekozen. De gemeente Middelburg deed een poging om het ziekenhuis te behouden door een stuk grond aan te kopen op de grens tussen Vlissingen en Middelburg. Het bestuur van de SSW had het idee om grond in Koudekerke aan te kopen. Beide tevergeefs. Den Haag bepaalde. Renovatie en uit breiding van het Vlissingse ziekenhuis bleek voordeliger. Uiteindelijk is het ADRZ in Vlis singen verbouwd tot kliniek voor planbare zorg en wordt het kleiner dan het nu is. Mo menteel wordt de voorgevel gerenoveerd. Het geld is via een crowdfundingsactie bij el kaar gehaald. Zeeland Invest ments Beheer heeft 20 miljoen in het project geïnvesteerd. Het ADRZ huurt het gebouw van ZIB. Eindelijk een beslciit. Afscheid in de B&W kamer van het stadhuis van dr G.C. Kroes, gemeentegeneesheer en patholoog-anatoom van de gemeente Middelburg (september 1969 - januari 1982). Bron: Zeeuws Archief

de Faam | 2017 | | pagina 17