Zeeuwse 'Beatniks en Bromnozems' Live op Oranjezon Speelgoed van Oranje Kanjer Dirk wil mand onder de dennenboom Kerstmarkt op Bagijnhof 5 WOENSDAG 14 DECEMBER 2016 der Hoeven SAMENWERKING MET GEMEENTE-ARCHIEF Iedere week beschrijft verslaggever Gerard van der Hoeven in 'Blauwgeruite Ziel' over een historische gebeurtenis in Vlissingen. Deze rubriek komt tot stand in samenwerking met het gemeente-archief Vlissingen. Blauwgeruite Ziel Nozems, die term hoor je bijna niet meer. Tegenwoordig spreekt men over hang- of probleemjongeren. Die vergelijking gaat niet helemaal op. Maar de kans is groot dat jouw vader of zelfs je opa vroeger als nozem werd aangeduid. Nozems was een schimpnaam om duiding te geven aan een nieuwe jeugd cultuur die zich sociaal -of soms asociaal- ontwikkelde en zich verzette tegen de in hun ogen ouderwetse moraal van hun ou ders. Het begon rond 1955. En er waren overal nozems, dus ook in Vlissingen! scheurden met veel vertoon over de promenade. Een trits ingezonden brieven is te lezen in de PZC in mei 1961, over de boulevard 'waar belhamels en bravourerijders de stoutste stukjes uithalen, op één wiel rij den (zo mogelijk op het trot toir), daarbij gepaard gaande met een oorverdovend lawaai, al was men op het circuit van Assen'. Het verbod kwam er niet. Wel kwam er een tijdelijk verbod in het badseizoen en in de weekenden. Toen later de provo's en de punkers zich aandienden hadden de mees te nozems van weleer al een nette kantoorbaan. door Conny den Heijer MIDDELBURG - Zondag 18 december maakt WFM96, het radiostation van de drie Wal- cherse gemeenten een live uitzending vanaf Camping Oranjezon in Vrouwenpolder. Het thema van de uitzending is 'How to think like a moun tain in a land of sea', vrij ver taald: 'Hoe kijk je vanaf een berg naar een land van water'. Studenten van de University College Roosevelt deden on derzoek naar het thema en werden hierbij gesubsidieerd door de gemeente Veere. "De opzet van de uitzending is dat de Walchenaren meepra ten en meedenken over de zienswijzen die het onderzoek hebben opgeleverd," zegt ra diopresentator Bert van Leer dam van WFM96. "We gaan niet politiek zitten hakketak ken op de vragen die gesteld worden maar we willen de bevindingen informeel met elkaar delen. Zowel met de luisteraars als met de radio- gasten die hiervoor zijn uitge nodigd. En met Walchenaren die hier bij willen zijn om met elkaar in gesprek te gaan. Het is een positieve uitdaging om bijvoorbeeld eens gezamen lijk te kijken naar de gastvrij heid op ons eiland en hoe de toekomst van Walcheren er uit kan zien." In een speciale krant die in Veere bezorgd is, beschrijven Sophie Krier, onderzoekster van de UCR en wethouder Rene Molenaar van Veere on der andere het belang van de samenwerking tussen de ge meente Veere en de UCR. Heb je de krant niet ontvangen dan is die te lezen op www. thinklikeamountain.net/pu- blication. De uitzending is van 11.00 uur tot 14.00 uur. leder een is vanaf 10.30 uur welkom. OOST-SOUBURG - Voor kin deren uit de groepen 4 t/m 8 van de basisschool is op woensdag 21 december een kerstknutselmiddag. Alle kin deren kunnen dan onder be geleiding een mooie kerst versiering maken. Wanneer de kinderen met hun versie ring bezig zijn, wordt een vrije kerstvertelling voorgele zen. Natuurlijk is er ook iets te drinken en te eten. De middag is in de Ark, achter de kerk op het Oranjeplein en duurt van 14.30 uur tot 16.00 uur. De zelfgemaakte versie ring mogen de kinderen meenemen naar huis of op hangen in de grote kerst boom in de kerktuin. VLISSINGEN - In het boek 'Brommers, Gitaren en Span doeken (50 jaar jong in Zeel and)' van Jan J.B. Kuipers (2005) lezen we: 'De jongeren reageren anders dan wij oude ren' stelde de Goese predikant H.M. Strating in een gesprek met de PZC in 1954: 'Daaraan merk je dat er ook in de Zeeuw se jeugd iets van dat moderne levensgevoel is gevaren, iets dat misschien wijst in de rich ting van het existentialisme. Doch ik betwijfel of het een stap achteruit is. En na enige aarze- 'HERKENBAAR AAN HUN KLEDING EN NATUURLIJK AAN HUN BROMMER' ling: 'Nee, onze jeugd is eerlijker in menig opzicht dan de oudere generatie'. Het kwam ook door de tijdgeest. Jongeren konden zich vermaken met hun eigen muziek (rock roll), uitgaan (bioscoop, instuif de snackbar) en de opkomst van de televisie. Hun voorbeelden: Elvis Presley, Marlon Brando, James Dean... Ze waren in groepjes in Vlis singen vooral te vinden in de binnenstad. Het portiek van het PZC-kantoor in de Wals- traat, de Nieuwendijk, de Klei ne Markt en Bellamypark. Be gin jaren '60 waren de Skyriders een bekende nozem- dub. En nozems was een ver zamelwoord voor beatniks, teddyboys en vetkuiven. Ze waren herkenbaar aan hun kleding, de spijkerbroek, leren jack en hun onafscheidelijke favoriete vervoermiddel de brommer. Liefst een Puch of Krejdler-Floret. 'Beatmuziek' speelde een belangrijke en verbindende rol. Ze gingen ge zamenlijk uit en ja, het kwam weieens tot kleine en wat gro tere incidenten. 'Ongeveer vijf Vlissingse no zems, deel uitmakend van een georganiseerde bende, zijn za terdagavond doelbewust naar Goes gebromd om daar de boel eens flink op stelten te zetten. Vorige week hebben zij hetzelf de geprobeerd bij het internaat van de Zeevaartschool in Vlis singen. Daar hebben zij een flink pak slaag van de tot een gevecht uitgedaagde zeevaart scholieren gekregen. Zaterdag avond hebben zij een verdiend pak rammel gehad van de Goese politie'. (De Stem 20/9/1965). Vooral de 'bromno- zems' zorgden voor overlast. In juni 1961 werd na diverse klachten een poging gedaan om een bromfietsverbod op de Boulevard en in de binnenstad in te stellen. Groepen nozems zorgden met vaak opgevoerde tweewielers voor overlast en DDELBURG - Het is een traditie: de kerstmarkt op het Bagijnhof. Deze is op donderdag 15 december van 19.00 tot 23.00. Met muzikale optredens, klein kunst en hapjes en drank jes halen de studenten van University College Roose velt geld op voor een goed doel. Ooit begonnen als een manier om de band tussen studenten en ande re inwoners van de bin nenstad te verbeteren, is de kerstmarkt nu uitge groeid tot een populair evenement. winkel 2nd Chance in de Geere Passage 10 in Middelburg en met deze opbrengst wordt nieuw speelgoed ingekocht om ook uit te delen aan de kinderen in armoede. Zo heeft de Speelgoedbank op 30 no vember aan 120 kinderen van klanten van de Voedselbank Walcheren een nieuw stuk speelgoed uitgedeeld tijdens een fantastisch Sinterklaas feest. Het Oranje Fonds steunt soci ale initiatieven in Nederland. Het afgelopen jaar onder steunde het met 31 miljoen euro zo'n 9.300 initiatieven die ervoor zorgen dat mensen elkaar ontmoeten. Enkele leden van de beatgroep Johnny The Blue Jeans en wat vrienden op het Bellamypark omstreeks 1963. Tweede van links: Johnny Caljouw de latere zanger van Dragonfly. Foto: Collectie Gemeentearchief Vlissingen/Collectie Henk Feij)' VLISSINGEN - Dirk is een lie ve kater van 9 jaar oud. Dirk is dol op knuffelen en komt graag op schoot liggen. Hij wil graag een plekje waar geen andere dieren zijn. En liever ook geen kleine kinderen, daar krijgt Dirk stress van. Dirk heeft nierproblemen en krijgt hiervoor speciaal voer en da gelijks een pilletje. En ja, ie dereen vindt Dirk geweldig totdat ze dit verhaal horen- Wie biedt deze kanjer een mandje onder de kerstboom? www.dierenasielwalcheren.nl De Christelijke Brassband 8t Jeugdbrassband Middelburg is naarstig op zoek naar een voorzitter. De vereniging viert in 2017 haar 90-jarig bestaan en het is van belang een goe de aanvoerder te hebben. Wie wil het boegbeeld zijn? www. brassbandmiddelburg.nl. VLISSINGEN - Het Oranje Fonds heeft 25.000,00 toe gezegd aan de Stichting Speelgoedbank Zeeland om haar activiteiten allemaal on deréén dak onder te brengen. De Speelgoedbank Zeeland stelt gratis speelgoedpakket ten ter beschikking aan kinde ren die met armoede te ma ken hebben. Het speelgoed wordt verkregen door dona ties van particulieren of uit restpartijen van winkels. Al het speelgoed wordt gesor teerd en de topkwaliteit speelgoed wordt uitgedeeld aan de kinderen in de doel groep. De B-kwaliteit speel goed wordt verkocht in de

de Faam | 2016 | | pagina 5