De koude witte Kerst van 1906 Rapport over PAAZ Rustig huishouden voor deze honnnepon Blikjes met zonlicht Het museum gaat online 5 WOENSDAG 21 DECEMBER 2016 Blauwgeruite Ziel is klein. In vitte Kerst VLISSINGEN - Schrijver Frede- rik van Eeden (1860-1932) schreef in een van zijn later ge publiceerde dagboeken over de kerstdagen van 1906: 'Sneeuw, veel sneeuw, grijze lucht, harde vorst, alles ruig be vroren.' De Vlissingsche Cou rant deed verslag: 'De Kerstda gen hebben dit jaar een echt wintersch aanzien gehad. Het was reeds lang geleden dat straten en grachten en velden en wegen met het witte sneeuwkleed waren bedekt'. Ondanks de scherpe en snij dende wind was het vooral voor de Vlissingse jeugd win terpret want, zoals de krant IN HONDERD JAAR TIJD SLECHTS ZES KEER EEN ECHTE schreef waren die massaal de straat opgegaan met hun 'prik sleden' en 'ijsbakken'. 'Doch zij die noodwendig op straat moesten, hebben den winter koning in al zijn gestrengheid zijn scepter kunnen zien en ook voelen zwaaien.' (Vliss. Crt. 28/12/1906). Maar vooral voor de armen was het geen pretje: '...Indien wij ook kunnen gevoe len dat Koning Winter in al zijn schitterende pracht althans geen vriend der armen is.' Het Leger des Heils bekommerde zich voornamelijk om de ar men. 'Door'de afdeling van het Leger des Heils alhier zal ook dit jaar met het a.s. Kerstfeest we der een feest voor de armen worden georganiseerd. Het doel is aan een honderdtal hunner een warm middag maal bestaande uit aardappe len, snijboonen en worst te ver strekken, terwijl voor de kinderen een feest bij een ver lichten kerstboom wordt voor bereid, waarbij zij zoo mogelijk van een warm kleedingstuk worden voorzien' (Vliss. Crt. 8/12/1906). Maar door de hevige sneeuw val voor, tijdens en na de Kerst dagen verliep niet alles voor spoedig. Daags na Tweede Kerstdag kon de stoomtram Vlissingen-Middelburg niet rij den vanwege de grote hoe veelheid sneeuw op de rails. Dit betekende dat werklieden van de werf De Schelde af komstig uit Middelburg ver plicht waren om per trein of lopend naar hun werk te gaan. De redactie van de Vlissing sche Courant verweet de direc tie van de stoomtram Vlissin gen-Middelburg laksheid. De stoomtram Walcheren reed wel! 'Men mag vooral niet ver geten dat de tram Vlissin gen-Middelburg slechts een traject van 7 kilometer heeft schoon te maken en daarente- gerijde tram Walcheren een baan heeft van het driedubbele dezer lengte...' Kortom, de Kerstdagen van 1906 waren een koude bedoe- Inzamelingsactie van het Leger des Heils om aandacht te vragen voor de armen tijdens de kerstdagen. De spreuk luidt dan ook "Gedenk het kerstfeest der armen" Deze foto is genomen op de Nieuwèndijk (Ca. 1930). Foto: Collectie Gemeentearchief Vlissingen ling met winterpret en over last. Waarbij vooral de aller armsten elke cent moesten omdraaien om zich nog enigs zins warm te kunnen houden bij de brandende kachel. Daar voor publiceerde de Vlissing sche Courant op 24 december 1906 dit advertentierijmpje: Een Goede Raad. 'Houdt ge van een zind'lijk huisje. Een een warme haard? Wilt ge 't zuinig overleggen, naar Oud-Hollandsch aard? Wilt g' u 't aklig kachelstoken; Maken tot een vreugd? Stookt dan slechts Bruinkool Briketten. En ervaart hun deugd.' VLISSINGEN- Na de sluiting van de PAAZ in Vlissingen en Terneuzen zijn er geen bijzon dere incidenten ontstaan. "Ik heb kunnen vaststellen dat er zich geen excessen hebben voorgedaan", zegt voorzitter Jaap Bos van de monitoring- commissie. Dit blijkt uit een tussenrapportage van de mo- nitoringcommissie die data heeft verzameld. De monitoringcommissie is ingesteld door de Commissie Toekomstige Zorg Zeeland (CTZZ). CTZZ-voorzitter Van der Veen zegt met waardering kennis te hebben genomen - Vorige week verscheen de Mbo Keuzegids 2017. In de keuzegids worden de prestaties van alle mbo opleidingen vergeleken. De meeste opleidingen van Scalda laten een stijgende van de tussenrapportage. Bij de sluiting van de PAAZ (Psy chiatrische Afdeling Alge meen Ziekenhuis) in Vlissin gen en Terneuzen dit voorjaar ontstond onrust bij belang hebbenden. Er waren grote zorgen omdat reistijden toe namen. Daarom is afgesproken data te verzamelen om bij te houden of problemen zouden ont-" staan. De monitoringcommis sie heeft vanaf mei data ver zameld. Die zijn nu gebundeld in een tussenrapportage. Deze rapportage is vertrouwelijk, omdat er privacy gevoelige in- lijn en een aanzienlijke ver betering. zien. Daardoor is Scalda, met een gedeelde 9de plaats, weer terug in de landelijke top 10 van brede mbo instellingen. De oplei dingen Maatschappelijk Werk, Onderwijsassistent, Logistiek, Publieke Beveili ging, Laboratoriumtechniek, Medisch Assistenten en Schilderen mogen het predi- caat Mbo Keuzegids Topop leiding 2017 voeren. SAMENWERKING MET GEMEENTE-ARCHIEF Iedere week beschrijft verslaggever Gerard van der Hoeven in 'Blauwgeruite Ziel' over een historische gebeurtenis in Vlissingen. Deze rubriek komt tot stand in samenwerking met het gemeente-archief Vlissingen. formatie in staat. "Na analyse van de data die wij doorge kregen hebben, zien we dat er zich geen excessen hebben voorgedaan", zegt voorzitter Jaap Bos. De commissie heeft onder andere navraag gedaan bij huisartsen, Emergis en ADRZ en een bijeenkomst ge organiseerd voor alle direct .betrokkenen, waaronder ac tiegroepen. Uit onderzoek onder cliënten blijkt dat de meeste betrokke nen de kwaliteit van de psy chiatrische hulp belangrijker vinden dan de afstand tot de plaats van de behandeling. UDDELSURu. - Het Zeeuws Museum heeft een nieuwe website. Uniek is dat de gehele museale col lectie op een visueel aan trekkelijke manier online toegankelijk is gemaakt voor-het publiek. De uitge breide zoekmogelijkheden maken het eenvoudig voor de liefhebber, wetenschap per en docenten en leerlin gen om gericht te zoeken in de collectiedatabase. Beeld staat centraal in het design.» van de nieuwe website. Meer info op www.zeeuwsmuseum.nl. VLISSINGEN - Poes Honny is een schat van een kat van 9 jaar oud. Haar baasje is over leden en nu is ze op zoek naar en nieuwe gouden mand. Ze zou graag wonen in een huis houden zonder kinderen. Een klein hondje in huis is geen probleem, dat kan Honny best hebben. Honny is gewend aan eeri tuin, dus dat zou fijn zijn. Belangstelling voor Honny, of voor één van-de andere dieren in Dierenasiel Walcheren? Meer info op www.dierena- sielwalcheren.nl. iDDELBURG - Het was ge zellig tijdens het eerste1 Win- terbier Festival in Middelburg. Exclusieve biertjes werden geschonken evenals biersoor ten die tegenwoordig niet meer gebrouwen worden. Meer foto's op www.de-faam. nl. Foto: Ricardo Kievit MIDDELBURG - Een licht puntje in deze donkere dagen voor Kerstmis, de fameuze 'zonneblikjesavond' bij Volks sterrenwacht Philippus Lans bergen in Middelburg, is vrij dagavond 23 december. Vanaf 19.30 uur worden aan de He rengracht weer zogenaamde zonneblikjes geopend, die een halfjaar lang op diverse plaatsen in Zeeland zijn opge hangen om de baah van de zon langs de hemel vast te leggen, ledereen is dan heel verbaasd om te zien dat de zon veel vaker schijnt dah je zou denken. Op 21 december is het de wintersolstice, de kortste dag van het jaar en de laagste stand van de zon bo ven de horizon. Het afgelopen halfjaar zijn er ca. 100 zonne blikjes opgehangen; zelfs tot over de landsgrenzen. Met een zonneblikje kan iedereen in de eigen achtertuin een wetenschappelijk experiment uitvoeren, namelijjc het vast leggen van de beweging van de zon langs de hémel om bijvoorbeeld het aantal uren zonneschijn gedurende een halfjaar uit te rekenen. Op de sterrenwacht worden de blik jes geopend en het resultaat via scanner en computer zichtbaar gemaakt, feder blik je bevat een unieke fotografi sche opname.

de Faam | 2016 | | pagina 5