100% Mobiel Laat jezelf zien tijdens deze donkere tijd van het jaar Watje 's winters wel en vooral niet moet doen met je auto I 1 ruitschade? Ontsteek je lichten (7 Film over Hoogerland Een warme wandeling Vijftig jaar Nissan in NL 27 WOENSDAG 21 DECEMBER 2016 ZEELAND Goede fietsver lichting zou vanzelfsprekend moeten zijn, maar dat is he laas nog steeds niet het geval. Vreemd genoeg lijkt het wel of verlichting door automobi listen serieuzer wordt geno men dan door fietsers. Wan neer automobilisten achter het stuur stappen controleren ze automatisch of de verlich ting aan staat en wanneer ze een andere auto tegenkomen die zijn verlichting niet aan heeft, wordt er gelijk geseind. Maar fietsers zonder licht? Die komen we vrijwel dagelijks tegen. De automobilist mop pert: "Levensgevaarlijk, je ziet hem pas op het laatste mo ment." Maar wanneer diezelf de automobilisten op de fiets stappen, blijkt dat 4 op de 10 wel eens zonder goede ver lichting fietst. Verandert er iets wanneer we een fiets stuur in handen hebben? Ontsteek je lichten Veilig Verkeer Nederland, TeamAlert, Fietsersbond en de ANWB slaan samen met het Deze week, om precies te zijn op woensdag 21 december, is de kortste dag van het jaar. Controleer goed of je fietsverlichting in orde is als je in het donker de weg Op moet. FOTO: Rachel van Westen Veilig Verkeer Nederland, TeamAi-t, Fietsers- q^O bond, de ANWB en het ministerie va Infrastruc tuur en Milieu onthulden dit jaar bij de aftrap van de fiets verlichtingscampagne een waarschuwingsbord voor fietsers met daarop de tekst: 'Ontsteek je lichten'. ministerie van Infrastructuur en Milieu de handen ineen om dit probleem aan te pak ken. In oktober van dit jaar onthulden zij bij de aftrap van de fietsverlichtingscampagne een waarschuwingsbord voor fietsers met daarop de tekst: 'Ontsteek je lichten'. Daarnaast voert de politie met grote re gelmaat controles uit op fiets verlichting. Smoesjes "Toch wel één op de tien fiet sers heeft geen verlichting of geen goed werkende verlich ting op de fiets", vertelt een woordvoerder van de politie. "Het valt ook echt op dat er meer fietsers zonder licht rij den wanneer we een poosje niet gecontroleerd hebben. Zodra we de controles intensi veren, zien we minder fietsers zonder licht." Fietsen zonder licht in natuurlijk in de eerste plaats levensgevaarlijk, maar daarnaast kost het je ook nog eens 55 euro wanneer je ge snapt wordt. Jammer, want daar kun je toch een mooi fietslampje voor kopen. Wat zijn nu eigenlijk de meest ge hoorde smoesjes, tijdens zo'n controle? "Het valt wel op dat mensen er zelf eigenlijk nooit iets aan kunnen doen", lacht de agent. "Het licht deed het nog toen ze weggingen of als ze uit de stad komen, is het daar kapot getrapt. Als ver lichting aan de voorzijde zijn er prima fietslampen te koop die heel eenvoudig aan het stuur vastgemaakt kunnen worden. Schaf zo'n lampje aan en haal het eraf wanneer je de fiets ergens neerzet", is het advies. Tegelijk wordt er aangeraden om een los rood lampje mee te nemen datje aan de bagagedrager kunt be vestigen, zodat je altijd veilig de weg op kunt. Ook als de verlichting onverwacht kapot Met de winter op komst kun je je maar beter goed voorbe reiden. Wij hebben een lijstje voor je opgesteld met watje in ieder geval niet moet doen én watje wel moet doen Wegrijden wordt je altijd moeilijker gemaakt doordat het wegdek een beetje bol staat (vanwege de afwate ring). Klem Zorg er dus voor dat je niet klem komt te staan tussen twee auto's, maar dat je nog genoeg ruimte hebt om te manoeuvreren. Zo heb je wat speling, mocht je bijna tegen andere auto's aan glijden. Vastvriezen Kranten zijn van papier en nemen vocht op. Tijdens een vriesnacht vriezen ze daarom tegen je voorruit vast. Ge- Autotaalglas Zeeland Goes 0113-251700 Vlissingen: 0118-441155 autotaalglas helpt 0800-0828 'autotaalglas, bruik liever plastic als be scherming. Zet het contact af als de ruitenwissers omhoog staan, zodat je het plastic er onder kunt vastklemmen. Zo blijft het de hele nacht op z'n plek. Achteruit De handrem kan 's nachts vastvriezen, waarna je 'm met geen mogelijkheid meer los krijgt. Voorkom dit door dé~auto in de achteruit of de eerste versnelling te zetten. Eventueel kun je blokjes of stenen voor of achter je wie len leggen zodat de auto niet kan wegrollen. Een andere tip is je stuur zo ver mogelijk richting een stoeprand te draaien. Dan blijft de schade beperkt als je auto toch be gint te rollen. Vervang een accu na 3 tot 4 jaar preventief. Laat eventueel een accudiag nose uitvoeren. Bedenk of de '.-."r jr.* i Autorijden in de winter vraagt soms wat extra aandacht, al is het maar bij het kiezen van een parkeerplaats. FOTO: Ff! koelvloeistof nog voldoende en vul zo nodig bij. Het reser- antivries bevat om ook ver voir moet gevuld zijn met onder nul vloeibaar te blijven met voldoende antivries. Wintertips online jOf Waar moet je op letten om de auto winterklaar te maken en hoe rij je het veiligst onder gladde omstandighe den? Op www.anwb.nl staan alle tips op een rijtje. HEINKENSZAND - Tijdens de eindejaarsmeeting voor de Zeeuwse wielersport op 28 december om 19.30 uur in De Stenge in Heinkens- zand krijgen de bezoekers een documentaire te zien over Johnny Hoogerland. De oud renner van Team Roompot Oranje Peloton reed zijn laatste koers in ok tober tijdens de Sluitings- prijs Putte Kapellen. Johnny is die avond daarbij aanwe zig. Verder worden de wie- lerprijzen 2016 uitgereikt aan de wielrenner, moun- tainbiker en vrijwilliger van het jaar. Wie worden de op volgers van Nick v.d. Lijke, Milan Vader en Witte An- driesse? Met tevens een te rugblik op de prestaties van de Zeeuwse wielerjeugd. De jongeren met onder an dere Jarno Mobach, Arjen Poley en de gebroeders van Dijke die zowel nationaal als internationaal aanspre kende resultaten hebben behaald, worden er voor het voetlicht gehaald. De presentatie is in handen van Piet Eversdijk. VLISSINGEN - Ook in de winter is het heerlijk wan delen. Wandelzoekpagina heeft in elke provincie een warme winterwandeling en bijbehorende horeca voor je geselecteerd. De routes variëren van 7 t/m 18 kilometer en gaan allemaal langs warme, gezellige ho reca. Van de wandelingen zijn een routebeschrijving en GPS-track beschikbaar. De warme winterwande- lingen vindt u op www. wandelzoekpagina.nl/wan- delen-in-de-winter. GOES - Nissan is 50 jaar in Nederland. Dat betekent 50 jaar innovatie, 50 jaar voor uitgang door vernieuwing. Daarbij richt Nissan de pij len niet alleen op prestigi euze sportwagens en een malige concept cars, maar juist op vernieuwingen die zijn terug te vinden in alle daagse, betaalbare gezins auto's. Zoals de Around View Monitor en de ProPi- lot. Een overzicht van 50 jaar Nissan in Nederland resulteert vanzelf in een overzicht van belangrijke trends in autoland. De eer ste serie Nissags arriveren in 1966 in Nedeilpnd. Niets in en rond de Zuid-Hol landse bollenschuur waar het merk start, doet ver moeden dat een halve eeuw later zo'n 700.000 Nissans in Nederland zou den zijn verkocht.

de Faam | 2016 | | pagina 27